Reklama

Szkoła tuż, tuż. Ile średnio wydajemy na wyprawkę szkolną?

Opublikowano:
Autor:

Szkoła tuż, tuż. Ile średnio wydajemy na wyprawkę szkolną? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Koniec wakacji to nie tylko ciężki okres dla dzieci i młodzieży, którzy muszą pożegnać się z błogim lenistwem, jakie towarzyszyło im przez ostatnie dwa miesiące. To również ciężar dla ich rodziców - zbliżający się wrzesień to sygnał wzmożonych wydatków na wyprawkę szkolną, a ta do najtańszych nie należy...

Statystyki są nieubłagane. Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że polscy rodzice w ubiegłym roku szkolnym wydali średnio 650 zł na jedno dziecko. W tym roku będzie podobnie.

Książki, zeszyty, przybory szkolne, plecak, buty na zmianę, ubrania - praktycznie co roku jesteśmy skazani na zakup nowego "niezbędnika ucznia". Ile to kosztuje?

Oto przykładowa wyprawka pierwszoklasisty i jej koszt (wg cen podawanych przez popularne sieci handlowe):

plecak - co najmniej 80 zł;

obuwie na zmianę - co najmniej 50 zł;

worek na WF: buty, koszulka, spodenki - ok. 100 zł;

piórnik i wyposażenie: ołówki, długopisy, gumka, temperówka, linijka - 60 zł;

5 zeszytów 16-kartkowych - 15-20 zł;

brudnopis, notes - 5 zł;

blok rysunkowy, blok techniczny, wycinanki - 20 zł;

2 teczki na gumkę - 5 zł;

farby, pędzelki, plastelina, kubeczek na wodę - 30 zł;

kredki ołówkowe, kredki świecowe, suche pastele, flamastry - 50 zł;

klej, nożyczki - 10 zł;

pudełko na drugie śniadanie i butelka - 30 zł.

Łączny koszt najtańszej wersji wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty wynosi zatem ok. 500 zł.

Jak poradzić sobie i bez stresu dokonać szkolnych zakupów?

Po pierwsze, powinniśmy się zastanowić co dokładnie musimy kupić. Czy jest to pierwsza szkolna wyprawka w życiu naszym i naszego dziecka, czy raczej jest to już następna z kolei. Jeżeli nie jest to pierwszy raz, powinniśmy zacząć od dokładnej inspekcji ubiegłorocznych akcesoriów szkolnych i sprawdzenia co jeszcze nadaje się do użytku, a co niestety musi zostać zastąpione. Po dokonaniu takiej dogłębnej analizy naszych zasobów, możemy sporządzić kompletna listę zawierającą wszystkie niezbędne programowo podręczniki szkolne i już na starcie zaoszczędzić trochę gotówki. Jeżeli zaś jest to nasz pierwszy raz przy kompletowaniu szkolnego zestawu dla naszej pociechy, mamy o tyle łatwiej, że nie musimy marnować czasu na przeglądanie starych rzecz i możemy od razu udać się na zakupy. Niestety jednak oszczędność czasu w tym wypadku wiąże się z wydaniem większej ilości gotówki. Tak więc zaopatrzeni w listę rzeczy niezbędnych możemy udać się wreszcie na zakupy.

Pozostaje pytanie, czy skorzystamy z usług księgarni stacjonarnej? Czy może raczej zostaniemy w domu i zakupy zrobimy online w księgarni internetowej? To zależy od indywidualnych preferencji. Jeden człowiek woli samemu sprawdzić towar przed zakupem zbadać jego jakość, wypytać sprzedawce o ewentualne zwroty, a wszelkie obawy skonsultować od razu, z obecnym na miejscu specjalistą. Wiąże się to jednak z utratą naprawdę sporych ilości czasu, gdyż trzeba chwilkę wystać w kolejkach. I właśnie brak kolejek jest głównym atutem księgarni internetowych. Korzystając z usług takowej księgarni, możemy dzięki kilku kliknięciom zamówić wszelkie niezbędne nam akcesoria i już po paru dniach mieć je dostarczone pod nasze drzwi. Często również takie księgarnie mają niższe ceny od swoich stacjonarnych odpowiedników. Należy więc dobrze się zastanowić i zaplanować nasze zakupy na wrzesień.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Są też bonusy, z których możemy skorzystać w tym finansowo trudnym czasie. Jednym z nich są bezpłatne podręczniki - uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych otrzymują bezpłatne książki i ćwiczenia do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Drugim może okazać się rządowy program potocznie nazywany "300+", dzięki któremu możemy otrzymać 300 zł na każde uczące się dziecko. Wnioski można składać jeszcze do końca września.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE