Reklama

Reklama

Szykuje się duże ułatwienie dla bełchatowian. Ważny dokument wyrobimy w starostwie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Szykuje się duże ułatwienie dla bełchatowian. Ważny dokument wyrobimy w starostwie?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już 27 marca wejdzie w życie znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych. Czy to szansa, aby mieszkańcy Bełchatowa wszelkie potrzebne formalności mogli załatwić w swoim mieście?

Reklama

Za nieco ponad dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowa ustawa o paszportach, która wprowadzi sporo zmian dla osób starających się o taki rodzaj dokumentu. Jedną z najważniejszych będzie rezygnacja z papierowej formy wniosku o wydanie paszportu. Wystarczy zrobić to elektronicznie w specjalnym systemie czyli Rejestrze Dokumentów Paszportowych.

- Wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu – czytamy w komunikacie na rządowej stronie.

Zmiany pozwolą również na uruchomienie dodatkowych usług dla obywatela, takich jak m.in. weryfikacja ważności paszportu czy sprawdzenie, jakie dane są przetwarzane w rejestrze. Właściciel paszportu ponadto będzie miał możliwość otrzymywania powiadomienia, np. o zbliżającym się terminie utraty jego ważności. Będzie też można tzgłosić utratę paszportu przez e-puap czy e-usługę.

Okazuje się, że nowelizacja ustawy i nowy system wydawania paszportów może być szansą na znaczne „ułatwienie życia” dla mieszkańców Bełchatowa. Obecnie, aby wyrobić taki dokument, muszą jeździć do Piotrkowa, Sieradza czy Łodzi. I wcale nie jest to sprawa prosta, bo czas oczekiwania często jest bardzo długi.

Niewykluczone, że po zmianach paszport będzie można wyrobić w Bełchatowie. Taki pomysł forsuje radny miejski – Marcin Rzepecki, który do działania zachęcił radnych z powiatu, bo jak tłumaczy, to zarząd powiatu musi zwrócić się z wnioskiem do wojewody o zgodę na utworzenie takiego punktu w Bełchatowie.

- To dobry moment na takie działania, zwłaszcza przy zapowiadanych zmianach i uproszczeniu składaniu wniosków. Obecnie kolejki po paszport są ogromne, także ze względu na uchodźców – mówi Marcin Rzepecki. - Powstanie takiego punktu byłoby dużym udogodnieniem dla bełchatowian – dodaje.

Interpelację w tej sprawie złożyła radna powiatowa Jolanta Pawlikowska, która liczy na to, że uda jej się przekonać do pomysłu innych radnych, a także zarząd powiatu. 

- Pamiętamy wszyscy czasy, gdy w starostwie działało biuro paszportowe i wielu mieszkańców z niego korzystało. Nadarza się okazja, aby przy obecnych zmianach, filia wróciła do starostwa. Myślę, że to działanie będzie dobrze ocenione przez mieszkańców, dlatego skierowałam ten temat pod obrazy zarządu powiatu – tłumaczy Jolanta Pawlikowska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy