reklama

Trwa wielki remont szpitala w Bełchatowie. Zobacz jak idą prace [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Trwa wielki remont szpitala w Bełchatowie. Zobacz jak idą prace [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDokładnie miesiąc temu w bełchatowskim szpitalu rozpoczął się największy w historii placówki remont. Docelowo, inwestycja watra 35 mln złotych ma całkowicie odmienić sale zabiegowo-operacyjne na dwóch oddziałach, oddział Anestezjologi i Intensywnej Terapii i serce lecznicy - główny blok operacyjny.

W tej chwili na placu budowy obecnych jest dwudziestu pracowników, ekipy pracują na salach zabiegowo - operacyjnych dwóch oddziałów: chirurgii dziecięcej i otorynolaryngologii. Jak podkreśla Witold Tomaszewski pełniący obowiązki dyrektora szpitala:

- Pierwszy etap remontu jest już za nami. Są przygotowane stosowne wyburzenia i kolejne ekipy fachowców wchodzą na obiekt. Termin realizacji tych dwóch pierwszych bloków przewidziany jest do połowy czerwca. Na chwilę obecną nieznacznie wyprzedzamy założony harmonogram - mówi Witold Tomaszewski i dodaje: - Jeżeli chodzi o pracę szpitala to staramy się, by dla naszych pacjentów było to jak najmniej uciążliwe. Dziś najbardziej doskwierającym elementem remontu jest hałas i kurz, natomiast muszę wyraźnie podkreślić, że jest duże zrozumienie ze strony pacjentów, mają świadomość, że to wszystko robione dla nich.

- Każda przebudowa na czynnym obiekcie szpitalnym, to inwestycja wymagająca porozumienia między stronami, współpracy i wzajemnego zrozumienia. Prac budowlanych nie da się wykonać po cichu i by nie były uciążliwe - wyjaśnia dyrektor Lech Wąsowski z firmy Warbud, który jest wykonawcą prac.

Największe organizacyjne wyzwanie jednak dopiero przed szpitalem, chodzi o remont głównego bloku operacyjnego. To sześć sal i 1200 metrów kwadratowych powierzchni do całkowitej modernizacji. Ten etap prac ruszy w połowie czerwca.

- Wówczas operacje będą musiały być przeprowadzane w tych już wyremontowanych dwóch satelitarnych blokach na chirurgii dziecięcej i otorynolaryngologii. Będziemy starali się wydłużyć okresy zabiegów, będziemy starali się operować w soboty, a nawet jeśli będzie taka potrzeba również w niedzielę. Chodzi o to, żeby pacjenci, którzy mieli umówione zabiegi planowe, mieli je wykonane - informuje Witold Tomaszewski, p.o dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie

W najbardziej newralgicznym momencie remontu, ekipa głównego wykonawcy może osiągnąć liczbę stu osób.

- Najbardziej boimy się niespodzianek. Zawsze tak jest przy remontach obiektów, które są wybudowane w czasach - powiedzmy - zamierzchłych. Mówiąc wprost: różnie wówczas budowano. Jakość zarówno instalacji jak i robót budowlanych, które spotykamy po drodze pozostawia czasami wiele do życzenia i to jest największy element ryzyka przy tego typu przebudowach. Liczymy, że brak tych nieoczekiwanych okoliczności, tak jak ominął nas do tej pory, nie wystąpi również później - mówi dyrektor Lech Wąsowski z Warbudu.

Kompleksowa przebudowa i modernizacja oddziału intensywnej bloków operacyjnych oraz wyposażenie ich w najwyższej klasy sprzęt medyczny ma łącznie kosztować ponad 34 mln zł. Blisko 27 milionów złotych z tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej, wkład urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego, który jest organem prowadzącym szpital a wyniósł 7,5 mln zł. Taki budżet i zakres prac stanowi, że to nie tylko największa inwestycja od początku funkcjonowania bełchatowskiego szpitala, ale jedna z największych w województwie.

- Takich inwestycji jest mało, nie tylko na terenie województwa łódzkiego, ale w o ogóle w całej Polsce. Remont był niezbędny, w tym szpitalu znajdują się bowiem takie oddziały, których nie znajdziemy w żadnym innej innej placówce, w żadnym innym powiecie, poza stolicą województwa. Niestety w ostatnich czasach tak się stało, że koncentracja kapitału, fachowców jest w stolicach województw - i to dotyczy nie tylko łódzkiego - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego i dodał: - Gdyby nie ten remont, gdyby nie te nakłady naprawdę z wieloma oddziałami musielibyśmy się pożegnać w kolejnym etapie tworzenia sieci szpitali, więc wszyscy byliśmy w pewien sposób "na musie".

Mega modernizacja sprawi, że wraz z planowanym na grudzień tego roku zakończeniem prac bełchatowski Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II stanie się jednym z najnowocześniejszych w kraju.

Głównym wykonawcą prac jest firma Warbud, jedna z największych firm budowlanych w Polsce, która wśród wielu inwestycji, realizuje również przebudowę Szpitala w Krakowie-Prokocimiu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE