Reklama

Reklama

PGE w ogniu krytyki. ''Lekcje przy świeczce, a tuż obok... największa elektrownia w Europie''

Opublikowano: pt, 3 gru 2021 19:13
Autor: | Zdjęcie: Archiwum prywatne

PGE w ogniu krytyki. ''Lekcje przy świeczce, a tuż obok... największa elektrownia w Europie'' - Zdjęcie główne

foto Archiwum prywatne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkańcy małych miejscowości wokół Bełchatowa nie zostawiają suchej nitki na Polskiej Grupie Energetycznej. Okazuje się, że wciąż dochodzi do wyłączeń prądu, spowodowanych awarią sieci po opadach śniegu. Całe rodziny muszą siedzieć w zimnych domach, a dzieci lekcje odrabiają przy świeczkach…

Reklama

Bełchatów przez lata nazywany był paliwowo-energetyczną stolicą Polski. I choć w elektrowni produkuje się blisko 20 proc. krajowej energii elektrycznej, to okazuje się, że problemy z prądem mają ci, którzy mieszkają… najbliżej elektrowni.W wielu miejscowościach powiatu bełchatowskiego, od blisko tygodnia, mieszkańcy co chwila są bez prądu. To, delikatnie mówiąc, życia nie ułatwia. Nie można uruchomić domowego pieca, nie ma światła i dostępu do energii elektrycznej.

- I tak przez wiele godzin. Czasmi czujemy się, jakbyśmy mieszkali w jakimś trzecim świecie. Bez prądu, telewizji i ogrzewania w domu. Tylko rachunki za prąd coraz wyższe - denerwuje się jeden z mieszkańców. 

Niektórzy przyznają, że w ostatnim tygodniu zdarzały się sytuacje,  gdy prądu nie mieli przez kilkadziesiąt godzin. Awarię usunięto, po czym kolejnego dnia sytuacja znowu się powtarza. Wiele osób korzysta z agregatów prądotwórczych, jednak nie wszyscy mają zasilanie awaryjne. 

Lekcje przy świeczce, a obok... elektrownia

Jeden ze zbulwersowanych mieszkańców zamieścił w sieci zdjęcie syna, odrabiającego lekcje przy świeczce.

- Czy to obrazek skryby ze średniowiecza? Nie, to mój syn odrabiający dziś lekcje, bo jak zwykle na podbełchatowskiej wsi nie ma prądu. W XXI wieku, kiedy możemy latać w kosmos, wystarczy opad śniegu, wiatr lub letnia burza i na wiele godzin jesteśmy pozbawieni dostaw prądu, mieszkając kilka kilometrów od największej w Europie elektrowni – mówi Krzysztof Borowski, mieszkaniec Kielchinowa, niewielkiej miejscowości koło Bełchatowa.

Dlaczego tak się dzieje? Według mieszkańca, PGE nie dba o swoje sieci przesyłowe i nie robi jakichkolwiek przecinek drzew w regionie. Skutek jest taki, że drzewa wrastają w linie energetyczne, zrywają je lub robią zwarcia. Sytuacja pogarsza się, gdy spadnie śnieg.

- Co roku zgłaszam do PGE ten problem, ale nic się nie zmienia. W tym roku usłyszałem, że "nie mają pieniędzy na wycinki" – mówi Krzysztof Borowski. 

Gorzkich słów pod adresem energetycznego koncernu nie żałują mieszkańcy innych miejscowości, którzy przyznają, że mają już serdecznie dość takiej sytuacji.

- Pieniędzy na wycinkę latem nie mają, a zimą usuwanie awarii pewnie dwa razy tyle kosztuje. Najgorsze, że są bezkarni, bo nikt za to nie odpowiada – mówi kolejny z mieszkańców.

Do kulminacji awarii doszło w sobotę (27 listopada) po obfitych opadach śniegu. Wówczas bez prądu w województwie łódzkim było ponad 32 tys. odbiorców, a w samym powiecie bełchatowskim ok. 6 tys. domostw. PGE zapewniało, że robi wszystko co w jej mocy, aby awarie usunąć. Ściągnięto nawet posiłki z innych miast m.in. Łodzi czy Tomaszowa. Po weekendzie większość usterek miała zostać usunięta. Mieszkańcy twierdzą jednak, że problemy wciąż się pojawiają, pomimo tego, że śnieg... już dawno stopniał.

Jak do zarzutów o fatalny stan sieci przesyłowych i liczne awarie odnosi się dostawca prądu? PGE Dystrybucja zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby "dostawy były nieprzerwane". Dotyczy to również zapobiegania awariom poprzez wycinkę drzew i gałęzi w pobliżu linii energetycznych. Spółka wrzuca jednak "kamyczek do ogródka" mieszkańcom. 

- Obowiązki posiada też właściciel terenu, który powinien utrzymywać we właściwym stanie drzewa i krzewy, rosnące na terenie nieruchomości, będącej w jego posiadaniu.  Często zdarza się, że energetycy nie mogą dokonać standardowej przycinki drzew, które wrastają w linie energetyczne, gdyż właściciel nie wyraża na to zgody. Bywa, że konieczna jest interwencja policji - mówi Bożena Matuszczak-Królak z PGE Dystrybucja o. Łódź. 

PGE składa obietnice i deklaracje...

Jak twierdzi, prace wycinkowe są jednym z ważnych elementów utrzymania sprawności sieci, dlatego w łódzkim oddziale są prowadzone systematycznie, w cyklu 3-letnim. PGE zapewnia, że co roku na wycinkę drzew przeznaczane znaczne nakłady finansowe. Tylko w tym roku na ten cel przeznaczono ok 10 mln zł. W 2021 roku, na terenie całego oddziału, przeprowadzono wycinkę wzdłuż linii średniego napięcia na długości 3 324 km, a na liniach niskiego napięcia na długości 3 491 km. Na samym obszarze działania Rejonu Energetycznego Bełchatów prace realizowano na długości 644 km wzdłuż linii średniego napięcia oraz 529 km przy liniach niskiego napięcia.

Spółka składa też deklaracje i obietnice. W przyszłym roku planowane są prace wycinki drzew na długości ponad 4,6 tys. km linii średniego napięcia (z czego ponad 1 tys. km na terenie Rejonu Energetycznego Bełchatów) oraz 4,1 tys. km wzłuż linii niskiego napięcia (z czego 560 km na terenie Rejonu Energetycznego Bełchatów). 

-  W przyszłym roku na wycinkę drzew i gałęzi przeznaczymy kwotę wyższą od tegorocznej - zapewnia Bożena Matuszczak-Królak. 

PGE Dystrybucja zauważa jednak, że często musi zmagać się z warunkami atmosferycznymi, na skutek których dochodzi do uszkodzenia linii przez wiatrołomy i wysokie drzewa, pomimo dokonanej wycinki. Spółka przytacza sytuację sprzed tygodnia na terenie województwa łódzkiego. Wówczas, pod naporem ciężkiego, mokrego śniegu, który obciążał gałęzie, łamały się całe drzewa i upadając na linie, powodowały uszkodzenia sieci. Zrywały przewody, wyrywały elementy sieci, łamały słupy.

- Pomimo zachowania pasów technologicznych, upadające wysokie drzewa, zarówno z pierwszego, jak z drugiego i trzeciego rzędu, powodują znaczne zniszczenia, którym nie jesteśmy w stanie wcześniej zapobiec - tłumaczy Bożena Matuszczak-Królak.  - Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby jakość dostaw energii elektrycznej do Odbiorców była jak najwyższa, jednak niekiedy musimy się zmagać z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Wydaje się, że zbyt dużej wiary zapewnieniom PGE, nie dają mieszkańcy podbełchatowskich miejscowości. W jednym ze sklepów w Bełchatowie zabrakło agregatów prądotwórczych. Zainteresowanie jest tak duże, że sklep przyjmuje zapisy...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (47)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Maniek

  Nie maja pieniedzy.. dobrze ze na barbórki dla torfiorzy co sie nazywaja gornikami maja premie

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Andrzej

   To jest inne PGE i to akurat ma kasę, przez tych torfiarzy...

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

  aa

  Dobrze , niech zwykli ludzie dalej wierza w energie ze slonca

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

  ass

  ''Lekcje przy świeczce, a tuż obok... największa elektrownia w Europie'' ..w likwidacji..

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Belchatowianin

  Uważam ze każdy zdrowo myslacy obywatel (gospodarz)powinien sie zabezpieczyć w agregat prądotworczy

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Polak

  Bo ten prąd to tak przez sześć nocy szedł po lesie a w dzień spał w elektrowni.Zmoczony był i zimno mu było.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Adaś

  W cywilizowanych krajach przewody wysokiego napięcia są zakopane pod ziemią a niektóre kraje pracują nad bezprzewodowym przesyłaniem energii.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  M P

  Przerwy w dostawach prądu są bardzo częste, wystarczy mocniejszy wiatr, burza, trochę śniegu. Niestety jesteśmy zdani na łaskę dostawcy, który nie ponosi żadnej odpowiedzialności za czasowe niewywiązanie się z umowy. Siła wyższa i po problemie. Ale spróbuj nie zapłacić fv za prąd....

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Misiek

  Jeszcze trochę i Bełchatów będzie dziurą na mapie. Warszawka wykańcza wszystko. To będzie miasto emerytów. Młodzi uciekną z miasta albo będą stać pod Żabką z piwkiem i małpeczką.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

   A który z tych bezkompetentnych prezesów (po rodzinie( jest z Warszawy?

   Gdyby to była Warszawa ... PiS to wieś i wieś się wam pod kołdrę wepchała.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Za te koszta kupicie gotowy prąd i taniej wyjdzie

  Zamknąć to wszystko jak najszybciej Po co utrzymywać batalię urzędników i innych Jakie to olbrzymie koszta

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -1

  Będzie tylko gorzej

  Zatrudnili pociotki Obstawili stołki swoimi rodzinami i mamy teraz efekty

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Narodowe bezpieczeństwo energetyczne z PGE to świeczka.

  Powinni sobie w znak firmowy świeczkę wkomponować.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -2

  Masz umowę z PGE?

  Kup lampę naftową i narąb drewna. Na tą rozkradaną przez pisowskie rodziny spółkę nie licz.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Ryszard

  ale jaki prezent z okazji Barbórki zasponsorowali - zwiedzanie ekspozycji "Giganty Mocy" !!!!!! szkoda tylko że dla pracowników PGE.... reszta sie nie liczy. reszta to II kategoria....

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Lolek

   Jeszcze byś się zgubił w Gigantach Mocy i musieli by przerwać wydobycie węgla i wytwarzanie energii, po co generować straty!

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -2

  piotr

  To przez ekologię polska energetyka ledwo zipie. Już niedługo włączona do skarbu państwa będzie balansowała na skraju bankructwa jak szpitale. Bo prąd trzeba produkować i jednocześnie za cały zysk kupować prawa do emisji. W UK dostawcy energii już bankrutują.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Antoni

   W UK bankrutują dostawcy gazu, bo ceny reguluje państwo, tzw. „price cap”. Na zasadzie, jak przez lata zarabiałeś miliardy to teraz nie przerzucaj wzrostu cen na konsumentów. Wyobrażasz to sobie w Polsce? Drożeje co prawda prąd ale tylko z „brudnych” źródeł. E-ON ma farmy wiatrowe i ich energia nie zdrożała. OZE i nie trzeba płacić za emisję co2. U... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -1

   dsfafadsfg

   No i nie zapominajmy że ceny prądu reguluje państwo, nie wolny rynek.. Normalnie to dystrybucja podniosłaby ceny jak to robi eko-region, ale nie może..

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -4

  Daro

  Niech więcej wydają na sport a my z lampami naftowymi

 • 2 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Michal

  I na rogu mojej działki rośnie drzewo które jest idealnie w środku Lini i 1 zeszłym roku korona sięga poza druty hehe sytuacja zgłaszana 3 razy. Działka nie ogrodzona wstęp wolny. Do dziś drzewo stoi

 • 2 miesiące temu | ocena +17 / -2

  Men

  Kolos na glinianych nogach. Zielona energia i tym podobne to hasła beż pokrycia. Przewał kasy i nic więcej. Co będzie w przyszłości ich nie obchodzi. Wiem to z autopsji. Jestem pracownikiem jednej ze spółek PGE. Obraz nędzy i rozpaczy. Brak remontów wszystko na sznurki powiązane. Ludzie beż podwyżek od kilku lat, zmęczeni bo trzeba ciąć etaty. Jed... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -5

   adfafa

   Co będzie? NABE, nędza i balansowanie na skraju opłacalności.

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -5

  Klara

  No to Pielucha i ten cały pis załatwiają region.

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Energetyka w opłakanym stanie

  Nasz wspaniały rząd przestrzega że przerwy w dostawach prądu mogą być coraz częściej i trzeba się na to przygotować

 • 2 miesiące temu | ocena +14 / -2

  Koble przesylowe w rujnie

  Zdążają się awarię ale nie może być tak że trochę śniegu paraliżuje wszystko i ludzie zostają bez energi a za energię muszą słono płacić

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -1

  Alek

  Wszystkie linie przesowe do remontu nie może być tak żeby jak spadnie parę cm śnieg ludzie zostają bez energi na długie godziny Parę płatków śniegu paraliżuje energetykę

 • 2 miesiące temu | ocena +16 / -1

  PGE bliżej dna

  Nic się nie remontuje a ceny prądu coraz wyższe no ale pieniądze muszą być na odprawy co rusz zmieniającego się prezesa na jego wysoką pensie i na pensie całego kierownictwa które są dużo za duże

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -3

   Kate

   No odprawy to już w 2011 były wysokie. Ale do tej pory tamtej odprawy nikt nie przebił.

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -5

  Dzierżyński

  Chcieliście dobrobytu, gospodarki wolnorynkowej, spółek, kapitalizmu, wolności, daliście się złapać jak mucha na lep pięknym słowom solidarnościowych miernot, klerowi etc.. to macie teraz.... Źle wam było za matki komuny, no to sobie polepszyliście. w karmanie pustki a ceny ciągle w górę i nikt jakoś nie ma odwagi wyjść na ulicę i strajkować z tego... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -2

   Serek

   Za matki komuny też odrabiałam lekcje przy świeczce. Wówczas wyłączenia prądu były dużo częstsze i dłuższe i jakoś nikt nie płakał.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Igo

  My tam prąd mamy i nie ma takich sytuacji bo jesteśmy pod energoserwisem i mamy linie puszczone ziemią a jak byliśmy pod kurnosem ciągle była taka sytuacja ale za prąd jak nie zapłacisz to zaraz jest pan fo odcięcia dziadostwo

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -4

  -15 ,zima i brak prądu na 3 dni a może i dłużej ?

  Historia lubi się powtarzać więc świeczki, ogień to przyszłość w której będziemy obecni jeśli nie pokona nas sztuczna inteligencja. PGE jest niewolnikiem UE i mają odchodzić od węgla więc serwis,remonty są tylko aby aby. My ludzie nie jesteśmy ważni dla systemu a pracujący tam ludzie na wysokich szczeblach wiedzą o tym i wykonują te rozkazy które t... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -0

  21 wiek

  Prądu nie było w gminie bełchatów w zeszły piątek od 18 do soboty do 16. Włączyli do 23, potem znowu bez prądu do 13 w niedzielę, w poniedziałek nie było od 9 do 17, we wtorek od 12 do 1 w nocy w środę. WSTYD. Piec kilka razy wygasł, zimno, dziecko niepełnosprawne marznie, lodówka się rozmraża, ciemno, nic nie działa. ZENADA 21 wiek. , non stop wy... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -0

  xxx

  Cała trasa od Bełchatowa ani gałązka nie spadła na linie, wszystko w najlepszym porządku. Do granicy miasta prąd jest, dalej już nie. Nie róbcie z ludzi idiotów.

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -2

  Bibas

  Ludzie odchodzą z PGE a nie przyjmuje się nowych pracowników .Obsadza się stanowiska miernotami , a drzewa i problemy rosną

 • 2 miesiące temu | ocena +11 / -0

  Tomasz

  Bukowa, Augustynów, Janów, Mazury, Kielchinów tu problemy z prądem są codziennością. Wystarczy mocniejszy wiatr, deszcz o śniegu nie wspominając a już godzinami brak prądu. Żyjemy jak w średniowieczu. Kto zapłaci za zniszczony sprzęt rtv i agd.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -3

   Ej

   To było już napisane w artykule

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -10

  kochamUE

  Dokument KE o obraźliwych słowach, wewnętrzny przewodnik ?Komisji Europejskiej dotyczący "komunikacji inkluzywnej"doradza by unikać mówienia o "obu płciach" lub rozpoczynania przemówienia od frazy "panie i panowie"Według dokumentu za obraźliwy można również uznać termin "homoseksualista". Wiadomo też, jakich określeń używać w odniesieniu do świąt ... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Kolega ze wsi? Takiej "od zawsze bez prądu"?

   UE

  • 2 miesiące temu | ocena +9 / -5

   tak myślę

   Ty naprawdę nie masz większych problemów? Może faktycznie nie masz bo jesteś z pisu.

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -6

  Niedlaidiotów i bandy okrągłego stołu PO PiS SLD PSL😡

  Ale na PiS ta głupia mieszkanka ze wsi głosowała to niech siedzi przy świeczkach.😡

  • 2 miesiące temu | ocena +5 / -7

   Chore myślenie

   Tak bo jak ktoś myśli inaczej niż Ty lub inaczej głosował to tylko do utylizacji się nadaje. TOLERANCJA Yntelygentów. Nigdy nie będzie tak że wszyscy będą myśleć jak tego sobie życzysz OBUDŹ się.

 • 2 miesiące temu | ocena +16 / -1

  Fakt

  Tak się kończy obsadzanie byłymi burmistrzami dyrektorskich stołków w energetyce. Lgną jak muchy do g****

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -2

  zjedz snickersa

  Ulijan piekny popis buractwa dałes pod punktem szczepien Do starszych osob wyskakiwac Bohater z ciebie ze ho ho ale drugiego Biedki to z ciebie nie bedzie

 • 2 miesiące temu | ocena +14 / -1

  Beznapięciowy

  Najlepiej jeszcze dbać o linie na własnej działce, na której postawili słupy i nie dają ani grosza ( często działka staje się bezwartościowa). Jednym słowem Hipokryci.

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -4

  Gumolep

  Do czego to nas ten PIS doprowadził. Ale Bełchatów chce PISu. A chcącemu nie dzieje się krzywda. Senetor Wiesław 100 tysięcy głosów i kicha.