Reklama

Reklama

W jakiej kondycji jest Bełchatów? Władza przygotowała raport o stanie miasta...

Opublikowano: śr, 16 cze 2021 13:06
Autor:

W jakiej kondycji jest Bełchatów? Władza przygotowała raport o stanie miasta... - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Magistrat przygotował raport o stanie miasta. Dokument podsumowuje działania zrealizowane przez samorząd w 2020 roku. Znajdziemy w nim też informacje o mieście, inwestycjach, finansach, a także o tym jak rządzący wywiązywali się z powierzonych im zadań.

Reklama

Najnowszy „Raport o stanie miasta” podsumowujący 2020 rok liczy blisko 90 stron. Dokument to swego rodzaju podsumowanie działań podjętych przez władze Bełchatowa w ub. roku, zrealizowanych i planowanych inwestycjach, finansach, miejskich programach czy funkcjonowaniu placówek podległych magistratowi. Znajdziemy w nim również aktualne informacje o mieście.

- Miniony rok był trudny zarówno pod kątem miejskich finansów, jaki realizacji poszczególnych zadań. Epidemia koronawirusa wymusiła na samorządach zmierzenie z wieloma wyzwaniami. Mimo trudnej sytuacji i przewidywanych znacznie mniejszych wpływów nie zamroziliśmy miejskich inwestycji. Zrealizowaliśmy bądź rozpoczęliśmy wszystkie zaplanowane na 2020 roku zadania – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jednak raport zaczyna się od… niezbyt optymistycznych informacji o tym, że z roku na rok niestety ubywa mieszkańców Bełchatowa. Na koniec 2020 roku doliczono się 56.043 bełchatowian. To mniej niż rok wcześniej, gdy według statystyk w mieście zameldowanych było 56.846 osób (w 2018 r. - 57.487). Urząd Stanu Cywilnego w Bełchatowie w ub. roku zarejestrował 831 urodzin oraz 1208 zgonów.

Podsumowano też finanse miasta. Na koniec 2020 roku po stronie dochodów zapisano 290,8 mln zł, a wydatków 293,7 mln zł, co przyniosło 2,8 mln zł deficytu. Jednak, jak informuje magistrat, biorąc pod uwagę inne rozliczenia m.in. przychody i rozchody, na koniec ub. roku budżet miasta zamknął się dodatnim wynikiem finansowym wynoszącym 5,7 mln zł. Wyliczono też ile wynosi zadłużenie miasta, które na koniec roku z tytułu zaciągniętych kredytów zamknęło się kwotą aż 53,4 mln zł. Miasto zapewnia jednak, że to kwota dopuszczalna. Ustawa o finansach publicznych pozwala na 12,6 proc. zadłużenia, a w przypadku Bełchatowa jest to 5,9 proc.

Magistrat podsumował też Budżet Obywatelski Bełchatowa, na który każdego roku przeznaczane jest 1 proc. środków budżetu miasta. Od 2014 roku dzięki pomysłom mieszkańców zostało złożonych 391 projektów. W głosowaniu przez ostatnie lata wyłoniono łącznie 41 najlepszych pomysłów, spośród których zrealizowano w mieście do tej pory 39. W 2020 roku z Budżetu Obywatelskiego zrezygnowano ze względu na pandemię. Do końca ub. roku magistrat zakończył cztery projekty z poprzednich lat. To m.in. remont i rozbudowa placu zabaw na osiedlu Przytorze, przystosowanie lodowiska miejskiego do jazdy na rolkach i wrotkach latem, budowa tężni solankowych oraz projekt sterylizacji i chipowania psów oraz kotów.

Z raportu niewiele możemy dowiedzieć się w temacie, który szczególnie interesuje mieszkańców, czyli nowych miejscach pracy i firmach, które zainwestują w Bełchatowie. W dziale „nowi inwestorzy” czytamy, że w 2020 roku wpłynęło 16 zapytań o ofertę inwestycyjną miasta oraz, że został sprzedany grunt przy ul. Kwiatkowskiego, przeznaczony pod produkcję i przemysł.

Podsumowano też działania Straży Miejskiej, która w 2020 roku wykonała 13.807 interwencji i kontroli z czego 3366 to sprawy zgłoszone przez mieszkańców. Funkcjonariusze ujawnili 2824 wykroczenia i 8 przestępstw. Wiele problemów sprawiały osoby pijane i bezdomni wobec których interweniowano aż 992 razy. Strażnicy wypisali łącznie 123 mandaty na kwotę 22,3 tys. zł.

Niestety jeśli chodzi o miejskie drogi, to delikatnie mówiąc, nie był to rok obfitujący w inwestycje. W raporcie przy haśle pt. „długość wybudowanych dróg w 2020 roku” widnieje skromna liczba... 0,313 km. Miasto oddało do użytku ulicę Daleką na odcinku od ul. Budryka do planowanej obwodnicy wschodniej. W ramach bieżącego utrzymania dróg wykonano tzw. nawierzchnię emulsyjno-grysową na ulicach: Deyny, Sidły, Stamma i Liliowej.

Pocieszające dla mieszkańców jest, że kilka inwestycji drogowych zostało rozpoczętych m.in. budowa drogi na terenie strefy przemysłowej (2,5 mln zł). Inwestycja ma zakończyć się w grudniu tego roku. W 2020 roku zawarto też umowę na rozbudowę ulicy Zamoście na odcinku od al. Jana Pawła II do torów kolejowych w Bełchatowie. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł. W trakcie opracowania jest dokumentacja projektowa na budowę odcinka ul. Przemysłowej z włączeniem do projektowanej obwodnicy wschodniej.

