reklama
reklama

Dwa oblicza bełchatowskiego parku. Czy nowy zarządca planuje renowację?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatowski park 1000-lecia wygląda obecnie jak zderzenie dwóch światów. Świeżo wyremontowana część należąca do miasta kontrastuje z zaniedbanym terenem byłego żydowskiego cmentarza, który w 2019 roku został przekazany Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. W planach są jednak gruntowne zmiany – co powstanie w parku?
reklama

Z końcem ubiegłego roku zakończone zostały prace w bełchatowskim parku 1000-lecia. W ramach inwestycji, kosztującej w sumie 400 tys. zł, powstały tam nowe alejki, energooszczędne lampy oraz elementy małej architektury. Renowacji została jednak poddana jedynie część parku należąca do miasta. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich, spory kawałek tego terenu przeszedł w ręce Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Chodzi mianowicie o teren, na którym zlokalizowany był niegdyś żydowski cmentarz.

Dziś, spacerując po parku, nie sposób nie zauważyć kontrastu między wyremontowaną niedawno częścią miejską a ternem należącym do GWŻ w Łodzi, który obecnie wygląda jakby był "pozostawiony samemu sobie”. Widać tam kopce, ziemię przykrywają suche liście i połamane gałęzie, w wielu miejscach można natknąć się na porozrzucane puszki, butelki czy inne odpady. Zniknęły za to ławki i kosze na śmieci. W planach są jednak gruntowne zmiany, gmina wyznaniowa rozmawiała już na ten temat z władzami miasta. 

Jak mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy magistratu, spotkanie miało miejsce w lutym 2021 r. Wówczas przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej poinformował, że na tym obszarze planowane jest przeprowadzenie prac, bez udziału środków finansowych z budżetu miasta Bełchatowa.

- Inicjatywa ma przybliżyć historię i upamiętniać bełchatowskich Żydów. Plany Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi wpisują się zarówno w historyczny aspekt Bełchatowa, jak i również w poprawę estetyki istniejącej infrastruktury w tej części miasta – mówi Kryspina Rogowska.

Co więc planuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi? Zmian ma być całkiem sporo – przede wszystkim na byłym cmentarzu ma stanąć monument utworzony z macew, które wydobyto przy okazji remontu mostu na ul. Cegielnianej w Bełchatowie.

- Chcemy, by teren byłego żydowskiego cmentarza stał się miejscem pamięci. Planujemy przygotować tam ścieżki edukacyjne, które mamy nadzieję, powstaną przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Pojawią się również plany zagospodarowania zieleni – mówi Dawid Szychowski z łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Obecnie kwestia renowacji terenu byłego żydowskiego cmentarza jest w fazie planowania. Niezbędne będą prace geodezyjne, pomoc konserwatora zabytków czy dendrologa. GWŻ w Łodzi chce się też starać o dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Kultury. Więcej szczegółów na temat planowanego zagospodarowania tego obszaru poznamy w rocznicę likwidacji bełchatowskiego getta, czyli 11 sierpnia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama