Reklama

Reklama

Za śmieci w Bełchatowie zapłacimy mniej? Magistrat planuje wkrótce przetarg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Za śmieci w Bełchatowie zapłacimy mniej? Magistrat planuje wkrótce przetarg  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Miasto już niebawem ogłosi przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu Bełchatowa. Mieszkańców czeka kolejna podwyżka czy może jednak... niższe stawki za wywóz śmieci?

Reklama

Obecna umowa ze spółką Eko-Region, która odpowiada za wywóz i zagospodarowanie odpadów na terenie miasta, ważna jest tylko do końca roku. Dlatego magistrat już niebawem będzie zmuszony ogłosić kolejny przetarg na tego typu usługi. W ostatnich latach wiązało to się niestety z corocznymi podwyżkami. Przypomnijmy, że w 2019 roku za wywóz śmieci płaciliśmy 8,50 zł od osoby, rok później już 19 zł, a w tym roku aż 26 zł. Nie powinno więc dziwić, że każdy kolejny przetarg w sprawie odpadów wywołuje u bełchatowian obawy, że po raz kolejny miasto sięgnie głębiej do portfeli mieszkańców.

Magistrat planuje ogłoszenie przetargu na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Planowana kwota, jaką urząd zamierza przeznaczyć na wywóz śmieci, to łącznie 29,2 mln zł. Przed rokiem spółce Eko-Region za roczną usługę trzeba było zapłacić 15,4 mln zł. Miasto tłumaczy, że planowany w tym roku przetarg dotyczy jednak odbioru i zagospodarowania odpadów w ciągu dwóch najbliższych lat czyli okresu 2022-2023. Miasto liczy, że podpisując umowę na 2 lata uda się wynegocjować niższą kwotę.

Podobnego rozwiązania próbowano już w 2019 roku. Wówczas magistrat chciał zawrzeć umowę na okres trzech lat, przeznaczając na ten cel 28 mln zł. Firmy startujące w przetargu podyktowały ceny nawet o kilkanaście milionów złotych wyższe. Eko-Region zaproponował 44 mln zł, a firma z Wrocławia 38,5 mln zł. Przetarg unieważniono, podobnie jak drugie postępowanie. Specyfikację trzeciego przetargu już jednak zmieniono i dotyczył on usługi tylko przez 12 miesięcy. Zgłosił się tylko Eko-Region, który zaproponował 12,8 mln zł czyli sporo mniej niż pierwotnie.

Kwota jaką zaplanowało miasto do wydania w tegorocznym przetargu daje rocznie 14,6 mln zł. Teoretycznie jest to mniej niż w tym roku, co daje nadzieję, na niższe lub podobne stawki jak obecnie. Osobną kwestią pozostaje czy zgłosi się firma gotowa za takie pieniądze wywozić śmieci z terenu miasta.  Zbyt wielu przesłanek ku temu niestety nie ma, bo wszystkie samorządy z roku na rok płacą coraz więcej za odbiór odpadów. Z pewnością mieszkańcy będą trzymać kciuki za negocjacje w sprawie nowej umowy, tym bardziej, że ostatnie sprawozdania finansowe spółki Eko-Region świadczą o tym, że na gospodarce odpadami... sporo zarabia. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Za śmieci płacimy krocie, a Eko-Region liczy zyski. Zobacz, ile zarabiają na odpadach.

Wyniki najnowszego przetargu na wywóz śmieci poznamy jesienią. Wówczas też radni będą musieli uchwalić nowe stawki. Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy