reklama

Zakończył się X Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego - jakie płyną z niego wnioski? [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Zakończył się X Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego - jakie płyną z niego wnioski? [VIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaX Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego przeszedł do historii. Dziś zakończyły się obrady międzynarodowego gremium skupionego wokół przemysłu wydobywczego tej brunatnej kopaliny.

Tegorocznemu posiedzeniu nadano hasło: „Węgiel Brunatny – dziś i w przyszłości”, zdaniem organizatorów wynika ono z oceny stanu górnictwa węgla brunatnego obecnie i fundamentalnego pytania zarówno o przyszłość tej gałęzi gospodarki jaki i energetyki na nim opartej.

Podobne jak w latach ubiegłych, trzydniowe spotkanie w Bełchatowie stało się doskonałą platformą do dyskusji, wymiany doświadczeń i budowy dobrych relacji między grupami naukowymi, zawodowymi i parlamentarnymi zaangażowanymi w rozwój międzynarodowej branży górniczo-energetycznej.

Każdorazowo Kongres "spinają" też konkretne wnioski, które zebrane są w uchwałę i w tym roku takowa powstała. Z opublikowanych i wygłoszonych czterdziestu pięciu referatów oraz pięciu prezentacji tematycznych, a także przeprowadzonej przez uczestników kongresu dyskusji, wynikają następujące generalne konkluzje:

1. Nie można zrezygnować z wydobycia i wykorzystania węgla brunatnego

  • Stwierdzenie to wynika z trendu stałego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną oraz faktu, że węgiel brunatny w Polsce i w Europie jest obecnie najtańszym paliwem wykorzystywanym do produkcji energii elektrycznej. Szczególnie istotne znaczenie ma to w krajach rozwijających się. Obecnie i w przewidywalnej perspektywie węgiel kamienny i brunatny pełnią ważną rolę w gospodarce wielu państw świata, zabezpieczając potrzeby energetyczne i zapewniając stały rozwój społeczeństw.
2. Priorytetowy cel polityki surowcowej każdego państwa to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju

  • Obecnie światowa energetyka opiera się w ok. 41% na węglu kamiennym i brunatnym jako nośnikach ciepła do produkcji energii elektrycznej. W tych uwarunkowaniach koszt emisji CO2 powinien uwzględniać potrzeby zapewnienia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Państw.
3. Rozwój górnictwa i energetyki opartej na rodzimych surowcach energetycznych to utrzymanie i rozwój kopalń i elektrowni oraz firm pracujących na rzecz tej branży

  • Każda nowa inwestycja zarówno w zakresie budowy nowej kopalni, jak i w budowie nowych mocy energetycznych, to wiele tysięcy nowych miejsc pracy w okresie powstawania oraz pracy kopalni i elektrowni. Kompleksy górniczo-energetyczne mają bardzo istotne znaczenie społeczne i gospodarcze w ujęciu regionalnym.
4. Polska energetyka oparta jest głównie na własnych surowcach energetycznych, tj. węglu kamiennym i brunatnym

  • Produkcja ok. 88% energii elektrycznej z tych kopalin daje nam pełną niezależność energetyczną a koszty jej produkcji są obecnie najniższe w porównaniu do innych technologii. Polska posiada zasoby węgla kamiennego i brunatnego na szereg stuleci a także cenione w świecie doświadczenie w ich wydobyciu i przeróbce. Co więcej, Polska posiada odpowiednie zaplecze naukowo-projektowe i fabryki zaplecza technicznego mogące produkować maszyny i urządzenia na własne potrzeby, a także na eksport.
5. Uwarunkowania rozwoju górnictwa węgla brunatnego w Polsce są złożone pod względem prawnym, ekologicznym, ekonomicznym oraz wizerunkowym

  • Górnictwo węglowe jest istotnym elementem składowym strategii energetycznej Polski i przez najbliższe dekady może utrzymać światowe standardy funkcjonowania. Należy przyjąć jedną doktrynę górniczo-energetyczną opartą na krajowych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych, na bazie ogólnego konsensusu stawiającego głównie na interes Polski.
6. Należy intensyfikować działania w zakresie tempa wdrażania najnowszych rozwiązań w zakresie czystych technologii węglowych oraz rozwoju technologii chemicznej przeróbki węgla na paliwa płynne i gazowe.

  • Węgiel brunatny bardzo dobrze nadaje się do konwersji chemicznej i produkcji paliw płynnych i gazowych oraz wodoru.
7. Powinno się zabezpieczyć złoża węgla brunatnego do wykorzystania w ramach inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym

  • Należy wyeliminować bariery prawne w zakresie udostępniania nowych złóż a także usprawnić procedury koncesyjne ograniczając nieuzasadnione możliwości blokowania inwestycji przez gminy przy spełnieniu przez przedsiębiorcę górniczego określonych prawem wymogów.
8. Należy zbudować miks paliwowy, w którym węgiel brunatny będzie gwarantem bezpieczeństwa i stabilności produkcji elektrycznej w kraju, przy współudziale branży OZE

  • Jest to szczególnie ważne w gospodarkach rozwijających się, w których wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną jest nieunikniony.
9. Brak zagospodarowania nowych złóż to radykalny spadek wydobycia węgla brunatnego po 2030 roku i całkowite zaprzestanie jego wydobycia po 2045 roku

  • W najbliższej perspektywie najistotniejsze jest zagospodarowanie złóż Złoczew i Gubin w PGE GiEK oraz Ościsłowo w PAK KWB Konin. Złoża te powinny stanowić fundament bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
10. Stosowane w świecie i Polsce sposoby eksploatacji kopalin maksymalnie ograniczają negatywny wpływ na środowisko naturalne

  • Związana z eksploatacją kopalin rekultywacja terenów poeksploatacyjnych, prowadzona jest przez kopalnie na najwyższym światowym poziomie, zapewniającym ponowne wykorzystanie tych terenów do produkcji rolnej, leśnej oraz na potrzeby rekreacji po zrealizowaniu działań rewitalizujących teren pogórniczy.
Uchwała ma w przeciągu najbliższych dwóch tygodni trafić do najważniejszych osób w kraju, między innymi: Prezydenta i Premiera RP, marszałków Sejmu i Senatu, przedstawicieli kierownictw administracji rządowej i samorządowej.

Organizatorami X Międzynarodowego Kongresu Węgla Brunatnego byli: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa – Oddział w Bełchatowie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Dzień Dobry Bełchatów

Materiał filmowy dzięki uprzejmości B24TV

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Bełchatów i region - portal DD Bełchatów - wydarzenia, sport, wypadki, aktualności z kopalni i elektrowni, ogłoszenia i komentarze Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