Reklama

Reklama

Grupa PGE liderem gospodarki obiegu zamkniętego w energetyce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Grupa PGE liderem gospodarki obiegu zamkniętego w energetyce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Ekoserwis nabyła sto procent akcji spółki Epore, która działa m.in. na terenie bełchatowskiej elektrowni i jest jednym ze strategicznych podmiotów na krajowym rynku w zakresie gospodarczego wykorzystania ubocznych produktów spalania, powstających w procesie wytwarzania energii i ciepła. Transakcja umocniła PGE na pozycji lidera gospodarki obiegu zamkniętego w energetyce, a także zapewni rozwój tego segmentu w Grupie.

Reklama

PGE Ekoserwis akcje w Epore nabyła od koncernu PGE GiEK. Jak podkreśla energetyczna grupa, ma to pomóc umocnić pozycję lidera gospodarki obiegu zamkniętego w energetyce. Nowy właściciel zagospodarowuje blisko 7 mln ton rocznie odpadów i produktów ubocznych z energetyki, które wykorzystywane są w budownictwie, inżynierii lądowej czy rolnictwie.

Warto przypomnieć, że w grudniu 2022 roku Grupa PGE zainaugurowała działalność specjalistycznego Centrum Badań i Rozwoju GOZ w Bełchatowie, którego zadaniem jest opracowywanie m.in. nowych kierunków zagospodarowywania ubocznych produktów spalania, technologii recyklingu
i odzysku surowców z wyeksploatowanych instalacji z odnawialnych źródeł energii .

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreśla, że gospodarka obiegu zamkniętego jest coraz ważniejszym obszarem działalności Grupy Kapitałowej PGE, a nabycie akcji Epore od dotychczasowego jedynego akcjonariusza PGE GiEK jest kolejnym krokiem związanym z umocnieniem i rozwojem w ramach Grupy PGE segmentu biznesowego, zajmującego się gospodarką obiegu zamkniętego.

- Podejmowane przez nas działania zmierzają do optymalnego wykorzystania zasobów Grupy PGE w obszarze zagospodarowania ubocznych produktów spalania – mówi Wojciech Dąbrowski. - Ta transakcja przybliża PGE do zbudowania znaczącego podmiotu gospodarczego z zakresu GOZ na poziomie nie tylko krajowym, ale i europejskim. Dzięki wykorzystaniu efektu synergii, zwiększymy działania w kierunku zeroemisyjności w tak znaczących dziedzinach gospodarki jak budownictwo i energetyka – dodaje.

Spółka Epore wykonuje niezbędne dla całości procesu gospodarowania ubocznymi produktami spalania (UPS) usługi tj. załadunek, logistykę, procesy sterowania UPS, obsługę magazynów retencyjnych oraz składowisk. Jak podkreśla PGE, integracja operacyjna spółek PGE Ekoserwis
i Epore w obszarze zarządzania procesem UPS i usługami towarzyszącymi jest kluczowa dla osiągnięcia optymalnej efektywności i bezpieczeństwa produkcji energii w elektrowniach
i elektrociepłowniach.

- Spółki Ekoserwis jak i Epore realizują kluczowe, oddziaływujące na siebie zadania, stanowiące całość i integralność procesu wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego. Integracja spółek umożliwi efektywne wykorzystanie również zasobów kadrowych oraz zabezpieczy miejsca pracy – informuje PGE.

Segment GOZ umożliwia realizację jednego z celów strategicznych Grupy PGE, który ukierunkowany jest na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez wdrożenie zasad gospodarki cyrkularnej we wszystkich obszarach prowadzonej działalności. W tym celu PGE integruje wyspecjalizowane spółki, tworząc jednocześnie unikatowe kompetencje w branżach energetycznej i budowlanej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE