Po zaledwie sześciu miesiącach od podpisania listu intencyjnego, odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Rozwoju Kompetencji. Sami pomysłodawcy placówki nazywają ją „szkołą zawodów przyszłości”. To właśnie tutaj będą kształcić się specjaliści źródeł odnawialnych, automatyki czy informatyki.
Nowoczesne centrum wspólnie przygotowali PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Koncern przekazał i wyremontował budynek, a samorząd dołożył milion złotych na organizację szkoły i jej wyposażenie. Jak podkreślają pomysłodawcy, placówka to pierwszy krok do transformacji energetycznej regionu. To tutaj pracownicy bełchatowskiego kompleksu będą mogli zdobywać nowe umiejętności i kompetencje.
- Wspólnie z Urzędem Marszałka stworzyliśmy przestrzeń przyjazną nauce i dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że zgodnie z zapowiedzią, otwieramy Centrum Rozwoju Kompetencji – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - To kluczowy element działań przygotowanych przez PGE w ramach sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego.
Jak podkreślił, w ciągu dekady w okolicach Bełchatowa powstaną farmy wiatrowe o mocy 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW, magazyny energii.
.- Transformacja regionów, w tym właśnie regionu bełchatowskiego, znajduje się najwyżej w agendzie naszych działań. Chciałbym, aby Bełchatów pozostał energetycznym sercem Polski – powiedział Wojciech Dąbrowski.
Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego zaznaczył, że CRK to jedna z najnowocześniejszych szkół zawodowych w centralnej Polsce i jest to powód do dumy. Jak podkreślił, placówka będzie uczyła w branżach, które w perspektywie najbliższych lat będą wpływać na kształt rynku pracy regionu łódzkiego.
- Ten początek naszej pracy został wykonany, mamy szkołę, którą wkrótce uroczyście otworzymy. Zobaczymy tutaj nowoczesne pracownie i sale dydaktyczne, a także słuchaczy, których nawet jest nadmiar, co cieszy, bo daje nam perspektywę działania i szansę na rozwój – powiedział Grzegorz Schreiber. - Zrobiliśmy wspólnie pierwszy, bardzo ważny krok w transformacji okręgu bełchatowskiego w „Dolinę Krzemową” – dodał.
W uroczystości otwarcia placówki uczestniczył też Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
- Centrum jest pierwszym krokiem, ale też zalążkiem przemian, które w regionie bełchatowskim są potrzebne w związku z transformacją energetyczną – powiedział Waldemar Buda.
Podczas uroczystości nominacje odebrali też członkowie Rady Programowej CRK. Później nastąpiło wspólne przecięcie wstęgi, po którym założyciele centrum oraz zaproszeni goście zwiedzili sale dydaktyczne i pracownie.
Naukę w CRK rozpoczęło 250 słuchaczy. 120 z nich na sztandarowym kierunku: technik urządzeń odnawialnych źródeł energii, na którym powstały trzy grupy. Po jednej grupie będzie się kształcić na kierunkach: technik informatyk, technik programista, technik automatyk i technik spawalnictwa. Na większości kierunków nauka będzie trwała rok. Wszyscy mają do dyspozycji trzy nowoczesne sale wykładowe i znakomicie wyposażoną pracownię OZE.
Kształcenie w placówce obejmuje szeroką tematykę odnawialnych źródeł energii m.in. ich zasobów, pozyskiwania, projektowania wykorzystywania w obszarze energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, energetyki wodnej, a także zagadnienia dotyczące technologii odnawialnych źródeł energii, ekologicznych skutków przetwarzania energii, podstaw prawnych ochrony środowiska i rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i na świecie.