Reklama

Wezmą na cel ponad 100 dzików w bełchatowskich lasach. Ile płacą myśliwym za zastrzeloną lochę?

Opublikowano:
Autor:

Wezmą na cel ponad 100 dzików w bełchatowskich lasach. Ile płacą myśliwym za zastrzeloną lochę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Aż 120 dzików z lasów na terenie powiatu bełchatowskiego ma zostać zastrzelonych do końca maja. W całym regionie będzie prowadzony odstrzał sanitarny w ramach walki z ASF. Wojewoda łódzki wydał rozporządzenie, które zakłada likwidację ponad 3 tysięcy dzików. Za każdą zastrzeloną sztukę myśliwi otrzymają wynagrodzenie.

Rozporządzenie wojewody łódzkiego z 7 lutego w sprawie „zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików” wymienia obwody łowieckie z województwa łódzkiego, których dzierżawcom lub zarządcom nakazuje przeprowadzenie odstrzału określonej liczby tych zwierząt do 31 maja.

W powiecie bełchatowskim zaplanowano zastrzelenie łącznie 120 dzików. Polowania będą prowadzone w czternastu obwodach łowieckich. We całym województwie łódzkim odstrzelonych ma zostać... ponad 3 tysiące sztuk. Na przykład tylko w sąsiednim powiecie piotrkowskim myśliwi mają upolować 331 tych zwierząt, a w powiecie radomszczańskim aż 326.

Odstrzał musi też zostać zgłoszony powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu dla lokalizacji obwodu łowieckiego.

- Nakazuje się pozyskane w ramach odstrzału sanitarnego tusze dzików przeznaczyć do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego lub do utylizacji – czytamy w zarządzeniu wojewody łódzkiego.

Za upolowanego dzika myśliwi otrzymują określone kwoty z budżetu państwa. Za każdą zastrzeloną dorosłą i młodą samicę dostaną 650 złotych brutto, natomiast za samca - 300 złotych brutto.

Dokładnie te kwestie reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącym programu walki z ASF. Każdy odstrzelony dzik powinien zostać dostarczony do punktu skupu lub zakładu obróbki dziczyzny albo też innego zakładu nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, w którym mogą być przechowywane tusze lub skóry dzików.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE