Reklama

Reklama

PGE tworzy lasy na kopalni. Setki tysięcy drzew na zwałowiskach

Opublikowano: śr, 8 cze 2022 15:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie Aż 380 tysięcy nowych liściastych i iglastych drzew od jesieni ubiegłego roku posadzono na terenie Kopalni Bełchatów. PGE GiEK systematycznie prowadzi rekultywację terenów pogórniczych. Spółka chce tworzyć na dawnych obszarach przemysłowych nowe wartościowe krajobrazy i ekosystemy.

Reklama

Od wielu lat bełchatowska kopalnia systematycznie prowadzi rekultywację na terenach, na których zakończono już wydobycie węgla brunatnego. Co to oznacza? W dawnych obszarach przemysłowych, gdzie działały wcześniej wielkie maszyny górnicze, powstają zalesione tereny pełne różnorodnych drzew. Tak powstała m.in. góra Kamieńsk, najwyższe wzniesienie w centralnej Polsce, które usypano z nadkładu z Pola Bełchatów. Dziś na wielu hektarach lasu żyją zwierzęta.

W niedalekiej przyszłości podobnie mają wyglądać kolejne kopalniane tereny m.in. zwałowisko zewnętrzne pola Szczerców, a także drugie w pobliżu pola Bełchatów. Na wielu hektarach od dłuższego czasu trwają intensywne prace związane z rekultywacją kopalnianych wzniesień.

Jak informuje PGE, od jesieni ubiegłego roku posadzono tam aż 180 tys. drzewek liściastych, w tym między innymi brzozę brodawkowatą, olszę szarą i modrzew europejski. Podczas tegorocznych prac rekultywacyjnych kopalnia posadziła 200 tys. drzewek sosny zwyczajnej, z czego w sumie 42,6 tys. sadzonek przeznaczono na zalesienia pogórniczych terenów pola Bełchatów natomiast pozostałą część sosny zasadzono na zwałowisku zewnętrznym pola Szczerców, wykonując zalesienia planowe oraz uzupełniające.

Dzięki rekultywacji tworzy się stabilny i bioróżnorodny ekosystem, który zabezpiecza zdeponowane na zwałowiskach masy ziemne przed erozją. Zalesienie ogromnych terenów stworzy też szansę na pojawienie się w nich wielu gatunków zwierząt.

Rekultywacja leśna daje początek procesom glebotwórczym oraz tworzy warunki życia dla wielu organizmów. Na obszarach poprzemysłowych PGE GiEK powstają nowe wartościowe krajobrazy i ekosystemy, dzięki którym tereny Bełchatowa zyskują bogatą bioróżnorodność.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE