Reklama

Reklama

Za śmieci płacimy krocie, a Eko-Region liczy zyski. Zobacz, ile zarabiają na odpadach

Opublikowano:
Autor:

Za śmieci płacimy krocie, a Eko-Region liczy zyski. Zobacz, ile zarabiają na odpadach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Za wywóz odpadów płacimy z każdym rokiem więcej. Okazuje się, że spółka Eko-Region z Bełchatowa, dobrze na tym zarabia. Tylko w ciągu roku podwoiła zyski, a w 2020 roku na czysto zarobiła… prawie sześciokrotnie więcej niż dwa lata wcześniej.

Reklama

Od początku 2020 roku mieszkańcy Bełchatowa za wywóz odpadów płacą aż 26 złotych od osoby. W przypadku czteroosobowej rodziny miesięczny koszt to już ponad 100 zł. Nowe stawki za śmieci uchwalili w listopadzie ubiegłego roku radni miejscy. Wzrost był drastyczny z 19 do 26 zł. To kolejna taka podwyżka, bo rok wcześniej opłaty wzrosły bowiem z 8,50 zł do 19 zł. Drakońskie ceny za odbiór śmieci wielokrotnie głośno krytykowali też sami mieszkańcy.

W ubiegłym roku, gdy radni uchwalili nowe stawki, magistrat ich wzrost wyjaśniał ceną podyktowaną przez Eko-Region. Spółka, w której udziały ma też miasto, w przetargu zaoferowała za odbiór i wywóz śmieci kwotę 15,4 mln zł, czyli aż o 2,6 mln zł więcej niż przed rokiem. Urząd miasta wysokie stawki dla mieszkańców tłumaczył tym, że samorządy nie mogą dopłacać do gospodarki odpadami.

Podczas konferencji prasowej w bełchatowskim magistracie, która miała miejsce jesienią ub. roku, przedstawiciel spółki wyższą cenę tłumaczył zwiększającymi się kosztami gospodarowania odpadów i rosnącą w szybkim tempie ilością śmieci. Podano wówczas, że województwie łódzkim w 2017 roku jeden mieszkaniec wytwarzał 285 kg odpadów, a w 2019r. już 333 kg. Ilość wytwarzanych śmieci zwiększa się też w Bełchatowie. W 2019 roku z terenu miasta odebranych zostało prawie 18 tys. ton odpadów, w 2020r. szacuje się, że będzie ich o ponad 3 tys. ton więcej.

Jeśli jednak zajrzeć do sprawozdań finansowych, to wraz ze zwiększającą się ilością śmieci… rosną też zyski spółki Eko-Region. W najnowszym raporcie o stanie miasta, opublikowanym przez bełchatowski magistrat, przedstawione zostały wyniki finansowe spółek z udziałem miasta. Najlepszy wynik osiągnął... Eko-Region, pozostawiając innych daleko w tyle. Okazuje się, że w tej spółce zysk (netto) za 2020 roku wyniósł aż 35,4 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy zakład osiągnął 16,8 mln zł zysku (netto). Jeśli sięgnąć do sprawozdania finansowego za 2018 rok, to okazuje się, że w ciągu dwóch lat zyski spółki wzrosły… prawie sześciokrotnie. W raporcie sprzed dwóch lat Eko-Region wykazał bowiem 5,9 mln zł zysku (netto).

O komentarz w sprawie zysków i cen za wywóz śmieci poprosiliśmy władze spółki Eko-Region. Niestety nasze kilkukrotne prośby pozostały bez odpowiedzi.

Obecna umowa miasta ze spółką Eko-Region została zawarta do końca 2021 roku. Oznacza to, że już niebawem magistrat będzie musiał ogłosił kolejny przetarg. Czy od nowego roku zapłacimy jeszcze więcej?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy