Koncern ujawnił, że w trwającym sporze zbiorowym związki zawodowe żądają 6,8 proc. podwyżki dla każdego pracownika PGE. Spółka wyliczyła, że średnio oznacza to 500 zł podwyżki dla każdego pracownika. PGE podało, że średnia płaca w całej grupie, w tym w bełchatowskiej kopalni i elektrowni, obecnie wynosi 8 tys. zł.
W trwających negocjacjach związki zawodowe żądają, aby spółka jeszcze do końca 2020 roku zatrudniła 700 nowych pracowników powołując się przy tym na zapisy porozumienia o utrzymaniu poziomu etatów sprzed czterech lat. Kolejny postulat dotyczył konieczności uzyskiwania przez Zarząd PGE każdorazowo zgody na decyzję dotyczącą zmian organizacyjnych lub własnościowych.
- W ocenie PGE oznacza to całkowity paraliż decyzyjny w Grupie PGE, który uniemożliwi przeprowadzenie transformacji energetycznej i wykorzystanie przyznanych Polsce środków unijnych na ten cel – poinformowała spółka.
Według PGE, obecne żądania związkowców są nierealne i nie biorą pod uwagę obecnej sytuacji społeczno – gospodarczej Polski, związanej z pandemią oraz kondycji finansowej Grupy Kapitałowej PGE.
- Priorytetem dla zarządu PGE jest utrzymanie miejsc pracy i poziomu wynagrodzeń dla pracowników Grupy PGE. W sytuacji, kiedy z powodu pandemii wiele osób dotyka utrata pracy a niektóre branże walczą z problemami, żądania podwyżek i dodatkowego, nieuzasadnionego biznesową koniecznością zatrudniania ludzi jest nieodpowiedzialne i niesolidarne – poinformowała spółka.
Warto przypomnieć, że po fiasku negocjacji Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PGE ogłosił, że od dziś (14 grudnia) rozpoczyna przygotowania do strajku. Akcję protestacyjną poparła załoga w przeprowadzonym wcześniej referendum. Organizacje związkowe przeciwne są ograniczeniu roli energetyki węglowej i wydzielenia kopalni oraz elektrowni do nowej spółki. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. Zapadła decyzja w sprawie strajku w kopalni i elektrowni. Fiasko negocjacji związkowców z PGE. Według koncernu, w obecnych warunkach strajk będzie miał charakter nielegalny, co zostało potwierdzone w niezależnych opiniach prawnych.
Komentarze (0)