Reklama

Reklama

Magistrat sięgnie głębiej do kieszeni bełchatowian. Jakie podwyżki zaplanowano?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Magistrat sięgnie głębiej do kieszeni bełchatowian. Jakie podwyżki zaplanowano?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Magistrat planuje podwyższyć podatek od nieruchomości dla mieszkańców Bełchatowa. Podczas najbliższej sesji radni miasta będą głosować w tej sprawie. O ile wzrosną stawki?

Reklama

Bełchatowian czeka wkrótce kolejna podwyżka. Tym razem podatku od nieruchomości. Magistrat już przygotował projekt uchwały w sprawie nowych stawek, nad którymi pochylą się radni miasta podczas najbliższej sesji i jest bardzo prawdopodobne, że zostaną one przegłosowane.

Stawki od gruntów wzrosną od 1 do 12 groszy za metr kwadratowy. W przypadku zbiorników wodnych będzie to 18 groszy za 1 ha. 

Podniesione mają być także stawki podatkowe od budynków lub ich części. W budynkach mieszkalnych opłata wzrośnie z 0,85 zł do 0,88 zł (za metr kwadratowy). Podwyżki mocniej odczują przedsiębiorcy. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, opłaty wzrosną z 24,84 zł do 25,74 zł (za metr kwadratowy). 

Magistrat zrobił już wstępną symulację jak nowe opłaty przełożą się na portfele mieszkańców i przedsiębiorców. W przypadku mieszkania (60 metrów kwadratowych) roczny podatek w 2021 r. wynosi 51 zł po zmianach będzie to 52,80 zł, dodatkowo trzeba doliczyć opłatę za grunty pozostałe (120 m kw.), gdzie podatek wzrośnie z 62,40 zł do 63,30 zł. Łącznie w przypadku mieszkania w skali roku podwyżka wyniesie 3 zł.

Nieco więcej będą musieli zapłacić bełchatowianie posiadający własny dom. Za budynek mieszkalny (130 m kw.) podatek wzrośnie z 110,50 zł obecnie do 114,40 w 2022 r., co daje podwyżkę o 3,90 zł. Za 18 m kw. garażu zapłacimy nie 150,66 zł jak dotychczas, ale 156,06 zł, czyli o 5,40 zł więcej. Za działkę o pow. 600 m kw. zapłacimy w 2022 r. kwotę 318 zł zamiast 312 zł. Rocznie, według takiej symulacji miasta, posiadacze domu o takich parametrach będą musieli zapłacić o 15,30 zł więcej podatku.

Podwyżki podatku od nieruchomości odczują również przedsiębiorcy. Za budynek o pow. 100 m kw., w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, osoby prowadzące własną firmę zapłacą o 90 zł więcej rocznie. Opłata wzrośnie z 2 484 zł do 2 574 zł. Dodatkowo dojdzie do tego opłata za grunty. W przypadku np. 400 m kw. będzie to o 16 zł więcej. Zamiast 396 zł zapłacimy 412 zł. Według symulacji magistratu rocznie przedsiębiorca prowadzący działalność w takim budynku zapłaci o 106 zł więcej niż dotychczas.

Sesja rady miasta, na której będą uchwalane nowe podatki, odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 listopada. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy