reklama

Sokoły z elektrowni dostały ''nową biżuterię''. Zobacz, jak wyglądają te piękne drapieżniki [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Sokoły z elektrowni dostały ''nową biżuterię''. Zobacz, jak wyglądają te piękne drapieżniki [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTrójka sokołów wędrownych, która kilka kilka tygodni temu przyszła na świat w bełchatowskiej elektrowni, została zaobrączkowana. Dwie samiczki i samiec należą do jednego z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. Po raz pierwszy sokoły wędrowne pojawiły się w Elektrowni Bełchatów w 2019 roku.

O tym, że sokoły wędrowne, które zadomowiły się w bełchatowskiej elektrowni doczekały się potomstwa pisaliśmy już w artykule Niecodzienna sytuacja w Elektrowni Bełchatów... Ostatnio elektrowniane pisklaki odwiedzili ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", którzy zaobrączkowali maluchy. Jak mówią – cała trójka jest zdrowa i niebawem opuści gniazdo.

- Czujemy dumę, że nasze sokoły wędrowne czują się w Elektrowni Bełchatów na tyle dobrze, że kolejny raz zdecydowały się na powiększenie swojej sokolej rodziny. Obecność tak wyjątkowego gatunku w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te wyjątkowe osobniki mają zapewnione tu najlepsze warunki do życia i czują się u nas doskonale – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Majestatyczne ptaki po raz pierwszy pojawiły się w Elektrowni Bełchatów w 2019 roku. Ich tegoroczny powrót oraz powiększenie rodziny z pewnością jest powodem do dumy. Na jednym z bloków energetycznych powstała też specjalna budka, w której – jak mają nadzieje włodarze elektrowni – w przyszłym roku zadomowią się drapieżniki.

- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sokoli rodzice, lub też ich potomstwo, zdecydują się wprowadzić do nowej, komfortowej budki, którą zamontowaliśmy w marcu tego roku na dachu jednego z bloków energetycznych. Ze swojej strony możemy zagwarantować, że wciąż będziemy dbali o to, aby nasi wyjątkowi lokatorzy czuli się u nas komfortowo – podkreśla Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów.

Spółka PGE pochwaliła się także, że ten rzadki gatunek sokoła wyjątkowo upodobał sobie obiekty energetycznego giganta.

- Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła – donosi PGE.

Część obiektów, na których zadomowiły się sokoły wędrowne zainstalowała kamery, dzięki którym mamy szanse obserwować codzienność tych pięknych ptaków. Na takie rozwiązanie zdecydowano się w Gdyni, Lublinie i Toruniu.

- Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną – informuje PGE.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE