Reklama

Reklama

Świadczenia "500 plus" w 2022 roku. Co się zmieniło i od kiedy można złożyć wniosek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Świadczenia "500 plus" w 2022 roku. Co się zmieniło i od kiedy można złożyć wniosek?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od początku 2022 roku to ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenia „Rodzina 500 plus”. Jak zmieniły się zasady składania wniosków i od kiedy będzie można ubiegać się o pieniądze na nowy okres rozliczeniowy?

Reklama

Od początku stycznia ZUS przyjmuje wnioski na nowo narodzone dzieci. Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”. Jeśli zrobią to w ciągu 3 miesięcy od narodzin, to wówczas otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Co ważne, wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

W nieco innej sytuacji są rodzice dzieci, którzy już pobierają świadczenia z rządowego programu. W ich przypadku, nie trzeba aż tak się spieszyć ze składaniem wniosku. Jeśli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Przejęcie realizacji rządowego programu "500 plus" przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oznacza, że gminy będą realizowały wypłatę świadczeń tylko do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

Z tego względu, że od początku 2022 r. wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, każdy zainteresowany będzie mógł liczyć na pomoc pracowników ZUS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy