Reklama

ZUS wprowadził ważne zmiany! Niektórzy mogą stracić emeryturę lub rentę

Opublikowano:
Autor:

ZUS wprowadził ważne zmiany! Niektórzy mogą stracić emeryturę lub rentę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 września zmianie uległy progi dodatkowych dochodów osób, które pobierają rentę lub emeryturę. Teraz niektórzy świadczeniobiorcy mogą zarobić mniej niż dotychczas, a przekroczenie przez nich limitu wynagrodzenia może skutkować zawieszeniem należności z tytułu emerytur i rent.

Przejście na emeryturę lub rentę nie zawsze oznacza koniec kariery zawodowej. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ok. 30 proc. i mają oni do tego prawo. Jednakże, wartość zarobionych pieniędzy może mieć decydujący wpływ na wysokość świadczenia lub jego zawieszenie.

Nie wszyscy emeryci i renciści muszą obawiać się zmiany tego przepisu. Seniorzy, którzy ukończyli wiek emerytalny (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat), renciści pobierający świadczenie dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń mogą dorabiać bez ograniczeń. O limitach w dorabianiu muszą natomiast pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Wpływ na to, czy świadczenia będą zmniejszone lub zawieszone ma przede wszystkim wysokość dodatkowego przychodu. Nowe progi obowiązują od 1 września 2019 roku i od tego czasu emeryci oraz renciści, którzy pobierają wcześniejsze świadczenia mogą bez żadnych konsekwencji zarobić do 3 387,50 zł - czyli 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli przychód będzie wyższy, ale nie przekroczy 130% (6 291,10 zł), to wtedy emerytury oraz renty będą pomniejszane o tę nadwyżkę. Jeśli natomiast dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Od 1 września niższa jest też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3387,50 zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE