Reklama

Reklama

PGE ujawnia zarobki i odpiera żądania związkowców. Koncern uważa, że strajk załogi będzie nielegalny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

PGE ujawnia zarobki i odpiera żądania związkowców. Koncern uważa, że strajk załogi będzie nielegalny - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Związki zawodowe domagają od PGE 500 zł dla każdego pracownika i zatrudnienia w 2020 roku dodatkowych 700 osób. Koncern ujawnił żądania związkowców i zaznacza, że są one nierealne. Spółka zdradziła ile wynoszą średnie zarobki w PGE.

Reklama

Koncern ujawnił, że w trwającym sporze zbiorowym związki zawodowe żądają 6,8 proc. podwyżki dla każdego pracownika PGE. Spółka wyliczyła, że średnio oznacza to 500 zł podwyżki dla każdego pracownika. PGE podało, że średnia płaca w całej grupie, w tym w bełchatowskiej kopalni i elektrowni, obecnie wynosi 8 tys. zł.

W trwających negocjacjach związki zawodowe żądają, aby spółka jeszcze do końca 2020 roku zatrudniła 700 nowych pracowników powołując się przy tym na zapisy porozumienia o utrzymaniu poziomu etatów sprzed czterech lat.  Kolejny postulat dotyczył konieczności uzyskiwania przez Zarząd PGE każdorazowo zgody na decyzję dotyczącą zmian organizacyjnych lub własnościowych.

- W ocenie PGE oznacza to całkowity paraliż decyzyjny w Grupie PGE, który uniemożliwi przeprowadzenie transformacji energetycznej i wykorzystanie przyznanych Polsce środków unijnych na ten cel – poinformowała spółka.

Według PGE, obecne żądania związkowców są  nierealne i nie biorą pod uwagę obecnej sytuacji społeczno – gospodarczej Polski, związanej z pandemią oraz kondycji finansowej Grupy Kapitałowej  PGE.

- Priorytetem dla zarządu PGE jest utrzymanie miejsc pracy i poziomu wynagrodzeń dla pracowników Grupy PGE. W sytuacji, kiedy z powodu pandemii wiele osób dotyka utrata pracy a niektóre branże walczą z problemami, żądania podwyżek i dodatkowego, nieuzasadnionego biznesową koniecznością zatrudniania ludzi jest nieodpowiedzialne i niesolidarne – poinformowała spółka.

Warto przypomnieć, że po fiasku negocjacji Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PGE ogłosił, że od dziś (14 grudnia) rozpoczyna przygotowania do strajku. Akcję protestacyjną poparła załoga w przeprowadzonym wcześniej referendum. Organizacje związkowe przeciwne są ograniczeniu roli energetyki węglowej i wydzielenia kopalni oraz elektrowni do nowej spółki. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. Zapadła decyzja w sprawie strajku w kopalni i elektrowni. Fiasko negocjacji związkowców z PGE.  Według koncernu, w obecnych warunkach strajk będzie miał charakter nielegalny, co zostało potwierdzone w niezależnych opiniach prawnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy