Reklama

Reklama

Samochody spalinowe... nie wjadą do miast. Czy Bełchatów zastosuje nowe przepisy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Samochody spalinowe... nie wjadą do miast. Czy Bełchatów zastosuje nowe przepisy?  - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W wigilie w całym kraju zacznie obowiązywać ustawa o elektromobilności. To dość... nietypowy prezent świąteczny dla kierowców, zakłada bowiem, że w części miast może pojawić się zakaz poruszania się autami na olej napędowy, benzynę czy LPG. O co dokładnie chodzi i czy podobne prawo będzie obowiązywać w Bełchatowie?

Reklama

Dokładnie 24 grudnia w Polsce zacznie obowiązywać ustawa, zgodnie z którą część kierowców nie będzie mogła wjechać do niektórych miast czy ich konkretnych dzielnic. Dotyczy to głównie osób, które poruszają się pojazdami napędzanymi benzyną, LPG czy olejem napędowym, zwłaszcza jeśli są to auta... starszej daty. Nowe przepisy zakładają bowiem, że samorządy będą mogły wyznaczyć strefy czystego transportu.

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim ograniczenie zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez emisję spalin. Nie da się jednak ukryć, że mają one również wpłynąć na odmłodzenie samochodów poruszających się po polskich drogach. 

- Wprowadzenie zmian do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych częściowo wpłynie na odmłodzenie rynku samochodów używanych w Polsce. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania autami prawie nowymi - mówi Karolína Topolová kierująca firmą Aures Holding (operator sieci AAA Auto)

Strefy czystego transportu. Jakie będą zasady?

Przepisy tyczą się samochodów, które nie spełniają odpowiednich norm emisji spalin. W praktyce chodzi więc o auta starsze niż 15 lat. Ustawa nie zakłada jednak całkowitego zakazu wjazdu samochodów spalinowych do stref czystego transportu. Samorządy będą mogły ustanowić opłaty dla kierowców starszych samochodów. W przypadku jednorazowego przejazdu będzie to 2,5 zł za godzinę — miesięczny abonament może wynieść nawet 500 zł.

Trzeba jednak dodać, że od chwili wejścia przepisów w życie, auta spalinowe będą mogły poruszać się po strefach czystego transportu przez maksymalnie 3 lata. Po tym okresie wprowadzony zostanie całkowity zakaz wjazdu dla samochodów spalinowych, ale także... hybryd.

Zakaz wjazdu do miast. Czy będzie obowiązywał w Bełchatowie?

Na ten moment bełchatowscy kierowcy mogą spać spokojnie. Zgodnie z zapowiedziami magistratu, nie ma obecnie planów ustanowienia stref czystego transportu na terenie miasta. Nie można jednak całkowicie zignorować nowych przepisów. Większe metropolie, jak chociażby Kraków już wcześniej starały się wprowadzić podobne rozwiązania, jak się okazało - bezskutecznie. Wybierając się więc na wycieczke do Warszawy, Wrocławia czy Krakowa właśnie, należy więc liczyć się z dodatkowymi opłatami za emisję spalin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy