Reklama

Reklama

Czy Unia Europejska skreśliła Bełchatów? Ministerstwo zabiera głos w sprawie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy Unia Europejska skreśliła Bełchatów? Ministerstwo zabiera głos w sprawie  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Parlament Europejski przyjął rozporządzenie ustanawiające Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Posłanka z Bełchatowa twierdzi, że brak w rozporządzeniu mowy o regionie łódzkim, przekreśla szanse Bełchatowa na unijne miliony w ramach FST. Okazuje się, że zupełnie inne zdanie ma Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej...

Reklama

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie obejmie Bełchatowa - Energetycznego Serca Polski. Taką informację po głosowaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie FST przekazała za pomocą mediów społecznościowych posłanka z Bełchatowa – Małgorzata Janowska. Fundusz zakłada przeznaczenie 17,5 mld euro na pomoc regionom najbardziej uzależnionym z czego Polska ma otrzymać ponad 4 mld euro. W przegłosowanym rozporządzeniu, wśród regionów do których mogłyby trafić te pieniądze, nie wymienia się ani Bełchatowa, ani regionu łódzkiego. Zdaniem posłanki to ewidentnie przesądza sprawę.

- Bez tych pieniędzy nie ma bowiem mowy o jakiejkolwiek transformacji. Zastanawiam się, gdzie byli łódzcy europarlamentarzyści i dlaczego wyrazili na to zgodę... Jeśli województwo łódzkie nie otrzymało należnego wsparcia, musimy tutaj porzucić plany dekarbonizacji i uruchomić odkrywkę Złoczew. Innej opcji nie widzę, jeśli nie chcemy, by Bełchatów stał się smutnym reliktem wieloletniej dumy polskiej energetyki – napisała Małgorzata Janowska na facebooku.

Jak zaznacza, w trybie pilnym skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację w sprawie nieobjęcia woj. łódzkiego Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Pyta w niej o możliwość uruchomienia odkrywki Złoczew.

- W mojej opinii byłaby to naturalna i sprawiedliwa konsekwencja – stwierdza Małgorzata Janowska.

O sprawę FST i bełchatowskie zagłębie górnicze zapytaliśmy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Okazuje się, że sprawa unijnych pieniędzy na transformację energetyczną Bełchatowa… wcale nie jest przesądzona, a samo przyjęcie przez Parlament Europejski rozporządzenia ustanawiającego FST nie rozstrzyga czy Łódzkie zostanie objęte wsparciem.

- Treść rozporządzenia nie odnosi się bowiem bezpośrednio do zasięgu geograficznego wsparcia w ramach funduszu – informuje biuro komunikacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. - Polski rząd niezmiennie stoi na stanowisku, że wsparciem w ramach FST powinno być objętych sześć polskich województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie.

Taki zakres wsparcia został też zapisany w projekcie Umowy Partnerstwa. Ministerstwo zakłada, że w ramach podziału puli FST, województwo łódzkie może otrzymać 344 mln euro. Łącznie dla Polski przewidziana jest pula w wysokości 4,411 mld euro, z czego 564 mln euro ma być wydatkowane w ramach tzw. „koperty krajowej" z której realizowane będą także projekty na obszarze woj. łódzkiego.

- O tym które obszary zostaną ostatecznie objęte FST zadecydują negocjacje z Komisją Europejską. Komisja podejmie decyzje w oparciu o zapisy Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji (TPST), w szczególności dotyczące planowanych działań na rzecz dekarbonizacji w perspektywie do 2030 roku – poinformowało ministerstwo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy