Zawsze uśmiechnięty i chętny do rozmowy. Często widziany z aparatem, którym uwieczniał ważne wydarzenia w mieście. Wychowywał i edukował kolejne pokolenia uczniów w dawnej SP nr 2. Lubiany zarówno przez starszych mieszkańców, jak i tych młodszych, z którymi chętnie dzielił się swoją wiedzą. Uwielbiał fotografować kapliczki, a efekty swojej pracy prezentował na wystawach. Tak wielu mieszkańców zapamięta Mariana Wójcika. Smutną wiadomość o jego śmierci przekazał na facebooku wiceprezydent Bełchatowa - Dariusz Matyśkiewicz, załączając krótki komentarz: "Na zawsze w naszej pamięci".
W 2018 roku Marian Wójcik został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Bełchatowa. W uzasadnieniu podkreślono jego zasługi "za długotrwałą i godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta w dziedzinie życia społecznego". Przez wiele lat był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2. Założył też Spółdzielnię Uczniowską "Plastuś". Kształcił i wychował wiele pokoleń bełchatowian, którzy do dziś wspominają jego lekcje m.in. matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i historii.
Marian Wójcik był też opiekunem i członkiem wielu organizacji, stowarzyszeń i instytucji, które prowadziły działalność na terenie Bełchatowa. To m.in. bełchatowskie oddziały i koła Polskiego Związku Filatelistów, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Ligii Ochrony Przyrody czy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Natomiast od 2002 roku należał do Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa.
Za popularyzację wiedzy i pielęgnowanie pamięci historycznej był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Kuratora Okręgu Szkolnego Łódzkiego, Nagrodę I Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania, tytuł Zasłużony dla Okręgu Łódzkiego PZF.
Pogrzeb Mariana Wójcika odbędzie się w piątek, 4 marca, o godz. 12:00 na cmentarzu w Bełchatowie.
Komentarze (0)