Reklama

Reklama

ZUS wprowadził ważne zmiany! Niektórzy mogą stracić emeryturę lub rentę

Opublikowano: śr, 4 wrz 2019 23:06
Autor:

ZUS wprowadził ważne zmiany! Niektórzy mogą stracić emeryturę lub rentę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 września zmianie uległy progi dodatkowych dochodów osób, które pobierają rentę lub emeryturę. Teraz niektórzy świadczeniobiorcy mogą zarobić mniej niż dotychczas, a przekroczenie przez nich limitu wynagrodzenia może skutkować zawieszeniem należności z tytułu emerytur i rent.

Reklama

Przejście na emeryturę lub rentę nie zawsze oznacza koniec kariery zawodowej. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ok. 30 proc. i mają oni do tego prawo. Jednakże, wartość zarobionych pieniędzy może mieć decydujący wpływ na wysokość świadczenia lub jego zawieszenie.

Nie wszyscy emeryci i renciści muszą obawiać się zmiany tego przepisu. Seniorzy, którzy ukończyli wiek emerytalny (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat), renciści pobierający świadczenie dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń mogą dorabiać bez ograniczeń. O limitach w dorabianiu muszą natomiast pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Wpływ na to, czy świadczenia będą zmniejszone lub zawieszone ma przede wszystkim wysokość dodatkowego przychodu. Nowe progi obowiązują od 1 września 2019 roku i od tego czasu emeryci oraz renciści, którzy pobierają wcześniejsze świadczenia mogą bez żadnych konsekwencji zarobić do 3 387,50 zł - czyli 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli przychód będzie wyższy, ale nie przekroczy 130% (6 291,10 zł), to wtedy emerytury oraz renty będą pomniejszane o tę nadwyżkę. Jeśli natomiast dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Od 1 września niższa jest też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3387,50 zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Wojtek

  Słyszeliście że na elektrowni z CO2 mają produkować spyrytus???? Ja jestem alkocholikiem i się bardzo cieszę. KTO PODZIELA MOJE ZDANIE ŁAPKA W GÓRĘ!!!!!!!!!

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  blee

  Dobra zmiana, jednoosobówkom od stycznia dowalić 1500 zł składek [ w tym 1160 sam ZUS], a tym co mają grosze - jeszcze odebrać.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  xxx

  Tak tak zwlaszcza ci emeryci ktorzy pracowali na Kopalni lub Elektrowni i sa teraz na Emeryturze ci to dopiero maja BIEDE hehehe

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   x

   ten ból d. jest ŻAŁOSNY, było i iść tam pracować albo otwierać swój biznes a nie płakać na każdym kroku..jak ludzie się przyjmowali to się inni śmiali, że idą za takie marne grosze pracować, bo zarabiali 2+ razy więcej, a jak ich firmy poupadały albo sobie nie potrafili poradzić w życiu to teraz płaczą jak to inni lepiej nie mają...i nie, nie pracuje tam ale nigdy nie będę zazdrościł bo to domena ludzi bez ambicji i celów w życiu

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   emcekwadrat

   Zazdrościsz trollu PiS-owski?

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Eugeniusz

  Ha ha ha Dobra Zmiana!! Tfu pieprzone PiSowskie gnidy.Nierobom dać 500" a tym ,którzy żyją na granicy ubóstwa zabrać albo pomniejszyć.Zobaczymy przy wyborach -gnidy ludzkie!!!!