reklama

"Super-bakteria" w Bełchatowie! Szpital zamyka oddział dla odwiedzających

Opublikowano:
Autor:

"Super-bakteria" w Bełchatowie! Szpital zamyka oddział dla odwiedzających  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaChirurgia bełchatowskiego szpitala zamknięta dla odwiedzających. Wprowadzony zakaz obowiązuje do odwołania, a jego powodem jest bakteria New Delhi. W placówce obwiązują wszystkie wymagane procedury sanitarne.

Pracownicy szpitala nie podają szczegółowych informacji dotyczących pacjenta u którego wykryto bakterię. Wiadomo, że został on odizolowany od reszty przebywających w oddziale chirurgii.

- Zespół ds Kontroli Zakażeń Szpitalnych wdrożył zasady reżimu sanitarnego i prowadzi stały nadzór nad zaistniałą sytuacją. Nasi pracownicy są tez w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną – mówi Katarzyna Babczyńska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II

Superbakteria potocznie nazywana New Delhi jest odporna na działanie antybiotyków. Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna jest między innymi za wywołanie: zapalenia płuc, zapalenia układu moczowego, pokarmowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Klebsiella pneumaniae NDM żyje na skórze oraz w przewodzie pokarmowym, co oznacza, że wydalana jest wraz z kałem chorego. Można się więc nią zarazić poprzez niezdezynfekowaną toaletę, z której korzystała osoba, będąca nosicielem bakterii.

- Dlatego poza środkami ostrożności i procedurami jakie zastosowano w naszym szpitalu zwracamy się z prośbą i apelujemy, zarówno do pacjentów jak i odwiedzających - o dbanie o higienę, zwłaszcza częste mycie rąk. Koniecznie po każdorazowym korzystaniu z toalety – informuje Babczyńska.

Klebsiella pneumaniae w Polsce została stwierdzona w 2011 roku, kilka lat później w 2014 roku służby sanitarne donosiły o kilkuset nosicielach, głównie w Warszawie i Poznaniu. Z kolei w 2018 roku kolejne przypadki ujawniono w Szczecinie, Lublinie oraz w pobliskim Piotrkowie Trybunalskim, a w całym kraju stwierdzono ponad 2 tys. przypadków zarażenia. Dla bełchatowskiego szpitala walka z New Dehli nie jest niczym nowym, w lipcu 2017 również stwierdzono przypadki obecności bakterii artykuł TUTAJ.

Kilka dni temu, 9 lipca Szpital Powiatowy w Radomsku poinformował, że na oddziale chorób wewnętrznych przebywa pacjentka będąca nosicielką bakterii. Zdecydowano o przebadaniu wszystkich przebywających na oddziale pacjentów i potwierdzono kolejne dwa przypadki nosicielstwa. Dyrektor szpitala podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu przyjęć pacjentów na Oddział Chorób Wewnętrznych.

O sytuacji w bełchatowskim Szpitalu Wojewódzkim będziemy państwa informować na bieżąco.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE