Reklama

Reklama

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w całej Unii? Padła data

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w całej Unii? Padła data - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali w środę 8 czerwca zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w 2035 roku. Od tego momentu w salonie zakupić będzie można tylko bezemisyjne auta. Niektórzy producenci dostaną jednak więcej czasu niż pozostali.

Reklama

Parlament Europejski przyjął w zeszłym tygodniu stanowisko ws. nowych norm emisji dwutlenku węgla dla samochodów osobowych i dostawczych. Posłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, która zakłada redukcję emisji pochodzących z samochodów osobowych do zera w roku 2035. 

Obecnie nowe samochody osobowe mogą emitować nie więcej niż 95 g CO2/km, natomiast  ciężarówki – 147 g CO2/km. Zgodnie z założeniami stanowiska Parlamentu Europejskiego do 2030 roku ich łączne emisje mają spaść, kolejno, o 55 i 50 procent. W 2035 natomiast redukcja ma wynieść 100 procent. 

Oczywiście nadal będzie można poruszać się po drogach autami spalinowymi, zakazana zostanie jedynie sprzedaż nowych. Przez to z salonu będziemy mogli wyjechać jedynie pojazdami z silnikiem elektrycznym lub wodorowym, które nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla. Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 339 posłów, 249 było przeciw, a 24 się wstrzymało. 

Nowa regulacja zawiera jednak pewien wyjątek dla niektórych producentów samochodów. Ci, którzy sprzedają mniej niż 10 tys. pojazdów rocznie, będą mogli wytwarzać je o rok dłużej. Tak niewielka produkcja występuje jedynie przy ekskluzywnych markach, takich jak Ferrari czy Lamborghini. Nie będzie ich również obowiązywał przejściowy limit w 2030 roku. 

Przyjęte przez PE stanowisko stanowi dopiero pierwszy krok na drodze do wprowadzenia takiego zakazu. Teraz parlament będzie prowadził negocjacje z państwami członkowskimi na temat ostatecznego kształtu prawa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy