Reklama

Reklama

Już od stycznia wzrosną kary dla kierowców. Znamy kwoty mandatów!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Już od stycznia wzrosną kary dla kierowców. Znamy kwoty mandatów!  - Zdjęcie główne

foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już od stycznia w Polsce będzie obowiązywał nowy taryfikator mandatów karnych za wykroczenia w ruchu drogowym. Kierowcy, którzy złamią przepisy, będą musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Jak kreują się stawki za poszczególne wykroczenia i co jeszcze zmienia się w przepisach o ruchu drogowym?

Reklama

Po nowym roku kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu i zwracać większą uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego — w przeciwnym razie muszą liczyć się z naprawdę dotkliwymi karami. Zapadła bowiem decyzja o zmianie w prawie o ruchu drogowym, która drastycznie podnosi kwoty mandatów za wykroczenia na drodze.

Zgodnie z nowymi przepisami, już od 1 stycznia policjant w trakcie kontroli będzie mógł nałożyć grzywnę w wysokości nawet 5 tys. zł. Jeszcze dotkliwsze kary czekają kierowców, których sprawa rozstrzygnie się w sądzie — ten będzie mógł zasądzić kwotę nawet 30 tys. zł.

Nowe przepisy na drodze. Ile wyniosą kary za poszczególne wykroczenia?

Przekraczanie dozwolonej prędkości to w Polsce istna plaga. Świadczyć mogą o tym, chociażby statystyki, jakimi kilka tygodni temu podzieliła się bełchatowska policja. W trakcie akcji "Prędkość" prowadzonej podczas długiego weekendu (10-14 listopada) aż 143 z 207 skontrolowanych kierowców jechało za szybko. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby, które przekroczą prędkość o ponad 30 km/h, zapłacą mandat nie mniejszy niż 800 zł.

Kara w wysokości co najmniej 1000 zł będzie przewidziana dla osób, które prowadzą pojazd niemechaniczny (np. rower) pod wpływem alkoholu, dopuszczają się nieprawidłowego wyprzedzania lub kierują pojazdem bez odpowiednich uprawnień.

Jeszcze dotkliwsze mandaty, bo wynoszące minimum 1,5 tys. zł. zaplanowano dla osób, które:

  • spowodowały kolizję, w której poszkodowana została osoba i miała lekkie obrażenia ciała (niewymagające hospitalizacji powyżej 7 dni),
  • nie ustąpiły pierwszeństwa pieszemu na przejściu,
  • nie zatrzymały pojazdu w celu przepuszczenia osoby niepełnosprawnej,
  • wyprzedzały na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany sygnalizacją,
  • jechały pojazdem po chodniku,
  • tamowały lub utrudniały ruch (w przypadku gdy sprawca w ciągu dwóch lat popełnił już to wykroczenie).
Kierowcy, którzy będą wyprzedzać na zakazie, zapłacą mandat nie mniejszy niż 2 tys. zł. Podobnie ci, którzy będą chcieli ominąć opuszczone zapory na przejeździe kolejowym lub wjadą na niego, gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy (ten zapis tyczy się również pieszych, wchodzących na przejazd w momencie opuszczania rogatek). 

Amatorzy jazdy na podwójnym gazie muszą z kolei liczyć się z karą co najmniej 2,5 tys. zł, chyba że zostaną przyłapani na niezachowaniu należytej ostrożności lub spowodowaniu zagrożenia w ruchu drogowym (w warunkach recydywy). Wówczas mandat wyniesie minimum 3 tys. zł.

Popełniasz wykroczenia? Zapłacisz więcej za OC!

Zgodnie z nowymi przepisami, opłaca OC kierowcy, będzie powiązana z punktami karnymi, które znajdują się na jego koncie. Oznacza to, że osoby notorycznie łamiące przepisy będą płacić więcej również za ubezpieczenie pojazdu. Trzeba też zaznaczyć, że same punkty karne będą się od teraz kasować dopiero po dwóch latach od momentu zapłacenia mandatu. Zniknie też możliwość skorzystania z płatnych kursów, które redukują liczbę punktów.

Przypomnijmy, że projekt ustawy, która wielokrotnie zwiększa wysokość mandatów pojawił się w drugiej połowie tego roku. Jest to efekt tragicznego zdarzenia z lipca, kiedy to pijany kierowca doprowadził do śmiertelnego wypadku. Zginęło w nim małżeństwo, osierocając trójkę małych dzieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy