Sól kłodawska i jej właściwości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sól kłodawska i jej właściwości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Sól to produkt, który nierozerwalnie kojarzy nam się z kuchnią i gotowaniem. A przecież sól niejedno ma imię. Pod nazwą tą kryją się różne odmiany tego związku chemicznego, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach z życia codziennego. Jedną z odmian jest sól kłodawska. Czym dokładnie jest i jakie są jej właściwości, dowiesz się z dalszej części tego krótkiego tekstu.

Czym jest sól kłodawska?

Sól kłodawska wydobywana jest od 1956 roku w jednej z polskich kopalni, a dokładniej w Kopalni Soli Kłodawa. Jest to sól kamienna, niejodowana oraz nieługowana, co oznacza, że nie jest ona w żaden sposób czyszczona chemicznie. Dzięki temu sól kłodawska to bogactwo dobroczynnych minerałów i mikroelementów bardzo dobrze przyswajanych przez ludzki organizm.

W składzie tej soli znajdziemy między innymi podstawowe pierwiastki takie jak magnez, żelazo, cynk, mangan, miedź, potas, wapń oraz selen. Posiada na również charakterystyczny, różowy kolor, za który odpowiada tlenek żelaza obecny w jej składzie. Sól kłodawska jest jedną z bardziej wartościowych soli, co pozwoliło jej znaleźć szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w lecznictwie, kosmetyce, garbarstwie, rolnictwie oraz przemyśle chemicznym.

Właściwości soli kłodawskiej

Wśród szeregu właściwości soli kłodawskiej warto wymienić głównie te lecznicze, niezwykle korzystnie wpływające na nasze zdrowie. Sól z Kłodawy reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową organizmu a przygotowany z niej napój może stanowić świetny domowy izotonik.

Sól wpływa korzystnie również na pracę układu nerwowego, mięśniowego oraz stymuluje produkcję hormonów tarczycy. Roztwór soli wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwobrzękowe, łagodzące bóle gardła, stany zapalne zatok oraz hamujące rozwój kurzajek. Połączenie roztworu soli i soku z cytryny skutecznie łagodzi migrenowe bóle głowy oraz stany przeziębienia i grypy.

Ponadto sól kłodawska jest stosowana w leczeniu różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych i reumatycznych. Warto jednak wspomnieć, że jak każda substancja może wywoływać nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia w przypadku jej nadmiaru w organizmie. Jednym z najpowszechniejszych reakcji ciała na nadmiar soli jest zatrzymywanie wody.

Zastosowanie soli kłodawskiej

Ogromne bogactwo dobroczynny składników zawartych w soli kłodawskiej oraz jej naturalny, niezawierający ingerencji ludzkiej charakter sprawia, że nalazła ona szerokie zastosowanie, głównie w kuchni, jak i kosmetyce. Z uwagi na czystszy skład zaleca się zastąpienie nią standardowej soli ważonej używanej do przyprawiania dań. Sól kłodawska jest również idealna do konserwowania różnego typu produktów, dlatego stosuje się ją w zakładach przemysłowych.

Dzięki właściwościom przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym stosowana jest również w kosmetyce, jako środek dodawany do kąpieli prozdrowotnych. Sól kłodawska może być również z powodzeniem stosowana w domu, jako środek czyszczący powierzchnie marmurowe, stopę żelazka czy wnętrze piekarnika lub zmywarki. Za jej pomocą usuniesz również plamy po winie lub błocie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE