Reklama

Reklama

Wierni mają gorzej? Arcybiskup pisze do premiera ws. drastycznych ograniczeń w kościołach

Opublikowano: wt, 8 cze 2021 09:11
Autor:

Wierni mają gorzej? Arcybiskup pisze do premiera ws. drastycznych ograniczeń w kościołach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwa rządowe luzowanie obostrzeń, choć wielkich powodów do radości nie mają katolicy. Swój stanowczy sprzeciw wobec "dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary", w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wyraził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Reklama

W informacji przekazanej w poniedziałek PAP przez biuro prasowe Episkopatu, abp Gądecki zauważył, że "w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.".

Przewodniczący KEP zaznaczył w liście do premiera, że "Kościół ze zrozumieniem podchodził do nakładanych ograniczeń sanitarnych, udzielając wiernym dyspens oraz zachęcając do przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych".

Podkreślił jednocześni, że "możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum".

- Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu – napisał przewodniczący KEP.

W niedzielę w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące szereg obostrzeń m.in. w prowadzeniu działalności, także gospodarczej. Będzie obowiązywać do 25 czerwca. W kościołach i miejscach kultu nadal obowiązuje limit 1 osoba na 15 m kw.

Rozporządzenie podnosi z 50 do 150 dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Limit ten nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych.

Z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne. Rozporządzenie uchyla zakaz urządzania gier hazardowych na automatach oraz działania kasyn.

Działanie siłowni, klubów i centrów fitness będzie możliwe pod warunkiem zachowania reguły 1 osoba na 15 mkw. Podobny jest warunek dopuszczalności działania sal zabaw, przy czym do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Utrzymany zostaje zakaz organizowania lub udziału w zgromadzeniach z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 (dotychczas było 50 osób). Utrzymano przy tym przepis mówiący, że odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Zakon krzyżacki

  Kościół katolicki to organizacja przestępcza katolicy to hipokryci modlą się do figurek obrazów.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -10

  Parafianin

  Mnie teraz martwi atak na Kościół i księdza Mirosława Króla. Rektor polonijnego seminarium w USA i rektor Orchard Lake Schools, blisko współpracujący z kardynałem Stanisławem Dziwiszem jest oskarżany bezpodstawnie o molestowanie seksualne wobec podwładnych. Upraszam wiernych z Bełchatowa o modlitwę żeby wesprzeć atakowanego ks. Króla. Bóg zapłać

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -4

  Ewa

  Kościoły są prawie pełne, nie tylko w Bełchatowie. Wierni sami wiedzą, co dla nich jest ważne.

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -3

  Antybolzewik

  "Wierni" to się mogą w domu modlić do zlewozmywaka. Efekt dokładnie taki sam.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -6

  Dickers

  Rozporządzenia wydają nie-Katolicy ,więc ja osobiście się nie dziwię .Wszyscy rządzący to wrogowie Kościoła Katolickiego jak i Polski .