Reklama

Reklama

„Pieniądze wyrzucone w błoto”. Co dalej z ważną drogą w Bełchatowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Pieniądze wyrzucone w błoto”. Co dalej z ważną drogą w Bełchatowie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radny miejski krytykuje bełchatowskie starostwo, że nie wykorzystało dokumentacji na przebudowę ulicy Cegielnianej, na którą wspólnie złożyły się miasto i powiat. Niestety straciła ona już ważność, a tym samym, według radnego, zmarnowane zostało 200 tys. zł. Jak na takie zarzuty odpowiadają władze powiatu?

Reklama

„Chcecie wiedzieć jak nieudolni samorządowcy tracą nasze pieniądze, a potem żądają od Nas kolejnych podwyższając podatki? To patrzcie na przykładzie ulicy Cegielnianej” - wypalił w mediach społecznościowych radny miejski Marcin Rzepecki. Chodzi o mocno wyeksploatowany odcinek jezdni pomiędzy ulicami Pabianicką i Czapliniecką, który od dawna czeka na remont. Jest to droga powiatowa, która leży na terenie miasta. W 2015 r. magistrat ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej w sprawie przebudowy ulicy Cegielnianej. Urząd miasta podpisał porozumienie ze starostwem, na mocy którego samorządy podzieliły się kosztami dokumentacji po połowie czyli po blisko 80 tys. zł.

W 2016 r. powiat zwrócił się do miasta z prośbą, aby to wycofało wniosek o pozwolenie na przebudowę ul. Cegielnianej, ponieważ ma szansę na dotację na wspomnianą inwestycję. Magistrat zgodził się i w 2017 r. użyczył kompletną dokumentację dla starostwa, które całe przedsięwzięcie podzieliło na 3 etapy. Zrealizowano tylko jeden z nich – przebudowę mostu na ulicy Cegielnianej, który został oddany w 2018 r., jeszcze za rządów poprzednika obecnego starosty.

 

 

Radny: 200 tysięcy poszło w błoto 

Rzepecki wskazuje, że starostwo przez ponad 4 lata nie wydało pozwolenia na budowę dla dwóch pozostałych etapów przebudowy (odcinek Pabianicka – most oraz odcinek most – Czapliniecka). Dokumentacja straciła już ważność i wymaga ponownego opracowania. Według radnego ponad 200 tys. zł publicznych pieniędzy „poszło w błoto”.

- To kolejna inwestycja powiatowa, która marnotrawi publiczne pieniądze. Na ulicy Zamoście była bliźniacza sytuacja, również utracono blisko 90 tys. zł i znowu miasto wspólnie z powiatem musiały wydać kolejne prawie 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji. Takie działania uważam za marnotrawstwo. Pani starosta skupia się na udziale w imprezach i eventach, zamiast w tym czasie zająć się dbaniem o publiczny grosz i powiatowe inwestycje. To najgorszy starosta w historii powiatu – mówi Marcin Rzepecki.

Prezydent Bełchatowa - Mariola Czechowska w odpowiedzi na interpelację radnego zaznaczyła, że magistrat kilkukrotnie występował do starostwa o niezwłoczne przekazanie dokumentacji projektowej dla pierwszego i trzeciego etapu. Wyjaśnia też, że w kwietniu 2018 roku starostwo przekazało miastu dokumentację dot. I i III etapu przebudowy ul. Cegielnianej, która „po analizie okazała się niekompletna, niespójna co do zakresu projektowanych i etapowanych robót, zawierała szereg błędów i niedociągnięć wymagających wyjaśnień oraz uzupełnień”. Magistrat w maju 2018 r. zwrócił dokumentację starostwu „celem jej uzupełnienia i poprawy”.

- Do chwili obecnej mimo naszych wezwań nie została przekazana nam kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Naszym zdaniem dokumentacja projektowa wymaga nowego opracowania, zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem budowlanym – napisała prezydent Czechowska w odpowiedzi na interpelację.

Co na to bełchatowskie starostwo?

Starosta Dorota Pędziwiatr podkreśla, że powiat wykonał przebudowę mostu, a więc tę część inwestycji, do zrealizowania której zobowiązał się na mocy porozumienia. Jak twierdzi, remontem dwóch odcinków ulicy w pierwszej kolejności miało zająć się miasto, w którego kompetencjach leży taki zakres robót, ale z dotacją z budżetu powiatu na część drogową.

- Niezrozumiałe są przyczyny, dla których – mimo kilkukrotnych prób przekazania – miasto nie przyjęło pozostałej dokumentacji uważając ją za niekompletną i niespójną. Przez to jednak nie wystąpiono o pozwolenie na budowę, a dokumentacja utraciła ważność. Nie uważam jednak, że pieniądze wydane przed laty na dokumentację całkiem „poszły w błoto”. Proszę pamiętać, że dzięki podzieleniu tej dokumentacji na trzy etapy, Powiat zrealizował etap prac wart prawie 2,3 mln zł – mówi Dorota Pędziwiatr.

Starostwo tłumaczy też, że w ramach aneksu załączonego do porozumienia, powiat zobowiązał się do przebudowy mostu i z tego zadania się wywiązał. Ze względu na konieczność uwzględnienia w zakresie planowanych robót, także elementów niezbędnych związanych bezpośrednio z infrastrukturą drogową takich jak np. oświetlenie, sieci teletechniczne, czy kanalizacja deszczowa, pozostałe dwa etapy miało wykonać miasto. Powiat zaznacza też, że przekazanie dokumentacji dla starostwa w 2017 r. nastąpiło na mocy protokołu użyczenia, dotyczącego nieodpłatnego jej wykorzystania. Starostwo uzyskało pozwolenie na budowę w sprawie drugiego etapu inwestycji, która została zrealizowana zgodnie z ustaleniami. Na ten cel powiat dostał 570 tys. zł dofinansowania z ministerstwa infrastruktury, a pozostałą kwotę prawie 1,7 mln zł starostwo przekazało jako wkład własny.

Potwierdzono też, że kilkukrotnie próbowano przekazać miastu pozostałą dokumentację, ale ta za każdym razem była zwracana z informacją, że jest ona niekompletna i niespójna, co do zakresu projektowanych robót i zawiera szereg błędów. Powiat tłumaczy jednak, że na mocy porozumienia zobowiązany został jedynie do podziału opracowanej przez miasto dokumentacji na trzy etapy i nie był upoważniony do aktualizacji, czy też zmiany etapów dokumentacji budowlanej.

- Nie mniej przy tym ważne są pozostałe etapy - przebudowa ulicy Cegielnianej od początku kadencji, była i jest dla mnie jednym z priorytetów, dlatego też podjęłam rozmowy z Prezydent Miasta Bełchatowa i mam nadzieję, że wspólnie uda nam się doprowadzić do zrealizowania tego zadania – mówi Dorota Pędziwiatr.

Jak dodaje, na ten rok zabezpieczono w budżecie powiatu kwotę 50 tys. zł na aktualizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W kolejnych latach, jak zapewnia, planowana jest realizacja zadania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy