Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Bardzo dobrze Pan robi namawiając żonę do konsultacji lekarskiej. Przyczyny bezsenności mogą być bardzo różne, od somatycznych po psychiczne. By cokolwiek potwierdzić lub wykluczyć, trzeba wykonać szereg badań.
Według statystyk problem bezsenności dotyczy nawet 20% populacji. Należy zaobserwować, czy zaburzenia snu występują częściej niż 2-3 razy w tygodniu oraz czy taki stan utrzymuje się dłużej niż miesiąc, negatywnie wpływając na codziennie funkcjonowanie osoby. Jeśli tak jest, mamy do czynienia z bezsennością wymagającą specjalistycznej pomocy. Warto wiedzieć, że przyczyną zaburzeń snu mogą być choroby tarczycy, wahania hormonalne, metaboliczne, takie jak np. nadciśnienie i cukrzyca. By wykluczyć dolegliwości somatyczne, pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego, który powinien zlecić podstawowe badania laboratoryjne.
Ponadto należy być ostrożnym w stosowaniu bez konsultacji z lekarzem leków nasennych, które powinny być zażywane tylko doraźnie. Szczególne niebezpieczeństwo nieprawidłowego ich używania dotyczy osób dotkniętych depresją i stanami lękowymi. Leki mogą spowodować pogłębienie zaburzeń psychicznych. Jeżeli przyczyny somatyczne w czasie badań zostaną wykluczone, dobrze jest skorzystać z porady psychiatry.
Specjalista ustali przyczynę bezsenności (najczęściej tą pierwotną jest zwiększone napięcie nerwowe, przewlekły stres oraz zmęczenie fizyczne) i zaleci najskuteczniejsze leczenie. W wielu przypadkach można pomóc pacjentom stosując niefarmakologiczne metody leczenia. Są nimi sprawdzone techniki psychoterapii, które uczą rozpoznawania swoich stanów, wyrażania ich i regulacji. Nowoczesne Kliniki, takie jak Wolmed, proponują też różne metody wspierające terapię poznawczą-behawioralną. Są nimi masaże, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Ponadto duży i pozytywny wpływ mają ćwiczenia fizyczne wykonywane najlepiej w plenerze, gdzie otacza nas spokój i przyroda. Przy zastosowaniu terapii i działań wspierających można skutecznie pozbyć się problemu męczącej nasz organizm bezsenności.
W przypadkach szczególnie trudnych stosuje się też leki. Dodatkowo wzmacniają proces leczenia i pomagają wyjść z problemu, który, chociaż zazwyczaj dotyczy ludzi starszych, obecnie coraz częściej dotyka też młode osoby. Niewątpliwie przyczyniła się do tego również pandemia, długotrwała izolacja, ale też trwająca w Ukrainie wojna i obawa o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Więcej na www.wolmed.pl
Klinika Wolmed
Dubie 1A
97-420 Szczerców
Komentarze (0)