Reklama

Uroczystości z okazji 155. rocznicy Powstania Styczniowego

Opublikowano:
Autor:

Uroczystości z okazji 155. rocznicy Powstania Styczniowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Bełchatowianie będą wspominać wydarzenia z 22 stycznia 1863 roku. Właśnie wtedy rozpoczęło się Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowo-wyzwoleńczy Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Miejskie uroczystości upamiętniające 155. rocznicę wybuchu powstania odbędą się 28 stycznia. Mieszkańcy spotkają się w Grocholicach, a dokładnie na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego, gdzie został wybudowany pomnik Powstańców Styczniowych. Umiejscowienie monumentu nie jest przypadkowe – od lat znajduje się tam tablica pamięci walczących w 1863, później postawiono również grób. W źródłach historycznych można przeczytać, że na nekropolii w Grocholicach pochowanych jest sześciu powstańców. Nigdzie nie ma jednak wzmianki, jak się nazywali. Prawdopodobnie walczyli w potyczkach, które rozegrały się w okolicach Wólki Łękawskiej lub Kaszewic.

O nowym pomniku mówiło się już od jakiegoś czasu. Zakończenie budowy, której organizacji podjął się specjalnie powołany komitet przy wsparciu m.in. prezydent Marioli Czechowskiej i parafii w Grocholicach, zbiegło się z okrągłą rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego i setnym jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 9:20 właśnie odsłonięciem monumentu. Później przewidziane są okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów. O godz. 10:00 w parafii pw. Wszystkich Świętych rozpocznie się msza św.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE