Reklama

Reklama

Mieszkania na wynajem w Bełchatowie schodzą jak świeże bułeczki. Czy czekają nas podwyżki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkania na wynajem w Bełchatowie schodzą jak świeże bułeczki. Czy czekają nas podwyżki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z rosnącymi kosztami wynajmu mieszkań Polacy zmagają się już od kilku lat. Wraz z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą wysokie już ceny wzrosły jeszcze bardziej, szczególnie w dużych miastach. Sprawdzamy, czy podwyżki można odczuć także w Bełchatowie.

Reklama

Zdaniem Moniki Janus z biura nieruchomości „Janus Group”, rynek mieszkaniowy w Bełchatowie jest specyficzny i podlega trochę innym regułom niż w pozostałej części kraju. Jak twierdzi, w mieście nie widać dużej podwyżki cen. Ewentualny wzrost kosztów jest natomiast związany z z opłatami towarzyszącymi wynajmowi.

- Właściciele mieli taki pomysł, żeby podnieść cenę o te 100-150 zł, ale ostatecznie do tego nie doszło. Drożeje jednak czynsz, media, gaz, więc ostatecznie najemcy płacą więcej – mówi.

Ceny wynajmu mieszkań w Bełchatowie zaczynają się od tysiąca złotych. Za tyle dostaniemy jednak kawalerkę, a do tej kwoty należy jeszcze doliczyć czynsz i inne opłaty. Większe mieszkanie to zazwyczaj koszt od 1500 zł do nawet ponad 2000 zł. Nietrudno znaleźć też oferty powyżej 3000 zł.

- Nie zanotowaliśmy nagłych, drastycznych wzrostów spowodowanych sytuacją na świecie. Oczywiście przez ostatnie trzy lata nieruchomości zdrożały, ale to wszystko ustabilizowało się na pewnym poziomie – dodaje.

Większym problemem jest natomiast dostępność mieszkań. Witold Sowała z biura „Moje M Kwadrat” twierdzi, że podwyżki stóp procentowych pozbawiły wielu ludzi możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup własnego lokum. A to, jak mówi, popchnie klientów w stronę wynajmu.

- Wydaje mi się, że popyt na wynajem mieszkań nadal będzie rósł. Możemy już dostrzec spadki, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Potwierdzają to także pośrednicy z innych miast. Myślę, że wiele osób odłożyło kupno własnego mieszkania, bo nagle stracili zdolność kredytową. Do tego dochodzi jeszcze niepewność – mówi Sowała.

Chętnych jest dużo, a dostępnych ofert – mało. Sytuację komplikuje dodatkowo masowy napływ uchodźców z Ukrainy, którzy poszukują w Polsce tymczasowego schronienia. A mieszkań w naszym kraju brakowało już przed wojną.

- Oferty wynajmu znikają z naszej strony niemal natychmiast po ich wystawieniu. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Biuro funkcjonuje od trzech lat, ja z nieruchomościami jestem związany trochę dłużej i nie pamiętam, żeby w tym okresie w Bełchatowie była taka sytuacja – mówi Sowała.

Choć zatem na razie wynajmujący w naszym mieście nie doświadczyli dużych podwyżek, tak sytuacja na rynku zdecydowanie nie pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość. Na złą sytuację gospodarczą nałożył się jeszcze masowy napływ ludności i niedobór liczby mieszkań. Niewykluczone zatem, że ceny jeszcze wzrosną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy