Reklama

Reklama

Pismo z Ukrainy oznacza koniec współpracy Bełchatowa z Nowogradem Wołyńskim? Prezydent Czechowska: "Takiej odpowiedzi się nie spodziewałam"

Opublikowano: czw, 16 sie 2018 11:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wracamy do sprawy współpracy Bełchatowa z Nowogradem Wołyńskim. Sprawa, która swój początek miała w marcu tego roku dalej budzi kontrowersje i pytania o wspólną przyszłość.

Reklama

Przypomnijmy, w pierwszy weekend marca władze Nowogradu Wołyńskiego zorganizowały turniej bokserski i być może nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt kogo chciano uczcić tą sportową imprezą. Turniej odbył się ku chwale Romana Szuchewicza oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii, która odpowiada za wymordowanie tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich.

- Na zdjęciach wyraźnie widać władze miasta na tle portretów zarówno Szuchewicza jak i Stefana Bandery oraz "wilczy hak" symbolizujący 2 Dywizje Pancerną Waffen SS. Sprzeciwiamy się, by partnerami naszego miasta były osoby, które jawnie czczą ukraińskich zbrodniarzy oraz ustrój totalitarny jakim był narodowy - socjalizm - uzasadniali swoją interwencję członkowie stowarzyszenia Bełchatowianie dla Narodu

To oni całą sprawę nagłośnili i zwrócili się do władz miasta i radnych Rady Miejskiej o podjęcie kroków w stosunku do władz Nowogradu Wołyńskiego. Jeszcze na marcowej sesji Rady Miejskiej wśród radnych przetoczyła się ostra dyskusja na ten temat. Jedni radykalnie wypowiadali się, by umowę partnerską z ukraińskim miastem wypowiedzieć, inni - wspólnie z prezydent Mariolą Czechowską chcieli spokojnego wyjaśnienia sprawy. Tak też się stało. 19 kwietnia, zostało wysłane oficjalne pismo do burmistrza Nowogradu Wołyńskiego, w którym władze Bełchatowa i radni napisali m.in.:

"Jesteście naszymi sąsiadami, budowanie relacji sąsiedzkich, szczególnie w sytuacji, gdy wspólna historia jest tak bardzo trudna, nie zawsze przebiega bez problemów. Nowograd Wołyński jest miastem partnerskim Bełchatowa od 6 lat, do tej pory nasza współpraca nie była szczególnie intensywna, ale przebiegała bez zarzutu, dlatego też zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. (...) Wymienione postacie ze względu na ludobójstwo Polaków są w naszym kraju nieakceptowalne. Taka sytuacja jest dla nas przykra i niepokojąca. Wymordowanie tysięcy Polaków przez nacjonalistów ukraińskich jest niepodważalnym faktem, zawsze będziemy o nim pamiętać i mówić."

Ponadto sygnatariusze listu pytali m.in. czy władze miasta Nowograd Wołyński były organizatorem turnieju, czy symbole związane z działalnością UPA oraz Stepana Bandery zostały wyeksponowane podczas tego turnieju były wcześniej z władzami uzgodnione.

Na odpowiedź jak się okazało trzeba było poczekać długo. Pismo, które ostatecznie dotarło do Bełchatowa zostało sporządzone 22 czerwca, czyli dwa miesiące później. Jednak jak się okazuje nie czas jest problematyczny, a treść korespondencji, która trafiła na biurko prezydent Marioli Czechowskiej i przewodniczącej Elżbiety Naturalnej.

- Takiej odpowiedzi się nie spodziewałam. Pismo jest bardzo ogólnikowe, natomiast znajduje się w nim odniesienie do przeszłości. Nie wszystkie fakty z tej przeszłości w tym piśmie zostały jednak ujęte i to budzi - przynajmniej u mnie osobiście - spore wątpliwości. Nie naszym celem jest wzbudzanie jakiegokolwiek konfliktu, dlatego stanowisko, które w kwietniu wystosowałyśmy z przewodniczącą Elżbietą Naturalną sprawę traktowało z należytą delikatnością. Prezydent Nowogradu w przesłanym dokumencie odniósł się do historii i jak to określił: "ta wspólna przeszłość nie zawsze była łatwa", ale podkreślono również bardzo wyraźnie, że to odpowiednia ukraińska ustawa daje podstawę do czczenia pamięci osób walczących o niepodległość Ukrainy w XX wieku. Władze Nowogradu piszą do nas i tu cytat: "czy byłoby możliwe budować dobre i pozytywne relacje pomiędzy naszymi krajami, jeżeli zaplecze polityczne Ukrainy ciągle przypominałoby rozgrom przez polskie wojsko Zachodnioukraińskiej Republiki Narodowej czy akcje "Wisła"?. Natomiast o rzezi wołyńskiej nie napisano ani słowa - mówi prezydent Mariola Czechowska i dodaje: - Myślę, że my nie będziemy dalej polemizować, po prostu wspólnie z radnymi podejmiemy decyzję odnośnie dalszej przyszłości.

Swoistego rodzaju konsternacji nie kryje też druga adresatka pisma - przewodnicząca rady Miejskiej Elżbieta Naturalna, choć również daleka jest osobistych ocen, to podkreśla, że:

- Wspólna historia Polski i Ukrainy jest trudna i my jako Polacy mamy wszelkie prawo w obliczu ludobójstwa, którego dokonano na Ukrainie oczekiwać i zrobić wszystko, by nasza wrażliwość narodowa została uszanowana. Ja głęboko wierze, że tak się stanie. Wymaga to oceny całej Rady. Na pewno radni będą się musieli bardzo głęboko pochylić nad tą odpowiedzią. Dzisiaj nie możemy jednoznacznie przesądzać jakie będą dalsze losy naszej współpracy - mówi nam przewodnicząca Naturalna

W nadesłanej do Bełchatowa odpowiedzi władze Nowogradu Wołyńskiego podkreślają, że organizatorem turnieju był Narodowy Korpus, a aktywność władz samorządu ograniczyła się tylko do uzgodnienia terminu, miejsca i czasu imprezy.

- Władze samorządu miały uświetnić tę imprezę i przyciągnąć jak najszerszą rzeszę ludzi, żeby propagować zdrowy styl życia - tak piszą do nas urzędnicy z Nowogradu i wyraźnie też podkreślają, że ustawodawstwo ukraińskie traktuje UPA jako bohaterów i osoby, które walczyły o państwowość Ukrainy w związku z czym honory oddawane przez obecne władze są w granicach legitymacji prawodawstwa ukraińskiego - mówi Elżbieta Naturalna

Jak sprawę komentują członkowie stowarzyszenia Bełchatowianie dla Narodu, które po publikacji relacji z turnieju bokserskiego domagało się zerwania kontaktów partnerskich?

- Pismo nadesłane przez Ukraińców utwierdza nas w przekonaniu, że należy jak najszybciej zakończyć współpracę z Nowogradem Wołyńskim. Chcemy dobrych relacji z sąsiadami, ale muszą być one oparte na prawdzie. Żałujemy, że w całej sprawie przemilczane są ofiary ludobójstwa na Wołyniu. W tej chwili liczymy na radnych, że nie będą bali się podjąć tej decyzji - mówi Mateusz Broncel z Bełchatowianie dla Narodu i dodaje: - Ubolewamy, że nie zaproszono nas na jakiekolwiek konsultacje związane z całą sytuacją, niemniej jednak doceniamy, że po naszej interwencji, poszczególni radni podjęli się tematu i zaangażowali się w sprawę.

Współpraca partnerska między Bełchatowem, a Nowogradem Wołyńskim została podpisana w 2011 roku. Kilkuletnie stosunki partnerskie między miastami ograniczały się jedynie do kurtuazyjnych wizyt.

Jak podkreśla prezydent Mariola Czechowska "nasze stosunki z Nowogradem są obecnie dosyć chłodne". Na kanwie marcowych wydarzeń przedstawiciele Bełchatowa w tym roku odmówili uczestnictwa w święcie Nowogradu. Nie wystosowano również zaproszenia na tegoroczne Dni Bełchatowa do tamtejszych władz.

O losach dalszej współpracy zdecydują na sierpniowej sesji miejscy radni - to właśnie w kompetencjach Rady Miejskiej leży podejmowanie uchwał o nawiązaniu bądź zerwaniu współpracy partnerskiej z innymi miastami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (26)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  Joe

  Nie zaznaczyliście, że obok flagi Ukrainy wisi też czerwono-czarna flaga banderowców.

 • 3 lata temu | ocena +3 / -3

  stop_banderze

  Bełchatów ma szansę byc kolejnym miastem, które powie czcicielom Bandery - NIE. Dołączcie do tego zacnego grona - https://legnica.net.pl

 • 3 lata temu | ocena +14 / -14

  Grzegorz1974

  Młodzi narodowcy widzę, że coraz poważniejsze akcje. Chwali się takie zaangażowanie. Pozdrawiam

 • 3 lata temu | ocena +15 / -15

  wagen

  fajnie ze mlodzi cos zauwazyli ale od tego sa chyba odpowiedni urzednicy???? widac kto sie nadaje a kto nie...

 • 3 lata temu | ocena +9 / -9

  Rp

  Dla Ukraińców Bandera to jak dla nas Piłsudski jak się nie ma prawdziwego bohatera to się lubi co się ma już daw no powinniśmy podziękować Ukraińcom

 • 3 lata temu | ocena +24 / -24

  Ada

  a co ja z tego partnerstwa mam olac, miec honor i odwage zerwac i miec to w dupie zajac sie naszymi sprawami

 • 3 lata temu | ocena +9 / -9

  Kadu

  Tak zachowują się schizofrenicy lub agentura, o co nawet trudno podejrzewać ten poziom lokalności. To schizofrenia intelektualna, narodowa, ahistoryczna, rodzaj abdery... Nie wiedząc nic o historii Wołynia, lekceważąc prawdę historyczną można demonstrować "zdziwienie". To nie jest ani logiczna, ani uczciwa słowiańska reakcja, bo wbrew wł... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +9 / -9

  hamburgianin

  Bełchatów tylko dla Bełchatowian !!!

 • 3 lata temu | ocena +23 / -23

  Szyderca

  Niektórzy naćpani niechęcią do Putina i Rosji swoją miłość skierowali do Ukrainy, zapominając że nasze narody nigdy nie będą sobie braćmi.

 • 3 lata temu | ocena +23 / -23

  StefanM.

  Młodzi znajdują takie rzeczy? A gdzie nasze gwiazdy polityki? Pan Wodziński patriota na każdych uroczystościach a jako radny na Ukrainke jezdzi....

 • 3 lata temu | ocena +30 / -30

  Narodowiec

  Banderyzm powinien być w Polsce traktowany na równi z nazizmem i komuna czyli karnie. .. Czołem Wielkiej Polsce !!

 • 3 lata temu | ocena +29 / -29

  Cieszynek788

  A to jakieś stowarzyszenie musi zwracać na takie rzeczy uwagę? Gdzie wydział promocji tak dumnie prowadzony przez organistę z Zduńskiej Woli?

 • 3 lata temu | ocena +32 / -32

  Wincent67

  Z narodowcami mi nie po drodze ale za takie akcje szacun! Młodych i aktywnych potrzebuje to miasto!

 • 3 lata temu | ocena +44 / -44

  bombas

  o wolyniu juz nie pamietaja ale jak ruskie im wejdą to nagle Polak dobry, co za gnoje

 • 3 lata temu | ocena +36 / -36

  Grażyna 656

  Ci Ukraińcy są żałośni.....

 • 3 lata temu | ocena +45 / -45

  Kami38

  Kto za to odpowiada??? Bełchatowianie dla Narodu kawał dobrej roboty!

 • 3 lata temu | ocena +45 / -45

  Grajek

  Brawo za inicjatywę dla Narodowców!

 • 3 lata temu | ocena +35 / -35

  kam

  heh bezczelne te ukry, z takimi trzeba krótko tak jak bełchatowianie powiedzieli - sajonara upadlińcy

 • 3 lata temu | ocena +17 / -17

  Murat Pasza

  Brawo Bełchatowianie dla Narodu! Następnym krokiem powinno być wyrzucenie Ikei z Polski za potop szwedzki.

  • 3 lata temu | ocena +19 / -19

   hyh

   i to nie byłoby takie głupie chociaz sprawiedliwsze i madrzejsze byloby przejecie przez Polske tych wszystkich sklepow. polska nigdy nie otrzymala zadnego zadoscuczynienia od szwedow i nic sie o tym nie mowi i nie robi w tej sprawie szwedow spoleczenstwo wiec wielbi jak glupie moski bez mozgu a prawda jest taka ze szwedzi dokonali rzezi i zniszczen... Rozwiń

   • 3 lata temu | ocena +4 / -4

    Roba

    Pewnie, tylko Potop swedzki był ponad 350 lat temu i dalej mamy tym zyć?

  • 3 lata temu | ocena +32 / -32

   leszek

   porównanie zrobiłeś, że ho ho .... sprawa jest poważniejsza i ja bym z niej nie drwił. OUN UPA przeprowadzali ludobójstwo na Polakach i to w sposób okrutny. Jeśli Ukraina zamierza czcić zbrodniarzy jak bohaterów ich sprawa, ale nie możemy pomordowanym Polakom i ich bliskim pluć w twarz współpracując z ludźmi, dla ... Rozwiń

   • 3 lata temu | ocena +13 / -13

    Murat Pasza

    Oni czczą swoich morderców a my swoich. Jak stawiano pomnik Buremu i Białorusini protestowali to też były „ głupie kacapy „ i mieli się odwalić od naszego bojownika o wolność. Trzeba być konsekwentnym. Jeśli my stawiamy morderców na piedestał, to czemu oni nie mogą?

   • 3 lata temu | ocena +24 / -24

    Szechteriada

    Leszek, takiemu nie przetłumaczysz. Przecież według osób takich jak on Bełchatowianie dla Narodu to faszyści, a ukraińcy czczący banderę są spoko. Szkoda czasu na margines społeczny.