Reklama

Reklama

Będzie strajk w bełchatowskim szpitalu? Wśród pracowników wrze, chodzi o pieniądze

Opublikowano: czw, 29 lip 2021 18:59
Autor:

Będzie strajk w bełchatowskim szpitalu? Wśród pracowników wrze, chodzi o pieniądze - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Fiasko negocjacji w bełchatowskim szpitalu. Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń dla tych, którzy zarabiają najmniej. Od początku lipca pracownicy medyczni oraz zatrudnieni w działalności podstawowej dostali „ustawowo” prawie 1000 zł podwyżki. To tylko podgrzało napiętą już atmosferę. Na początku września zaplanowano referendum strajkowe…

Reklama

Coraz bardziej napięta sytuacja w bełchatowskim szpitalu. Fiaskiem zakończyło się spotkanie mediacyjne związków zawodowych z dyrekcją placówki w sprawie podwyżek dla pracowników niemedycznych, ratowników medycznych i techników farmacji. Rozmowy to kontynuacja negocjacji z wiosny tego roku, kiedy to na wniosek dyrekcji zostały przełożone na lipiec. Spotkanie nie przyniosło jednak przełomu i skończyło się spisaniem protokołu rozbieżności.

Atmosfera wśród pracowników szpitala, delikatnie mówiąc, nie jest najlepsza. Przysłowiowej oliwy do ognia dolały podwyżki dla personelu medycznego i osób zatrudnionych w tzw. działalności podstawowej m.in. w rejestracji szpitala. Wraz z początkiem lipca weszła bowiem w życie ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zarobki części personelu poszybowały mocno w górę prawie o 1000 zł, co spowodowało jeszcze większe podziały wśród załogi. Ustawową podwyżką nie zostali bowiem objęci zatrudnieni w administracji, pracownicy techniczni i obsługi.  Dyrekcja szpitala tłumaczyła, że środki finansowe na podwyżki wynikające z ustawy zostaną przekazane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach zawartych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Szpital nie otrzymał niestety pieniędzy na podwyżki dla pozostałych.

W ubiegłym tygodniu grupa pominiętych pracowników, napisała podania o podwyżki do dyrekcji. W odpowiedzi dyrektor szpitala wyszedł z inicjatywą i podniósł wynagrodzenie od 100 o 160 zł dla osób wykonujących zawody niemedyczne.

- Naszym zdaniem dla wielu osób taka podwyżka jest pozorna. Pracownik obsługi z wykształceniem średnim otrzymywał dotychczas wynagrodzenie na poziomie 2600 zł (brutto). Jest to wartość poniżej najniższej krajowej, która jest wypłacana w Polsce. Aby wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa pracownik dostaje dodatek wyrównawczy w takiej wartości, żeby jego ogólne wynagrodzenie było równe wartości 2800 zł – mówi Wojciech Jendrusiak, przewodniczący Związku Zawodowego „Jedność pracownicza”.

Jak dodaje, w przypadku pracownika obsługi, którego zasadnicza pensja wynosi 2600 zł (brutto), po podniesieniu jej o 100 zł, otrzyma 2700 zł,  a reszta zostanie uzupełniona dalej dodatkiem wyrównawczym, w gruncie rzeczy pracownik otrzymuje podwyżkę, której nijak nie odczuje.

- Cieszymy się z każdej podwyżki jeśli tylko wpływa ona na domowy budżet. Jednak w tym przypadku w żaden sposób ten wzrost nie zaspokoił ich potrzeb, a tylko wywołał zdenerwowanie – przekonuje Wojciech Jendrusiak.

Wskazuje również, że nadal różnica w wynagrodzeniach jest kolosalna. Pracownik obsługi ma średnio 2,7 tys. zł (brutto) wynagrodzenia zasadniczego, księgowa ok. 3 tys. zł (brutto), a starszy inspektor w administracji ok, 3,2 tys. zł (brutto). Po podwyżkach wynikających z ustawy, rejestratorki medyczne na równi z sanitariuszami i ratownikami medycznym otrzymają 3,7 tys. zł (brutto) wynagrodzenia zasadniczego.

- Różnica jest ogromna, podczas gdy medycy i pracownicy działalności podstawowej nieposiadający wykształcenia medycznego regularnie otrzymują podwyżki na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, tak o pozostałych pracowników się nie dba – mówi Wojciech Jendrusiak.

Jak podkreśla, ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia nakładała także obowiązek wzrostu wynagrodzenia w zależności od posiadanego wykształcenia oraz odpowiedzialności i jakości świadczonej pracy, to pracodawca pracowników niemedycznych w ogóle nie uwzględnił. Po fiasku ostatnich rozmów z dyrekcją, związkowcy z „Jedności Pracowniczej” podjęli decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego, które zaplanowano na pierwsze dwa dni września.

Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 500 zł dla każdego pracownika zatrudnionego w bełchatowskim szpitalu, wykonującego zawód niemedyczny, pracowników działalności podstawowej na stanowiskach innych niż pracownik wykonujący zawód medyczny oraz dla ratowników medycznych i pracowników apteki szpitalnej. Związkowcy podkreślają, że jeśli pracownicy opowiedzą się za strajkiem w referendum, to są gotowi do przeprowadzenia akcji protestacyjnych włącznie ze strajkiem.

- Ludzie są zbulwersowani poziomem wynagrodzeń i ogromnymi różnicami wynagrodzeń, które występują w siatce płac bełchatowskiego szpitala. Osoby wykształcone, pełniące odpowiedzialne stanowiska zarabiają na poziomie 3000 zł (brutto) wynagrodzenia zasadniczego – mówi Wojciech Jendrusiak.

Jak dodaje, część z nich pyta o miejsce pracy w rejestracji medycznej, gdzie pensja jest wyższa o ponad o ponad 700 zł (3773 zł brutto - zasadnicza). Przypomina, że już za kilka miesięcy minimalne wynagrodzenie w kraju wzrośnie do poziomu 3000 zł brutto.

Dyrekcja szpitala pytana w ub. tygodniu o kwestie podwyżek przyznała, że placówka zobowiązała się do końca roku podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze pracowników niewykonujących zawodów medycznych w taki sposób, aby "odpowiadało ono w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu", uwzględniając przy tym ilość i jakość wykonywanej pracy.

Szpital zaznaczał też, że nie posiada wolnych środków finansowych, które mógłby przeznaczyć na podwyżki dla pracowników niemedycznych i prowadzone są analizy oceniające możliwości finansowe w tym zakresie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (39)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Ela

  No tak politycy dają sobie 40-60% podwyżek, a paskuddny minister zdrowia potrafi do senatorów powiedzieć: "nie obiecujcie, bo na podwyżki nie ma pieniędzy". Tylko strajk generalny całej ochrony zdrowia coś da.

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -3

  M... 60.

  Czy tylko personel szpitala i przychodni się narażał?./Pomyślcie o pracownikach np. sklepów czy innych placówek usługowych. Ale gdzie Im tam do Was.\ Gdzie Wasze powołanie?. Przychodnie pozamykane × teleporady×.Niektóre do tej pory.Personel pochowany do pacjenta nie wyjdzie. Podwyżka adekwatna do wykształcenia i wykonanej pracy !!!. Wtedy nie byłoby problemu ~ prawie nikt by nie dostał.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -5

  Bełchatowianin

  Wszyscy tylko o tych kopertach a czy to właśnie nie pacjenci nauczyli tego lekarzy ? Podziękujmy naszym babciom i rodzicom czyli pokoleniom PRL

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -2

  Nie chcemy takiej służby

  Złamanego grosza nie dac

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -10

   Pracownik

   Jakiej służby?

   • 3 miesiące temu | ocena +10 / -3

    K....

    A nie jesteście służbą zdrowia?. Chyba że już pracownikami ministerstwem zdrowia. Wygórowane ambicje tylko szkoły brak.

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -2

  Zwolnić wszystkich

  Zwolnić i zlikwidować to bagnoooo Tam tylko koperty pracują

 • 3 miesiące temu | ocena +25 / -4

  Aaaa

  Brawo, Panie Wojtku, jest Pan super człowiek. Lubie ludzi walczących o słuszne sprawy pracowników, takich potrzeba więcej w miejscu pracy.

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -4

  Mieszkaniec

  Artykuł dotyczy pracowników niemedycznych. A ilu pracowników, od lekarzy po pielęgniarki się nachapało covidowymi dodatkami ? Nowe auto z salonu już jest ?

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -17

   ola ola

   taki cwaniak jesteś?! to idź i zapier**** na oddziale covidowym w pełnym kombinezonie, w maseczkach i przyłbicach! do tego ponoś ryzyko że się zarazisz! Powinni dostać jeszcze wiecej za narazanie siebie i swoich rodzin!

   • 3 miesiące temu | ocena +10 / -2

    K....

    Taką pracę sobie wybrali~ biedactwa~ Z powołania ~ale nie przewidzieli pandemii.

   • 3 miesiące temu | ocena +9 / -12

    Elo

    Koleżanko bo ci żyłka pęknie. Sztucznie wykreowana pandemia. Każdy, kto doskonale wie ze to ściema, a przyłożył do tego rękę, to nie zrobił nic innego tylko się sprzedał za garść srebrników byleby propagować koronaścieme. W moich oczach taka osoba nie ma za grosz godnosci, czy moralności. Zwykłe sprzed*jne… dopowiedz sobie sama. Kiedyś przyjdzie czas na rozliczenie tych ludzi.

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -3

  pk

  Za to co robią w tym szpitalu lekarze i pielęgniarki to złamanego grosza bym im nie dała

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -6

   gfugwugyf

   to idz i pracuj lepiej cwaniaro!

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Gość

  Bez koperty nie leczą A przysięgę to oni mają gdzieś To są tylko słowa jak to lekarz powiedział na wakacje trzeba jechać za dziękuję niestety nie da rady

 • 3 miesiące temu | ocena +20 / -8

  Wujek Dobra Rada

  Czego tutaj oczekiwać od ludności naszego kraju i miasta, skoro sądząc po komentarzach, 75% ludzi nie zrozumiało prostego artykułu, który właśnie przeczytali. Nie ma co się dziwić że mamy w kraju tak jak jest, skoro znaczny procent społeczeństwa to kretyni.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -6

   beł

   Myślisz o sobie, gratuluje

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -14

  ABC

  No w końcu Ci biedni ludzie się doczekali po latach podwyżki parę złoty przy czym nadal zarabiają najmniej jeżeli chodzi o szpital ! i wielkie show zamiast się cieszyć że w końcu cokolwiek dostały bo mają bardzo odpowiedzialną pracę to jeszcze by sobie każdy w szpitalu oczy wydłubał skandal ! a wielce przewodniczący związkowiec W. J nie powinien być związkowcem bo to co wyprawia i buntuje ludzi to żaden Związkowiec tak się nie zachowuje. Mały tchórz

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   CBA

   A co niby wyprawia?

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -1

  Abc

  Mnie, lekarz przed operacją bliskiej osoby kazał zanieść kopertę jego dzieciom!!!!WSTYD!!!! To jest przysięga hipokratesa!!!!Stary wyzeracz, a czy on nie wie że trumna kieszeni nie ma!!!!!

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -13

  Lekarz

  A wystarczyło się uczyć

  • 3 miesiące temu | ocena +12 / -1

   słóżba zdrowia

   Ty śpisz na dyżurze nocnym a pielęgniarka lub ratownik za pierdla jak cię obudzą to jeszcze awantura bo zmęczony jesteś

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -4

  obi

  Tuska wina Jarosław,Jarosław!!!!!!jak chcecie strajkować to jechać do Mateusza a nie tu ludziom życie utrudniać milicja powinna was wymasować

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

  PiS zmienia świat.

  Już lepiej jest pchnąć córkę na salową niż na medycynę do Łodzi.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -5

  Zwolnić buhhhaaa

  Za co im tyle kasy dają???? Buhhhaaa

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Do kituuuu taką służbą zdrowia

  Niech powiedzą ile w kopertach mają na miesiąc????

  • 3 miesiące temu | ocena +17 / -3

   Czytać ze zrozumieniem

   To ile dałeś w kopecie człowiekowi, który zwozi z oddziałów brudną pościel bądź śmieci, bo w artykule mowa o tych pracownikach a nie o lekarzach? Źle się dzieje... Ludzie już nawet nie rozumieją co czytają, a będzie jeszcze gorzej...

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   A ty ile dałeś?

   Pippi

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -4

  Niepotrzebna taką służb a zdrowia

  Tyle kasy biorą jeszcze im mało A jak potrzebujesz pomocy to tylko prywatnie

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -3

  Niepasuje to sie zwolnij

  Zwolnić Robić się nie chce A podwyżki chcą Jak się leczyć to i tak trzeba prywatnie bo oni nic nie pomogą

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -3

  gienek

  konowały ***** i złodzieje tylko żeby im w łape dać raz mu szwagier poszedł do szpitalu to juz nie wyszedl

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Abc

  Jeśli jest możliwość, to nic tylko się przenieść na inne stanowisko. Gorzej jak takiej możliwości nie ma, albo zwalniają......i co wtedy zrobić?

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -5

  kumaty

  ale ni wspomna o tym ze ten pracownik obsługi i wszystkie te panie z biura to "pracuja" poniedzialek - piatek po 7,5h!!! jaka praca taka płaca! proszesie zwolnic i isc do pracy ale nie mozna sie bac PRACY i teg oze bedzie trzeba zapierdlaac nie po 7,5 h a 8,5h - 12h po poludniu, w nocy, w sobote niedziele i swieta i trzeba bedzie tyrac a nie w ładnej bluzeczcce przy kompetureku, kawce, ciachu pogaduchy przez 7 godzin, wystarczy isc do 1 lepszego magazynu i beda miały pani 4000złbrutto z placem w d.e no ale jak sie chcche pracowac pn-pt p o7 godzin i zarabiac kokosy no to....

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -3

  Szczepionkowa loteria bez zapłaty 🤪

  W dzisiejszych czasach lekarze narzekają?. To co ma reszta ludzi powiedzieć która nie zarabia więcej niż 2700 .

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -3

   Czytać ze zrozumieniem

   Przecież w artykule mowa o najmniej zarabiających, o obsłudze(!!!) a nie o lekarzach, ludzie!

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -6

    olo

    Baranie te rzeczy o których piszesz nie robią pracownicy szpitala tylko firmy zatrudnione do tego z zewnątrz