reklama
reklama

Pociąg osobowy przejechał przez Bełchatów. Tak nasz region wygląda z okna wagonu [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Patalan

Pociąg osobowy przejechał przez Bełchatów. Tak nasz region wygląda z okna wagonu [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

foto Mateusz Patalan

Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia W niedzielne popołudnie odbyło się wydarzenie, które jest nie lada gratką dla pasjonatów kolei. Z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa przejechał pociąg osobowy. Zobacz, jak wygląda nasz region z okna wagonu.
reklama

Linia kolejowa nr 24 łączy ze sobą Bełchatów i Piotrków Trybunalski, dawniej jeździły po niej pociągi, z których ochoczo korzystali m.in. pracownicy pobliskiego kompleksu energetycznego. Tory z naszego miasta prowadzą bowiem aż do Rogowca. Od wielu lat linia jest jednak zamknięta dla składów osobowych… z pewnymi wyjątkami.

Bełchatów z okna pociągu

W niedzielę, 28 lipca, przez Bełchatów kolejny raz przejechał pociąg specjalny. Przejazd tradycyjnie już został zorganizowany przez firmę TurKol, a przyczynili się do tego lokalni pasjonaci kolei, którzy zabiegali o organizację wycieczki i zebrali duże grono chętnych na przejazd pociągiem.

Tym sposobem w niedzielne popołudnie z Warszawy w kierunku Rogowca wyruszył skład ciągnięty przez lokomotywę SM42. Pociąg przejechał przez Skierniewice i Koluszki aż do Piotrkowa Trybunalskiego. Tam zabrał pasjonatów kolei z naszego regionu i pojechał w dalszą trasę przez Bełchatów do Rogowca. Następnie nastąpiło przepięcie lokomotywy i skład ruszył w drogę powrotną.

W czasie podróży uczestnicy wycieczki mieli wyjątkową okazję do podziwiania naszego regionu z okien pociągu. Przejazd składu wywołał również zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy stawali w pobliżu torów, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia, a także pomachać do podróżnych.

Nie obyło się również bez dodatkowych „atrakcji”, a raczej utrudnień. W pewnym momencie okazało się, że na torach leży gałąź, jednak załoga sprawnie usunęła przeszkodę i skład mógł ruszyć w dalszą trasę.

Historia kolei w Bełchatowie

Przypomnijmy, że linia kolejowa nr 24 została uruchomiona pod koniec 1977 roku. Choć plany były ambitne, to udało się wybudować jedynie ok. 30 km niezelektryfikowanej i jednotorowej linii kolejowej. Mimo to pociągi między Bełchatowie i Piotrkowem Trybunalskim zaczęły kursować, a na trasie mogliśmy zobaczyć wagony ciągnięte przez lokomotywy spalinowe. Pociągi zatrzymywały się na stacji „Bełchatów Miasto”, po czym jechały dalej do Rogowca. Wraz z rozwojem komunikacji autobusowej pociągi pasażerskie zniknęły z Bełchatowa na początku XXI wieku.

Linia kolejowa 24 miała zostać zlikwidowana. Sprzeciw wyraził jednak urząd marszałkowski. Pociągi osobowe nie wróciły jednak do naszego miasta, a obecnie możemy zaobserwować jedynie pojedyncze składy towarowe zmierzające do Rogowca. Istnieje jednak szansa, że już niedługo ponownie będziemy mogli pojechać pociągiem z Bełchatowa do Piotrkowa i to nie na wycieczki.

Pociągi wrócą na stałe do Bełchatowa

Linia nr 24 zakwalifikowała się do Programu Kolej Plus. Projekt zakłada przebudowę linii kolejowej między Piotrkowem i Bełchatowem, a także dobudowanie nowego odcinka do strefy przemysłowej w gminie Kleszczów.

W ramach projektu ma zostać odbudowany przystanek kolejowy w Bełchatowie, a także zupełnie nowe w lokalizacjach: Wola Krzysztoporska, Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów.

W lipcu 2023 roku PKP PLK podpisały umowę z firmą TPF sp. z o.o., która opracuje dokumentację projektową na potrzeby planowanej modernizacji połączenia, dzięki któremu bełchatowianie będą mogli podróżować pociągiem do Łodzi.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama