Co roku każda gmina musi przygotować raport, w którym przedstawia sytuację w samorządzie. Są tam dane m.in. na temat liczby ludności, bezrobocia, ukończonych inwestycji czy edukacji. Później dokument jest przedstawiany radnym, którzy na jego podstawie decydują czy udzielić wotum zaufania wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.
Właśnie to było głównym tematem obrad radnych podczas czwartkowej sesji w sali herbowej urzędu miasta. Później odbyła się także dyskusja i głosowanie nad udzieleniem Marioli Czechowskiej absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021. Prezydent przedstawiła radnym raport, chwaląc się nadwyżką budżetową, większymi dochodami miasta i rekordowo niskim zadłużeniem.
Poinformowała również, że w ubiegłym roku wydano prawie 29 mln złotych na inwestycje. Najważniejsze z zadań to m.in.rozbudowa ul. Zamoście, odtworzenie nawierzchni na ul. Wyszyńskiego czy termomodernizacja budynku Odry przy ul. Czaplinieckiej. W 2021 roku rozpoczęła się też modernizacja Żłobka Miejskiego „Jaś i Małgosia”, przebudowa ul. Kwiatowej oraz budowa łącznika ulicy Kopeckiego z ulicą Okrzei.
Debatę rozpoczął radny Arkadiusz Rożniatowski, który zapytał władze miasta o konkursy w placówkach oświatowych. Chodzi o to, że magistrat przedłużył termin, do którego kandydaci mogą składać potrzebne dokumenty. Rożniatowski chciał dowiedzieć się, co było powodem takiej decyzji.
- Trzymam się stanowiska, które przedstawiłem na piśmie. Od dwóch lat mamy bardzo wyjątkowe lata w edukacji. To jest czas bardzo trudny, stąd decyzja o przełożeniu konkursów na okres po zakończeniu roku szkolnego – mówi wiceprezydent Łukasz Politański.
W dalszej kolejności Rożniatowski zadał pytanie na temat Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To spółka, która ma budować tanie mieszkania na wynajem. Jej udziałowcami są samorządy z województwa łódzkiego, w tym także nasze miasto.
- Kiedy pani prezydent dowiedziała się, że przedstawiciel Bełchatowa będzie pobierał wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej? - pyta Rożniatowski.
Prezydent odpowiedziała mu, że decyzje w SIM-ie są podejmowane wspólnie przez udziałowców spółki. Jak twierdzi Czechowska, o wynagrodzeniach dla członków rady nadzorczej mowa była od samego początku.
Radny Marcin Rzepecki zwrócił z kolei uwagę na fakt, że Mariola Czechowska nie pojawiła się na komisjach, na których procedowano wniosek o udzielenie jej wotum zaufania. Zapytał także prezydent o jej zdaniem największe problemy, z którymi miasto będzie musiało się zmierzyć.
- W trakcie dwóch komisji nie wziąłem udziału w głosowaniu o wotum zaufania. Liczyłem na to, że podczas debaty przy stole zasiądzie pani prezydent. Wydaje mi się, że to osobista ocena każdego radnego i wymaga spotkania twarzą w twarz. Zachęcam zatem panią prezydent, aby w przyszłym roku wzięła udział w takiej komisji – mówi Rzepecki.
Jako największe wyzwanie dla miasta prezydent Czechowska wskazała planowane wygaszanie kompleksu energetycznego.
- Z pewnością w przyszłości będziemy musieli zapewnić ciepło mieszkańcom naszego miasta. Kolejnym problemem są miejsca pracy, bo jak na razie nie ma jeszcze podjętych decyzji, co stanie się po zakończeniu wydobycia węgla. Tak, jak przedstawiliśmy to w raporcie, jest jednak sporo zapytań dotyczących zakupu gruntu czy to w naszej strefie, czy w innych częściach miasta. Za każdym razem bierzemy pod uwagę, ile dobrze płatnych miejsc pracy będą mogły zapewnić te zakłady - mówi Czechowska.
Mirosław Mielus pochwalił pracę prezydent Bełchatowa i urzędu miasta, m.in. na polu edukacji. Jednocześnie zwrócił uwagę na odchodzenie wspólnot mieszkaniowych od miejskiej spółki PGM, a także potencjalny wzrost cen za dostawy wody. Stanowczo zaprzeczył temu jednak wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.
- Mijasz się, drogi przyjacielu, z prawdą. W PGM-ie nie zmniejszyła się liczba zarządzanych wspólnot. Wręcz przeciwnie, jest ich teraz więcej, nie tylko na terenie miasta, ale i poza nim, choćby w gminie Zelów. Poza tym mieszkańcy nie odczują żadnych podwyżek, ponieważ firmie Wod-Kan zatwierdzono taryfę na trzy lata. Nie ma zatem możliwości wzrostu cen do przyszłego roku – mówi wiceprezydent.
Arkadiusz Rożniatowski stwierdził ponadto, że prezydent Czechowska zbyt dużą wiarę pokłada w swoich współpracownikach.
- My, jako radni klubu Koalicji Obywatelskiej, podtrzymujemy swoje zdanie, że nie jesteśmy w stanie udzielić wotum zaufania pani prezydent. Nie dlatego, że nie widzimy jej starań na rzecz miasta, ale dlatego, że obdarza zbyt dużym zaufaniem wszystkich swoich współpracowników - mówi.
Działalność Marioli Czechowskiej w 2021 roku pochwalił natomiast przewodniczący rady miasta Piotr Wysocki.
- Pozwolę sobie wyrazić podziękowanie za działania urzędu miasta i pani prezydent w ubiegłym roku. Wszystko jest przedstawione w raporcie, który spełnia wszelkie kryteria i stanowi cenne źródło informacji. Jeśli chodzi o klub Prawa i Sprawiedliwości, to nie wprowadziliśmy żadnej dyscypliny w sprawie głosowania. Każdy radny powinien sam ocenić czy wyraża zaufanie dla działań pani prezydent - stwierdza.
Ostatecznie za udzieleniem prezydent Marioli Czechowskiej wotum zaufania zagłosowało 18 radnych. Czterech z nich było przeciw, a jeden się wstrzymał.
- Bardzo dziękuję za udzielenie mi wotum zaufania, za wszystkie wypowiedziane dziś pozytywne opinie. Dziękuję też za uwagi krytyczne, bo wskazują one tematy, którymi trzeba się zająć. Dziękuję też mojemu zespołowi, do którego mam duże zaufanie, dzięki któremu udaje nam się wspólnie rozwiązywać problemy miasta – mówi Czechowska.
W następnym punkcie obrad odbyło się głosowanie nad absolutorium dla prezydent z wykonania budżetu miasta. Za zagłosowało 19 radnych, trzech było przeciw, a jeden się wstrzymał.
Komentarze (0)