Reklama

Reklama

Sprawdzamy, ile zarabiają bełchatowscy strażacy. Jaką pensję mają ratownik, dowódca zastępu czy komendant?

Opublikowano:
Autor:

Sprawdzamy, ile zarabiają bełchatowscy strażacy. Jaką pensję mają ratownik, dowódca zastępu czy komendant?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ile zarabia się w służbach mundurowych, służbie zdrowia i urzędach? Prześwietlamy aktualne wynagrodzenia w Bełchatowie i regionie. W drugiej części naszego cyklu sprawdzamy, na jakie pensje mogą liczyć strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie.

Reklama

Zarobki strażaków zależą od wielu czynników. Wysokość pensji pracowników Państwowej Straży Pożarnej reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wynagrodzenie w straży pożarnej składa się z uposażenia podstawowego, dodatku za stopień zawodowy oraz dodatków za staż służby. 

Ile zarabiają strażacy w Bełchatowie?

Poniżej przedstawiamy zarobki w bełchatowskiej komendzie. Wszystkie kwoty w zestawieniu podane są w wartości brutto. Strażak ratownik, pracujący 8 lat i posiadający stopień starszego sekcyjnego zarabia miesięcznie 5114 zł.

Z kolei dowódca zastępu, mogący pochwalić się tytułem starszego ogniomistrza, pracujący w straży od 18 lat, zarobi co miesiąc 6181 zł. Zbliżoną pensję otrzyma dyżurny operacyjny, osoba na tym stanowisku pracując w straży 18 lat i posiadając stopień ogniomistrza w bełchatowskiej komendzie zarobi 6201 zł.

Starszy inspektor sztabowy, mając 16 lat pracy i tytuł aspiranta w naszym mieście może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6304 zł.

Nie powinno być zaskoczeniem, że spośród przygotowanych przykładów największą pensją może pochwalić się komendant. Pracujący w straży od 24 lat, młodszy brygadier na tym stanowisku zarabia 10104 zł.

Ile wynosi podstawowa pensja strażaka?

Zarobki każdego strażaka regulują ogólne zasady, które doprecyzowane są ministerialnym rozporządzeniem. Podstawą zarobków każdego strażaka jest uposażenie zasadnicze, które różni się w zależności od zajmowanego stanowiska. Na najwyższą pensję może liczyć oczywiście komendant, który otrzymuje podstawę wynagrodzenia w wysokości 4050 zł. Jego zastępca zarabia natomiast 3730 zł. Kolejne dwie posady wg stopnia zaszeregowania to dowódca JRG oraz jego zastępca. Odpowiednio otrzymują oni pensję w wysokości 3550 zł i 3460 zł.

Równie wysoką podstawą możesz pochwalić się naczelnik, zarabiający 3460 zł. Jego zastępca może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3260 zł.

Dla kontrastu możemy powiedzieć, że młodszy ratownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w poniżej kwoty 3 tysięcy złotych, wynosi ono 2930 zł i jest to najniższa kwota w tym zestawieniu. Dyżurny stanowiska kierowania, również nie może poszczycić się wysokimi zarobkami, otrzymuje on 3080 zł.

Starszy inspektor sztabowy oraz dyżurny operacyjny zarabiają 3170 zł. Starszy inspektor natomiast 3110 zł. Kierownik sekcji zarabia 3260 zł.

Na jakie dodatki mogą liczyć strażacy?

Do wspomnianych wcześniej kwot podstawowego uposażenia w zależności od stażu pracy w straży należy doliczyć dodatek za wysługę lat. Zasadnicze uposażenie co roku wzrasta o 1 proc. za każdy rok służby, a po upływie 20 lat pracy o 2 proc. za każde następne dwa lata, aż do wysokości 32 proc. po 32 latach służby. Po osiągnięciu 35 lat służby wzrost uposażenia zasadniczego wynosi 35 proc.

Oprócz tego strażakom należy się dodatek za posiadany stopień. Dzięki temu pracownicy bełchatowskiej straży pożarnej, co miesiąc mogą liczyć na znaczny wzrost pensji podstawowej. Kwota tego dodatku wynosi od około tysiąca do prawie dwóch tysięcy.

Najniższy stopniem strażak do kwoty podstawowej dostanie bonus w wysokości 1072 zł. Zdobywający tytuł starszego strażaka może liczyć na 1082 zł dodatku. Awansujący na sekcyjnego lub starszego sekcyjnego benefity wzrastają do wysokości 1122 i 1142 zł.

Kolejne trzy stopnie w drabince zawodowej strażaków to ogniomistrzowie. Osiągając jeden z tych tytułów, co miesiąc można liczyć na dodatek w wysokości od 1162 do 1202 zł.

W straży pożarnej mamy aż 4 stopnie aspiranta. Tutaj widełki premii wachają się od 1257 zł do 1317 zł. Na najwyższą bonifikatę może tutaj liczyć aspirant sztabowy. Wśród kapitanów najmniejsza premia wynosi 1372 zł a najwyższa 1412 zł. Dla brygadierów przygotowano dodatki od 1432 zł do 1772 zł.

Te kwoty również reguluje rozporządzenie MSWiA. Oprócz gratyfikacji za lata pracy i stopień zawodowy strażacy mogą dostać również dodatek służbowy lub funkcyjny. Pierwszy wynosi od 1 do 50 proc. łącznej miesięcznej kwoty pensji podstawowej i dodatku za stopień. Zamiast tego strażacy mogą liczyć na dodatek funkcyjny, który wynosi do 70 proc. łącznej miesięcznej kwoty wynagrodzenia podstawowego i dodatku za stopień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy