Reklama

Reklama

Zapadła decyzja w sprawie strajku w kopalni i elektrowni. Fiasko negocjacji związkowców z PGE

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Zapadła decyzja w sprawie strajku w kopalni i elektrowni. Fiasko negocjacji związkowców z PGE - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związki zawodowe ogłosiły, że od 14 grudnia rozpoczynają przygotowania do strajku we wszystkich zakładach PGE. To wynik fiaska negocjacji z PGE. Załoga domaga się gwarancji miejsc pracy i sprzeciwia się wydzieleniu kopalni i elektrowni do nowej spółki.

Reklama

Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PGE od 14 grudnia rozpoczyna przygotowania do strajku. To efekt braku porozumienia w kolejnej turze negocjacji z PGE. Rokowania prowadzono przez cały miniony tydzień. Nie doszło jednak do porozumienia. W tej sytuacji związkowcy wydali komunikat, w którym zwrócili się do załogi o rozpoczęcie przygotowań do akcji strajkowej w całej PGE.

- Tylko w taki sposób możemy ochronić stanowiska pracy i godziwe warunki zatrudnienia w naszej spółce – czytamy w komunikacie związkowców.

Jednocześnie komitet strajkowy zaznaczył, że poinformuje pracowników o terminie i sposobie prowadzenia strajku.

Od ubiegłego tygodnia w PGE trwa pogotowie strajkowe. W listopadzie w referendum większość załogi zagłosowała za strajkiem. Głównym powodem napięcia w bełchatowskiej kopalni i elektrowni jest nowa strategia PGE. Strona związkowa chce uzgodnienia z załogą wszystkich zmian. Sprzeciwia się planom odejścia od węgla, bo to według związkowców będzie oznaczało likwidację miejsc pracy. Zaprzecza temu prezes PGE, który zapewniani, że żadnych zwolnień nie będzie, a zmniejszenie zatrudnienia zostanie osiągnięte poprzez odejścia najstarszych pracowników na emerytury.

Równie wielkie emocje wśród górników i energetyków budzą najnowsze plany energetycznego koncernu, który zapowiada zdecydowany zwrot w stronę „zielonej energii” i koniec z inwestycjami w energetykę węglową. Oznacza to w praktyce koniec marzeń górników o Złoczewie, który przedłużyłby życie bełchatowskiej elektrowni. Prezes PGE - Wojciech Dąbrowski budowę nowej odkrywki określił "nierentownym przedsięwzięciem", które byłoby ze szkodą dla spółki. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć już nowy podmiot, do którego aktywa węglowe zostaną wydzielone.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy