Reklama

Reklama

Posłanka interweniuje w sprawie chemikaliów w Rogowcu. Co dalej ze składowiskiem odpadów?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Posłanka interweniuje w sprawie chemikaliów w Rogowcu. Co dalej ze składowiskiem odpadów?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Składowisko odpadów w Rogowcu budzi coraz większe emocje. Zaczęła również interesować… polityków. Interwencję w tej sprawie przeprowadziła posłanka Lewicy – Anita Sowińska, która odwiedziła Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Reklama

Według szacunków w pobliżu bełchatowskiej elektrowni znajduje się nawet do 50 tysięcy pojemników z chemikaliami. Skażenia środowiska i pożaru obawiają się pracownicy lokalnych firm, a także okoliczni mieszkańcy. Najbliższe zabudowania w Rogowcu od składowiska oddalone są bowiem o zaledwie około 200-300 metrów. O toksycznym składowisku ponownie głośno zrobiło się w czerwcu tego roku, gdy podczas upałów o eksplodujących beczkach z chemikaliami zaczęli alarmować pracownicy lokalnych firm. Musiała dwukrotnie interweniować straż pożarna.

Mieszkańcy, a także pracownicy PGE, domagają się uprzątnięcia składowiska. Problem w tym, że odpowiedzialni bombę ekologiczną zniknęli lub już siedzą w areszcie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. Dlatego obecnie koszt posprzątania będzie musiał ponieść samorząd. Koszty utylizacji będą ogromne, bo mogą zamknąć się nawet w kwocie kilkuset milionów złotych. Przez wiele miesięcy trwał spór pomiędzy bełchatowskim starostwem a urzędem marszałkowskim o to, kto ma podjąć działania w sprawie uprzątnięcia ogromnej ilości odpadów. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym wskazał Marszałka Województwa Łódzkiego.

Kontrowersyjną sprawą zaczęli interesować się politycy. Interwencję poselską w sprawie odpadów w Rogowcu przeprowadziła posłanka Lewicy – Anita Sowińska, która złożyła wizytę w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, gdzie spotkała się z sekretarzem Województwa Łódzkiego – Ireneuszem Krześnickim.

- Mieszkańcy i mieszkanki gminy Kleszczów są zaniepokojeni faktem, że w pobliżu ich domostw i miejsca pracy wyrosła góra odpadów chemicznych, które stwarzają niebezpieczeństwo dla ich zdrowia, a być może też życia. W ostatnich czasach mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, tj. upały, ulewne deszcze i huragany, co może stwarzać zagrożenie przedostawania się niebezpiecznych substancji do środowiska. Trzeba zrobić wszystko, aby te odpady zostały jak najszybciej zabezpieczone i zutylizowane. Będę podejmowała kolejne kroki mające na celu przyśpieszenie procedur – mówi Anita Sowińska, posłanka Lewicy.

Urząd Marszałkowski w Łodzi zapewnia, że już podjął działania zmierzające do wykonania orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak informowały przed tygodniem służby prasowe urzędu, trwa obecnie wygaszanie decyzji starosty z zakresu gospodarki odpadami tj. na zbieranie i przetwarzanie odpadów.

- Analizowany jest rodzaj i ilość odpadów znajdujących się na terenie spółek, szacowane są koszty utylizacji odpadów – mówił Jacek Grabarski z wydziału prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Urząd zaznaczył, że obowiązek uprzątnięcia chemikaliów w pierwszej kolejności spoczywa na posiadaczu odpadów. W tym przypadku są to spółki Tradepol, Roppol i Plastiks. Jeśli tego nie zrobią, to Marszałek Województwa wszczyna postępowanie egzekucyjne i w trybie wykonania zastępczego sprząta teren.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy