W czwartek, 23 stycznia, na Placu Wolności w Bełchatowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Punktualnie w samo południe odegrany został hejnał miasta, a następnie maturzyści III Liceum Ogólnokształcącego im. Adam Mickiewicza odtańczyli uroczystego poloneza.
Maturzyści ruszyli do tańca
Uczniowie zaprezentowali układ, którzy zaledwie kilka dni temu towarzyszył im podczas balu studniówkowego. Panie wystąpiły w stonowanych czarnych strojach, u panów nie mogło zabraknąć garniturów. W takim eleganckim wydaniu uczniowie ruszyli do tańca, który przyciągnął również publiczność w postaci przechodniów zainteresowanych nietypowym wydarzeniem.Okazuje się, że dla maturzystów taniec w środku miasta był mniejszym wyzwaniem niż zaprezentowanie się na studniówkowym balu. Jedyną niewielką przeszkodą okazała się panująca na dworze aura.
- Zmarzły mi ręce, ale było bardzo fajnie. Kiedy tańczyłam poloneza, to po prostu zapomniałam, że jest mi zimno. Tak jak na studniówce było to trochę stresujące, ale też to była fajna zabawa. Wtedy była większa trema – mówi Julia Gilbert jedna z uczennic.
Finalnie jednak taniec uczniów został nagrodzony oklaskami, a publiczność życzyła im aby egzamin maturalny był tak samo udany, jak zaprezentowany przed chwilą polonez.
Uczniowie mieli wyjątkowy powód
Całe wydarzenie zostało zorganizowane z powodu wyjątkowego jubileuszu, który w tym roku świętuje Bełchatów. Chodzi o stulecie odzyskania praw miejskich przez nasze miasto. Miało to miejsce dokładnie 1 stycznia 1925 roku. Nieprzypadkowy okazał się również wybór lokalizacji, w której uczniowie zatańczyli poloneza.Plac Wolności jest bowiem miejscem, które ma bogatą historię i zawsze miał duże znaczenie dla mieszkańców i lokalnej społeczności. Co ciekawe kiedyś nie nazywał się Placem Wolności a Nowym Rynkiem i był sercem handlu i życia społecznego w naszym mieście. To tam spotykali się lokalni politycy, a także obchodzone było wiele uroczystości tj. Boże Ciało.
Z czasem obecny Plac Wolności zaczął się zmieniać, dookoła powstawały kamieniczki, które zapełniały się lokalami usługowymi i karczmami, w których czas spędzali właśnie kupcy handlujący w Bełchatowie.
Nawiązanie do historii miasta
Obecnie na placu stoi pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który mocno związany był z naszym miastem i został obywatelem honorowym Bełchatowa. Dawniej jednak można tam było znaleźć również pomnik z tablicą poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Z propozycją umieszczenia symbolu upamiętniającego wieszcza w setną rocznicę jego urodzin wyszli sami bełchatowianie.
- 33 lata później, w 1988 roku, pomnik zniknął, a zastąpiło go popiersie Adama Mickiewicza, który z wysokiego cokołu patrzył na miasto. On jednak też zniknął. Dziś znajduje się na dziedzińcu szkoły jego imienia. Gdzie mam nadzieję zostanie do końca świata – mówi Cezary Bukowiec, nauczyciel historii w III LO.
Obecność uczniów szkoły, której patronem jest właśnie Mickiewicz była zatem pięknym nawiązaniem do historii Bełchatowa.
- Kiedyś tutaj na Placu Wolności było popiersie Mickiewicza, teraz szkoła Mickiewicz przyszła na plac Wolności, więc myślę, że jest to bardzo ciekawe wydarzenie. Bardzo dziękuję naszym uczniom, że w takiej aurze postanowili uczcić tę historyczną chwilę i zatańczyć wspólnie poloneza – mówił Patryk Marjan, prezydent Bełchatowa.
Komentarze (0)