We wtorek, 26 lipca, w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie odbyła się pierwsza operacja z wykorzystaniem nowoczesnego robota Versius, który opracowany został przez naukowców i inżynierów z brytyjskiej firmy CMR Surgical.
W bełchatowskiej placówce robot będzie wykorzystywany do zabiegów urologicznych. Składa się on z trzech zrobotyzowanych ramion, konsoli, przy której lekarz kontroluje przebieg operacji, oraz mobilnej kolumny z kamerą. Operacje wykonywane przy jego użyciu są mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta.
- Zalety w stosunku do tradycyjnych zabiegów są ogromne. Jest to dużo krótszy czas rehabilitacji, mniejsza utrata krwi, przez co pobyt w szpitalu jest krótszy, a powrót pacjenta do zdrowia i pracy odbywa się szybciej – mówi Przemko Karpiński, przedstawiciel firmy CMR Surgical.
O zaletach pracy z takim urządzeniem wypowiedział się również specjalista urologii Mateusz Jobczyk, który wykonywał pierwszy zabieg z wykorzystaniem robota w bełchatowskim szpitalu.
- Robot daje nam znaczną przewagę nad zwykłą operacją, a nawet laparoskopową. Mamy większy wgląd w tkanki, możemy w środku manipulować, wyginać narzędzia. Daje nam to precyzję w oddzieleniu zdrowej tkanki od chorej – mówi Mateusz Jobczyk.
Lekarz na konferencji poświęconej temu wydarzeniu pojawił się chwilę po pozytywnie zakończonym zabiegu.
- Wszystko poszło dobrze, pacjent powoli jest już wybudzany. Także wszystko udało się zgodnie z planem – przekazał zgromadzonym Mateusz Jobczyk.
Pytany o wrażenia z operowania za pomocą robota bardzo chwali sobie pracę z tym urządzeniem. Jak przekazuje, nie jest to jego pierwsza robotyczna operacja.
- Każdy, kto ma pierwszy raz styczność z robotem, jest zachwycony. To bardzo ułatwia naszą pracę i jest to sprzęt, który można wykorzystać w sposób precyzyjny, a pacjent szybciej dochodzi do zdrowia – mówi Mateusz Jobczyk.
Według lekarza chorzy, gdy usłyszą informację o tym, że będą operowani za pomocą nowej technologii są zachwyceni. Zwłaszcza, że większość z nich to mężczyźni, którzy przecież uwielbiają gadżety.
- Są bardzo pozytywnie zaskoczeni. Pacjenci, gdy słyszą takie nowinki typu laser, robot, technologia, bardzo dobrze reagują. Każdy chciałby być operowany najlepszą techniką. Są bardzo zadowoleni – mówi Jobczyk.
Jest to pierwszy taki zabieg w województwie łódzkim wykonywany całkowicie w ramach NFZ. Aktualnie robot w bełchatowskim szpitalu jest wypożyczony. Według planów do końca roku ma odbyć się od 50 do nawet 100 operacji z jego udziałem.
Komentarze (0)