W ub. roku na terenie miasta powstało w sumie 57 nowych miejsc parkingowych – to niewiele biorąc pod uwagę lawinowo rosnącą liczbę samochodów i ciągłe problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Pełna treść „Raportu o stanie miasta Bełchatowa za 2020 rok” dostępna jest na stronie internetowej urzędu miasta pod tym LINKIEM.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (25)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Yapae

  A co po kopalni co z ludźmi ich dziećmi czy Bełchatów będzie miasteczkiem emerytów??

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  🤬🤬🤬🤬

  ***** ***!!!!

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Jim

  10 baniek za 300m drogi-kradną ile się da a później piszą że miasto jest w "trudnej" sytuacji. Przecież tą szarańczę trzeba pod mur i AK-47, pruć aż się lufa czerwona zrobi.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  (Bez)Radny

  Podsumowując tylko samą kwotę zadłużenia kredytowego nieodparci nasuwa się dość powszechna "kreatywna księgowość" połączona z maskaradą organizacyjno-prawną... Rzeczywiste zadłużenie jest wielokrotnie większe, bo rzeczywiste sumuje długi wszystkich podmiotów zależnych Urzędu Miasta co oznacza "komunalne spółki miejskie" z ich finansami i długami, które płacą przecież mieszkańcy korzystając z ich usług. To dług według szacunków na poziomie 8-10 tys/1 mieszkańca... Miasto okłamywane jest przez urzędników korzystających z patologii zasad zarządzania dobrami publicznymi (mienie komunalne) przy pomocy prawa handlowego, który przykładowo u Niemców jest oparty nie na prawie spółek handlowych, a na koncepcji powstałej naukowo na polskiej przedwojennej uczelni, choć Niemcy niechętnie o tym mówią...

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -2

  Aga

  Ludzie z Bełchatowa się wyprowadzają bo to miasto pomału umiera a gdy PiS będzie rządził dłużej to koniec tego miasta nadejdzie bardzo szybko

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -2

  Ebe

  Oddano 0,313 m drogi ,ul.dalekiej ,kwota przebudowy przeszło 10mln złotych, z czego ten jakże krotki odcinek drogi jest z złota, platyny ,dlaczego nikt tego nie kontroluje na co wydaje się pieniądze, 300metrow drogi z chodnikiem 10 milionów

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jarek

   Dokładnie. A znając życie pewnie firma LEAR to robiła.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Monika

  Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: panieonline.pl/monika26

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Mirek

  Na wsiach moze tak szkoda ,ze nie w gminie Belchatow jak bys miał wątpliwości zapraszam na Kalduny i Ławy stan dróg w gminie Belchatow nazwę delikatnie patologia

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Bandit

  Lepiej by się zajęli drogami, bo na wsiach są lepsze, jakie miasto takie drogi

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Wydymani

  Dotyczy nie tylko Bełchatowa

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Buchachacha

  Oooo Boże O Boże i Matuchno Przenajświętsza ten raport jest tyle wart co papier toaletowy ..... Czyli wytrzeć d u pę w wyrzucić.

 • 4 miesiące temu | ocena +20 / -0

  Xyzq

  Mieszkańców ubywa, a urzędników przybywa, no coś nie tak

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

   Strażak Sam

   Masz rację przybywa urzędników a obdarzeni zaufaniem "ważniacy" zatracili zdolność odczytywania konsekwencji swoich działań . Taki "ważniak" ma swoje przywileje i prawa przeogromnych rozmiarów,szkoda że zapomina o swoich obowiązkach.Wprowadza zasadę"żeby ugotować swoje jajka trzeba spalić sąsiada stodołę".Starostwo w Bełchatowie zatrudniając takich urzędników obniża status urzędu.Sprawa trwa 10 lat czy to farsa czy kpina z petenta.

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -1

  Wyborca

  Kiedy powstanie obiecany przez Pana prezydenta w kampanii wyborczej holding spółek miejskich?

  • 4 miesiące temu | ocena +9 / -0

   Xyz

   Holding to był przed wyborami. Teraz to rozrywanie miecha.

  • 4 miesiące temu | ocena +11 / -0

   Buchachacha

   Jak, to kiedy? Pewnie nigdy....

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

  kumaty kumacz

  Kiedy parking przy 315

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

   abc

   o proszę, któż to się obudził

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -2

  Dariusz M.

  A gdzie i kiedy studnie teletechniczne na Ludwikowie!!!. Przypominam że jestvto wykluczenie cyfrowe mieszkańców miasta Bełchatów. Wszystkie wioski w promieniu 15 km mają już światłowodowy internet a na obrzeżach mw miasta brak!!! I jak to jest że w mieście woda po 5 zł a w gminie wodkan sprzedaje po 2.80???

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

   Schabik

   Proszę o przeniesienie os. Ludwików że wsi belchatow bezposrednio do wsi Ludwików.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -12

   das

   przeprowadź się do gminy wszystko, co napisałeś będziesz miał

   • 4 miesiące temu | ocena +8 / -0

    Dariusz M

    A Ty na księżyc. Twój argument jest na poziomie przedszkolaka!

   • 4 miesiące temu | ocena +2 / -4

    Parafianin

    Das.. Zgadzam się z Tobą.. Pieniądze to marnosc nad marnoscismi.. Tylko pod krzyżem.. Tylko pod tym znakiem Polska będzie Polską a Polak Polakiem.. Szczęść Boże