Reklama

Reklama

Matury i egzaminy ósmoklasistów będą łatwiejsze. Minister zapowiedział istotne zmiany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

 Matury i egzaminy ósmoklasistów będą łatwiejsze. Minister zapowiedział istotne zmiany - Zdjęcie główne

bełchatów: egzaminy i matury | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pandemia, zdalne nauczanie, a co za tym idzie - obniżenie poziomu kształcenia, pociągnęły za sobą kolejne zmiany. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało wczoraj o przekazaniu do konsultacji społecznych modyfikacji podstawy programowej oraz wymagań egzaminacyjnych dla klas ósmych i maturalnych. Odchudzenie podstawy programowej, mniej pytań, za to więcej czasu na egzaminie, możliwość zrezygnowania z jednego przedmiotu rozszerzonego na maturze - wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązania zostaną wprowadzone w tym roku szkolnym.

Reklama

Szef MEN, Przemysław Czarnek zapowiada, że Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje arkusze, których zakres przedmiotowy i zakres wiedzy będzie ograniczony o około 20-30 procent. Dokumenty te będą konsultowane od 20 do 27 listopada ze środowiskiem nauczycielskim.

Propozycje wszystkich zmian mają być wydane w projekcie rozporządzenia, zaś formuła samego egzaminu i arkuszy egzaminacyjnych zostaną określone w aneksie do informatora wydanego przez CKE.

A kiedy pojawią ostateczne wyniki prac? Te zostaną przedstawione w załączniku do rozporządzenia, które ukaże się około 15 grudnia. Wtedy też zostaną wydane aneksy do informatora, później odbędą się szkolenia dla nauczycieli, a następnie egzamin próbny na arkuszach, które będą odpowiadały tym wymaganiom.

Na czym polegać mają zmiany w egzaminach? Według wstępnych informacji, chodzi głównie o zmniejszenie liczby pytań w arkuszu przy pozostawieniu tego samego czasu na ich rozwiązanie.

Jak wyjaśniał Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN w kontekście egzaminu ósmoklasitów - w języku polskim formy wypowiedzi zostaną ograniczone do rozprawki lub opowiadania, a w matematyce, podobnie jak w języku polskim, będzie mniej zadań, a czas ten sam.

- Ograniczona zostanie także liczba zadań otwartych. W zakresie egzaminu z języka obcego również – mniej zadań, mniejsza trudność struktur gramatycznych – wyliczał Kopeć w odniesieniu do egzaminu ósmoklasistów.

W przypadku egzaminów maturalnych, najważniejszą zmianą będzie możliwość rezygnacji z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, który warunkował zdanie egzaminu maturalnego. A co z egzaminami ustnymi? Póki co żaden z ministów nie potwierdza, jakoby miałyby się one nie odbyć.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy