reklama

To jest bardzo dobra wiadomość dla Bełchatowa i całego regionu!

Opublikowano:
Autor:

To jest bardzo dobra wiadomość dla Bełchatowa i całego regionu! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia5 lipca w Sejmie odbyło się połączone posiedzenie dwóch parlamentarnych zespołów: ds. inwestycji Złoczew i Zespołu Górnictwa i Energii. W spotkaniu udział wzięli minister Grzegorz Tobiszowski, parlamentarzyści, środowisko naukowe, przedstawiciele PGE GiEK S.A, związki zawodowe i samorządowcy. Choć kilkugodzinne spotkanie obfitowało w szereg istotnych konkluzji dotyczących branży węgla brunatnego najważniejsza informacja to ta, że jest rekomendacja Ministerstwa Energii dla odkrywki Złoczew, a inwestycja „zaczyna być bezdyskusyjna”.

Głównym założeniem dzisiejszego spotkania była prezentacja „Strategii górnictwa węgla brunatnego - 2030”. Dla Bełchatowa i Złoczewa dziś w Sejmie padły jednak niezwykle istotne słowa z jeszcze jednego powodu. Dowiedzieliśmy się, że odkrywka Złoczew ma rekomendacje Ministerstwa Energii.

- Rekomendacja jest na tysiąc procent, może to Pani powiedzieć w Złoczewie, ona jest wyrażona nawet na piśmie, sygnowana podpisem ministra Tchórzewskiego.

    W ten sposób minister Grzegorz Tobiszowski zapewnił burmistrz Złoczewa Jadwigę Sobańską o losach odkrywki. Wcześniej Sobańska podziękowała parlamentarzystom za zaangażowanie w „złoczewski temat”. Podkreśliła też, że i samorządowcy przez ostatnie lata nie ustępowali w aktywnym działaniu na rzecz odkrywki.

    - Najpierw zrealizowaliśmy projekt Złoczewski Obszar Funkcjonalny w skład którego weszło kilkanaście samorządów i to już nas połączyło. Powstało też Stowarzyszenie „Tak dla odkrywki Złoczew”, które też ma licznych członków. Należą do niego nie tylko samorządy, na których odkrywka ma leżeć. Za ogromny sukces uważam, to że udało nam się połączyć okoliczne samorządy, które mogłyby wyrazić zaniepokojenie tym, że raczej będą na odkrywce tracić, ale udało się. I tak będziemy trzymać. Jeśli jest jeszcze coś co moglibyśmy zrobić, to zrobimy, byle tylko nie siedzieć z założonymi rękami, bo bardzo nam zależy na tej inwestycji. Dla Złoczewa jest to „być albo nie być” - mówiła podczas spotkania burmistrz Jadwiga Sobańska.

    - Najważniejszą informacją jaka wypłynęła z naszego dzisiejszego spotkania jest fakt, jak określił to minister Grzegorz Tobiszowski, że: „Złoczew zaczyna być bezdyskusyjny” i w tej chwili jest najważniejszym projektem inwestycyjnym w branży węgla brunatnego - komentuje poseł Dariusz Kubiak, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. inwestycji Złoczew i dodaje: - co równie ważne nie są to tylko słowa. Z Ministerstwa Energetyki płynie też niezwykle cenne wsparcie, a takim z pewnością jest rekomendacja odkrywki Złoczew jaką wystosował minister Krzysztof Tchórzewski do Ministerstwa Środowiska. Z racji kompetencji MŚ, które podejmuje szereg istotnych decyzji administracyjnych to ogromna pomoc dla naszej sprawy.

    Minister Grzegorz Tobiszowski poinformował także o tym, że Ministerstwo Środowiska na bieżąco monitoruje sprawę wydania decyzji RDOŚ o środowiskowych uwarunkowaniach dla odkrywki Złoczew.

    - Wiceminister prosił mnie, żebyśmy byli w stałym kontakcie, bo z tego co wiem tam był kłopot z RDOŚiem. Zapewnił mnie, że chce mieć nad tym bezpośredni nadzór, żeby się to nie przedłużało – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

    Przypomnijmy PGE GiEK S.A do 9 lipca ma złożyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska uzupełniony i jednolity raport oddziaływania na środowisko. Wcześniej PGE GiEK S.A nie mogło otrzymać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji ze względu na braki, jakie wystąpiły w złożonym raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i jego uzupełnieniu. Jak informował naszą redakcję już w maju Kazimierz Perek, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi:

    - Przedstawionej dokumentacji nie można uznać za kompletną oraz pozbawioną wad czy informacji wzajemnie się wykluczających. Wyjaśnienia wymagają m.in. kwestie związane z hydrogeologią, geologią, hydrologią, gospodarką wodną oraz ochroną przyrody. (wypowiedź z dn. 26.05.2017)

    Jeszcze na koniec kwietnia tego roku łódzki RDOŚ wystosował kolejne wezwanie merytoryczne do PGE GiEK S.A i już wówczas Dyrekcja informowała, że:

    - Dopiero po uzupełnieniu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, tj. w momencie, gdy dokumentacja będzie kompletna, możliwe będzie wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.(wypowiedź z dn. 26.05.2017)

    Teraz pozostaje czekać na te decyzje, dopiero ona - oczywiście w pozytywnym brzmieniu - może dać zielone światło by PGE GiEK S.A mogło wystąpić do Ministerstwa Środowiska o wydanie koncesji na eksploatację.

    Wydaje się jednak, że los odkrywki jest już raczej pozytywnie przesądzony, tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę opracowaną „Strategię dla branży węgla brunatnego - 2030”, której główne założenia były podczas dzisiejszego posiedzenia parlamentarnych zespołów prezentowane po raz pierwszy.

    Program sektorowy dla górnictwa węgla brunatnego, wraz z podobnym dokumentem dotyczącym węgla kamiennego ma stanowić element składowy Strategii energetycznej Polski. Już za kilka dni, 11 lipca dojdzie do wspólnej prezentacji Strategii dla obu gałęzi branży węglowej. Następnie, wraz ze Strategią ciepłowniczą oraz między innymi prognozą miksu energetycznego Polski, złożą się one na krajową Strategię energetyczną Polski.

    Główne założenie Strategii - zarówno „brunatnej” jak i „kamiennej” - to osiągnięcie i utrzymanie takiego stanu polskiego sektora węglowego, by rentowne, efektywne i innowacyjne górnictwo mogło zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i wspierało konkurencyjność krajowej gospodarki. „Strategia górnictwa węgla brunatnego do 2030” roku obejmuje swoim opracowaniem lata 2017-2030, ale z perspektywą do roku 2050. Program określa kierunki rozwoju górnictwa węgla brunatnego oraz politykę rządu wobec niego.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE