Reklama

Reklama

W jakiej kondycji jest Bełchatów? Władza przygotowała raport o stanie miasta...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W jakiej kondycji jest Bełchatów? Władza przygotowała raport o stanie miasta... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Magistrat przygotował raport o stanie miasta. Dokument podsumowuje działania zrealizowane przez samorząd w 2020 roku. Znajdziemy w nim też informacje o mieście, inwestycjach, finansach, a także o tym jak rządzący wywiązywali się z powierzonych im zadań.

Reklama

Najnowszy „Raport o stanie miasta” podsumowujący 2020 rok liczy blisko 90 stron. Dokument to swego rodzaju podsumowanie działań podjętych przez władze Bełchatowa w ub. roku, zrealizowanych i planowanych inwestycjach, finansach, miejskich programach czy funkcjonowaniu placówek podległych magistratowi. Znajdziemy w nim również aktualne informacje o mieście.

- Miniony rok był trudny zarówno pod kątem miejskich finansów, jaki realizacji poszczególnych zadań. Epidemia koronawirusa wymusiła na samorządach zmierzenie z wieloma wyzwaniami. Mimo trudnej sytuacji i przewidywanych znacznie mniejszych wpływów nie zamroziliśmy miejskich inwestycji. Zrealizowaliśmy bądź rozpoczęliśmy wszystkie zaplanowane na 2020 roku zadania – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jednak raport zaczyna się od… niezbyt optymistycznych informacji o tym, że z roku na rok niestety ubywa mieszkańców Bełchatowa. Na koniec 2020 roku doliczono się 56.043 bełchatowian. To mniej niż rok wcześniej, gdy według statystyk w mieście zameldowanych było 56.846 osób (w 2018 r. - 57.487). Urząd Stanu Cywilnego w Bełchatowie w ub. roku zarejestrował 831 urodzin oraz 1208 zgonów.

Podsumowano też finanse miasta. Na koniec 2020 roku po stronie dochodów zapisano 290,8 mln zł, a wydatków 293,7 mln zł, co przyniosło 2,8 mln zł deficytu. Jednak, jak informuje magistrat, biorąc pod uwagę inne rozliczenia m.in. przychody i rozchody, na koniec ub. roku budżet miasta zamknął się dodatnim wynikiem finansowym wynoszącym 5,7 mln zł. Wyliczono też ile wynosi zadłużenie miasta, które na koniec roku z tytułu zaciągniętych kredytów zamknęło się kwotą aż 53,4 mln zł. Miasto zapewnia jednak, że to kwota dopuszczalna. Ustawa o finansach publicznych pozwala na 12,6 proc. zadłużenia, a w przypadku Bełchatowa jest to 5,9 proc.

Magistrat podsumował też Budżet Obywatelski Bełchatowa, na który każdego roku przeznaczane jest 1 proc. środków budżetu miasta. Od 2014 roku dzięki pomysłom mieszkańców zostało złożonych 391 projektów. W głosowaniu przez ostatnie lata wyłoniono łącznie 41 najlepszych pomysłów, spośród których zrealizowano w mieście do tej pory 39. W 2020 roku z Budżetu Obywatelskiego zrezygnowano ze względu na pandemię. Do końca ub. roku magistrat zakończył cztery projekty z poprzednich lat. To m.in. remont i rozbudowa placu zabaw na osiedlu Przytorze, przystosowanie lodowiska miejskiego do jazdy na rolkach i wrotkach latem, budowa tężni solankowych oraz projekt sterylizacji i chipowania psów oraz kotów.

Z raportu niewiele możemy dowiedzieć się w temacie, który szczególnie interesuje mieszkańców, czyli nowych miejscach pracy i firmach, które zainwestują w Bełchatowie. W dziale „nowi inwestorzy” czytamy, że w 2020 roku wpłynęło 16 zapytań o ofertę inwestycyjną miasta oraz, że został sprzedany grunt przy ul. Kwiatkowskiego, przeznaczony pod produkcję i przemysł.

Podsumowano też działania Straży Miejskiej, która w 2020 roku wykonała 13.807 interwencji i kontroli z czego 3366 to sprawy zgłoszone przez mieszkańców. Funkcjonariusze ujawnili 2824 wykroczenia i 8 przestępstw. Wiele problemów sprawiały osoby pijane i bezdomni wobec których interweniowano aż 992 razy. Strażnicy wypisali łącznie 123 mandaty na kwotę 22,3 tys. zł.

Niestety jeśli chodzi o miejskie drogi, to delikatnie mówiąc, nie był to rok obfitujący w inwestycje. W raporcie przy haśle pt. „długość wybudowanych dróg w 2020 roku” widnieje skromna liczba... 0,313 km. Miasto oddało do użytku ulicę Daleką na odcinku od ul. Budryka do planowanej obwodnicy wschodniej. W ramach bieżącego utrzymania dróg wykonano tzw. nawierzchnię emulsyjno-grysową na ulicach: Deyny, Sidły, Stamma i Liliowej.

Pocieszające dla mieszkańców jest, że kilka inwestycji drogowych zostało rozpoczętych m.in. budowa drogi na terenie strefy przemysłowej (2,5 mln zł). Inwestycja ma zakończyć się w grudniu tego roku. W 2020 roku zawarto też umowę na rozbudowę ulicy Zamoście na odcinku od al. Jana Pawła II do torów kolejowych w Bełchatowie. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł. W trakcie opracowania jest dokumentacja projektowa na budowę odcinka ul. Przemysłowej z włączeniem do projektowanej obwodnicy wschodniej.

W ub. roku na terenie miasta powstało w sumie 57 nowych miejsc parkingowych – to niewiele biorąc pod uwagę lawinowo rosnącą liczbę samochodów i ciągłe problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Pełna treść „Raportu o stanie miasta Bełchatowa za 2020 rok” dostępna jest na stronie internetowej urzędu miasta pod tym LINKIEM.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy