Reklama

Reklama

''Squid Game'' w bełchatowskich szkołach. Dyrektorzy wskazują na jeszcze inny problem...

Opublikowano: pt, 12 lis 2021 13:16
Autor:

''Squid Game'' w bełchatowskich szkołach. Dyrektorzy wskazują na jeszcze inny problem... - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Serial Netflixa - „Squid Game” dotarł również do bełchatowskich szkół. Na alarm biją rodzice i nauczyciele, bo okazuje się, że pełen brutalności i przemocy film oglądali już nawet niektórzy 7-latkowie. Dyrektorzy szkół wskazują, że równie wielki, jeśli nie większy problem jest z brutalnymi grami w sieci, w które chętnie grają uczniowie podstawówek.

Reklama

Koreański serial obejrzały już miliony widzów. Produkcja Netflixa zdobyła niespodziewany rozgłos na całym świecie. Fabuła  jest pełna przemocy, a opowiada o uczestnikach przerażającej gry, w której stawką jest ludzkie życie. W każdym odcinku leje się krew i giną kolejni bohaterowie. Twórcy filmu nie szczędzą przy tym widzom brutalnych scen. Choć film jest dostępny dla osób powyżej 16 roku życia, chętnie oglądają go również młodsi widzowie. Rozgłos, jaki zyskał serial sprawił, że wiele o tej produkcji może dowiedzieć się też innymi kanałami, niekoniecznie oglądając Netflixa. Na przykład w serwisie youtube dostępne są zwiastuny, recenzje, analizy serialu czy też poradniki np. „Jak przeżyć wszystkie 6 gier w Squid Game”.

Niestety popularność serialu przyciąga również coraz młodsze osoby. Problem sygnalizują również rodzice i nauczyciele w bełchatowskich podstawówkach. Okazuje się, że film lub jego fragmenty widziały nawet 7-latki. Niektóre z nich brutalny serial oglądały… z rodzicami.

- Właśnie dowiedziałam się od jednego z nauczycieli, który podsłuchał rozmowę uczniów o tym serialu. Gdy zapytał, to dzieci zaczęły się chwalić, niektórzy nawet, że oglądali go z rodzicami – mówi Małgorzata Rupieta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Bełchatowie.

Jak podkreśla, w najbliższym czasie planuje zebrania z rodzicami w szkole, aby wyczulić ich na problem i zwrócić uwagę, aby bardziej czuwali nad tym, co dzieci oglądają w telewizji.

Problem sygnalizują również rodzice z innych szkół. Często o sytuacji informują wychowawcy klas. Okazuje się, że uczniowie drugiej klasy, zapytani przez jednego z wychowawców w jednej z podstawówek, mieli doskonałą wiedzę na temat filmu, opisywali szczegóły poszczególnych scen i byli tym… zafascynowani. Na przerwach dzieci dzielą się wrażeniami i zachęcają siebie nawzajem do oglądania.

- To jest przerażające, bo staram się pilnować, aby dzieci w domu nie oglądały takich treści. Teraz dowiadują się o takich filmach od kolegów i koleżanek w szkole. Jestem w szoku – mówi mama jednej z dziewczynek.

O tym, że maluchy już w podstawówkach oglądają „Squid Game” potwierdzają też inni rodzice.

- Syn przyszedł z kolegą ze szkoły i zobaczyłam, że na youtoube zaczęli oglądać fragmenty tego serialu. Natychmiast kazałam to wyłączyć. Niestety to oznacza, że dzieciaki rozmawiają o tym w szkole – mówi kolejny z rodziców.

O koreański serial i jego popularność wśród uczniów zapytaliśmy również w innych bełchatowskich szkołach. Dyrektorzy przyznają, że znają film i słyszeli o nim.

- Wiem co to za film i problem jest mi znany. Mamy świadomość zagrożeń, ale póki co, żaden z rodziców, ani nauczycieli nie zgłaszał problemu. Trzymamy jednak rękę na pulsie. Psycholog szkolny i pedagodzy są powiadomieni i w razie czego możemy zorganizować zajęcia ze specjalistami – mówi Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, dyrektor SP 12.

Renata Szustakiewicz, dyrektor SP 1 w Bełchatowie przyznaje, że do tej pory nie otrzymywała sygnałów od nauczycieli czy rodziców.

- Co nie znaczy, że ich nie będziemy mieć. Nie jest to film odpowiedni dla małych dzieci, działamy profilaktycznie każdego dnia – mówi Renata Szustakiewicz.

Jak podkreśla, w dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest wychowywanie dzieci również poprzez świadome używanie mediów społecznościowych. Przyznaje, że w najbliższej przyszłości cyberprzestrzeń i zagrożenia, jakie ze sobą niesie, będą wielkim wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców. Szkoła w listopadzie planuje cykl zebrań z rodzicami i ten temat ma być również poruszany.

Dyrektor Szustakiewicz uważa też, że równie dużym problemem jak nieodpowiednie filmy, są również gry, w które dzieci grają na telefonach.

- Często są one pełne przemocy i agresji. W jednej z młodszych klas niepokoiły nas zachowania dzieci i okazało się, że przyczyną były też gry. Wówczas zorganizowaliśmy spotkania z psychologiem – mówi Renata Szustakiewicz.

O tym, że duża cześć rodziców kompletnie nie zwraca uwagi na to, co dzieci oglądają w telewizji i w co grają na telefonach, mówi też Beata Walenczak-Furkacz, dyrektor SP 3 w Bełchatowie.

- Zwracamy uwagę rodzicom, aby częściej sprawdzali, co ich dzieci robią w telefonach. Kolejny problem to media społecznościowe. Coraz częściej dzieci tworzą zamknięte grupy, pojawia się też tutaj problem wykluczenia kolegów i koleżanek, a także hejtu. Dzieci często ubliżają sobie, to też jest problem, bo ani nauczyciele, ani rodzice, nie mają nad tym kontroli – mówi Beata Walenczak-Furkacz.

Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa ds. oświaty zapewnia, że miasto zdaje sobie sprawę ze skali problemu, jakie niesie ze sobą internet i dostęp do różnorakich treści wśród uczniów. Jak przyznaje, to nie tylko nieodpowiednie filmy, ale też gry pełne brutalności i przemocy. Zaznacza również, że miasto zjawiska w żadnym wypadku nie bagatelizuje.

- Wciąż wyczulamy nauczycieli i rodziców w temacie zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w sieci. Dla pracowników szkół organizowane były szkolenia na temat cyberprzestrzeni. Ale chcę jednak podkreślić, że wiele zależy w tej materii od rodziców, którzy muszą zrozumieć, że wiele treści jest nieodpowiednich dla dzieci – mówi Łukasz Politański.

Wiceprezydent Politański podkreśla, że od września w każdej szkole pracuje psycholog. Miasto podjęło taką decyzję w związku z nauką zdalną, którą część uczniów może gorzej znosić emocjonalnie. Psycholog szkolny może pomóc jednak również w przypadkach, gdy dziecko zderzy się z nieodpowiednimi treściami w sieci. Te mogą mieć bowiem negatywny wpływ na psychikę dziecka.

- Psycholog w każdej szkole jest do dyspozycji dzieci. Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że może skorzystać z takiej pomocy – mówi Łukasz Politański.

Głos w sprawie serialu "Squid Game" zabrała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która apeluje do rodziców i nauczycieli o rozmowę z dziećmi, a także zainteresowanie się, co dzieci oglądają w internecie i czym się zajmują. Organizacja zaznacza, że w mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań – siebie i innych.

- Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój – apeluje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (34)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 15 dni temu | ocena +0 / -0

  Ggg

  W SP1 dzieci również o tym mówią i w to "grają" dziś po rozmowie z synem i córka klasy 0-3 taką informacje uzyskałam. Nasze dzieci nie oglądają takich seriali ale niestety nie we wszystkich domach są zasady i później dzieci wynaszą to na zewnątrz.

 • 15 dni temu | ocena +0 / -1

  jan uljan

  moje dzieci nie ogladaja tego guwna edzia puszcza im moje lajwy

 • 16 dni temu | ocena +10 / -0

  Bankowiec

  Bohaterzy filmu to ofiary KREDYTÓW i zadłużenia. Jaki morał z tej bajki???

 • 17 dni temu | ocena +12 / -1

  Sztuczna inteligencja

  Wińcy tv, laptopów i telefonów. Niektóre dzieciaki odcięte za karę od tych narzędzi wpadają w histerię. Tak są już uzależnione. Sprzedadzą wszystko aby tylko móc grać, oglądać, dzwonić. Przyszłość ludzi jest w pułapce.

 • 17 dni temu | ocena +9 / -8

  Ociec Kiemlicz

  Chciałem jedynie dodać, że TVP idzie w ślady Netflix a. Przez przypadek obejrzałem wczoraj straszny film na tej stacji. Około 17. Normalnie faceta smażyli na żywca. A potem ten gościu strzelił prosto w głowę innemu. Normalnie przyłożył mu pistolet do głowy i strzelił. Aż krew i mózg trysnęły. I to oglądały moje dzieci. Podobno to na podstawie książ... Rozwiń

  • 15 dni temu | ocena +2 / -1

   Archiwum

   To następnym razem włącz dziecku ABC i przestań się trzepać.

 • 17 dni temu | ocena +9 / -2

  Uone

  Gdyby ludzie nie musieli tyrać po godzinach i godnie zarabiali, to mieliby czas dla swoich dzieci i takich problemów by nie było. A że u nas jest jak jest, to dzieciaki wyprostuje tylko obowiązkowe oglądanie „O dwóch takich co ukradli księżyc”.

  • 15 dni temu | ocena +0 / -1

   Tomi

   Czas dla dzieci zawsze się znajdzie. Nasi rodzice też pracowali i mieli mało czasu.

 • 17 dni temu | ocena +3 / -0

  Dick Prick

  Wałęsa dał wam wolność, więc czego chceta?

 • 17 dni temu | ocena +6 / -1

  Obserwator zalogowany

  Tyle tych psychologów w szkołach a tak wiele dzieci po próbach samobójczych.

  • 16 dni temu | ocena +1 / -0

   Dgh

   Dd ma swój przyczynek w wzroście zachowań suicydalnych w naszym regionie. Po każdym artykule informujący o zgonanach tego typu przez miasto przechodziła fala zabierając trunki naśladowców. Często, dzień po dniu odpadami kolejni.

 • 17 dni temu | ocena +8 / -3

  Matka

  To tak jakby Terlecki stał w wejściu do szkoły i kazał się dzieciom całować w czerwony nochol od butaprenu.Nie dawajcie jego fotek wieczorem bo dzieci boją się iść same do łazienki wieczorem.

 • 17 dni temu | ocena +6 / -1

  Słońce

  Jak mam odczytać żeby móc wyrazić swoją opinię . Skoro reklamy i pytania o leki zasłaniają artykuł ale nie komentarze.

 • 17 dni temu | ocena +5 / -2

  Oczywiście Terlecki

  Nie dość że strasznie wygląda to cham

 • 17 dni temu | ocena +6 / -1

  Alek

  Straszniejszy jest Pan Terlecki od tego filmu

 • 17 dni temu | ocena +6 / -2

  Aa

  Czy ten Czarnek jest normalny?

 • 17 dni temu | ocena +3 / -0

  123

  A co tam w SP12? Do kiedy kwarantanna i nauka zdalna?

 • 17 dni temu | ocena +5 / -2

  Taka prawda

  Poważnym zagrożeniem to są😁skorumpowani politycy plusa i PiS którzy promują śmieciowe jedzenie foodtrucki na placu Narutowicza😵

 • 17 dni temu | ocena +8 / -2

  Zsd

  Poważniejszym problemem i zagrożeniem dla naszych dzieci są księża pedofile Ale po co tego robić takie larum jak z powodu głupiego serialu xd

 • 18 dni temu | ocena +9 / -4

  Minister Spraw Wewnętrznych pokazywał w tv zoopornografię (współżycie koniem).

  Przy pokazach ministra koreański serial wydaje się bajką.

 • 18 dni temu | ocena +10 / -0

  ...

  Pracuje psycholog 7 h przez tydzień . To jest śmiech na sali. Psycholog w szkole to powinien mieć pełny etat.

 • 18 dni temu | ocena +2 / -0

  TV FUCK

  Wpaja władza , system , małym ludziom.

 • 18 dni temu | ocena +13 / -3

  Szyderca

  Wiadomości TVP to taki Squid Game - wersja dla emeryta.

 • 18 dni temu | ocena +13 / -4

  Alek

  Terlecki nie powinien być pokazywany przez tv przed godziną 23 dzieci mi straszy

 • 18 dni temu | ocena +21 / -7

  Dużo agresywniejsze są wystąpienia Kaczyńskiego, Terleckiego, Brudzińskiego, Kempy, Jakiego, Zaleskiej, Mazurek ...

  I nikt nie zabrania ich słuchać.

  • 18 dni temu | ocena +5 / -3

   ass

   Dzicz azjatycka, obecnie zajmująca tereny zachodniej Europy, czyli Niemcy, Duńczycy Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Anglicy... ...ma to wszystko we krwi, ssie z mlekiem matki i na dobranoc, babcie, czytają swoim w wnukom, Baśnie braci Grimm..oczywiście w oryginale.. ..i to nie są te baśnie, które są na półkach polskich bibliotek..te są już ocenzurowane... Rozwiń

 • 18 dni temu | ocena +5 / -2

  Orban

  Mój syn obejrzał jeden odcinek. Stwierdził, że szkoda czasu. Wrócił do "Star Wars".

 • 18 dni temu | ocena +15 / -1

  rod

  Squid Game problemem? A Ekipa? A TeamX? To niszczy dziecięce mózgi o wiele szybciej!

 • 18 dni temu | ocena +1 / -3

  Hubrteu

  Najpierw Dom z papieru teraz nastepne guano skłit gejm Do pupy z takimi filmami

 • 18 dni temu | ocena +7 / -6

  14 lat i widzialem

  Łooo panie ale ************ Włączcie dzieciom kubusia puchatka i nic więcej xddddd bo przecież małe to głupie i nie zrozumie że to tylko film xdddd autorowi mogę powiedzieć tylko... OK Boomer!

 • 18 dni temu | ocena +5 / -4

  Amigowiec rocznik 1983

  W latach 90 też grali w gry na PC Amigę comodore czy konsolach Nintendo Sega i jakoś szkoły problemu nie widziały. 😵

 • 18 dni temu | ocena +6 / -3

  Mała

  Tego pseudo filmu nie da się oglądać.Bzdura nie samowita.Świat gier komputerowych i oderwany od rzeczywistości.Większego shitu nie oglądałam w życiu.NIE POLECAM.

  • 18 dni temu | ocena +4 / -2

   kdf

   jak squit games ci się kojarzy ze światem gier komputerowych, to znaczy że nie masz pojęcia o czym mówisz XD chyba że jesteś z tych, co uważają że najnowsze gry to mario i kontra

 • 18 dni temu | ocena +7 / -3

  hyhy

  szczerze? ten serial to kupa gówna i jest tylko dla debili w wieku 7-15 lat, obejrzałęm 3 odcinki i po prostu dno dzieciarnia sie tym coraz bardziej fascynuje im bardziej to staje sie zakazane itrendy siezrobiło ale ogolnie to jest kupa gówna ten serial