Reklama

Reklama

Budowa drogi przez wkop w końcu ruszy? Chroniony gatunek wstrzymał inwestycję, ale...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Budowa drogi przez wkop w końcu ruszy? Chroniony gatunek wstrzymał inwestycję, ale... - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do końca roku powinna zostać wydana decyzja środowiskowa dla budowy drogi przez wkop, którą przez blisko dwa lata blokowało… gniazdo bociana czarnego. Czy w 2022 roku gmina Kleszczów w końcu ogłosi przetarg na tak długo wyczekiwaną przez kierowców inwestycję?

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że w końcu nastąpi długo oczekiwany przełom w sprawie budowy drogi przez wkop. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi do końca grudnia planuje wydać decyzję w tej sprawie i wygląda na to, że po kilkunastu miesiącach zebrano całą potrzebną dokumentację.

Na nową drogę z Kleszczowa do Bełchatowa czeka wielu kierowców, bo skróci ona obecną trasę przez Rogowiec i Piaski o blisko 8 kilometrów. Planowany odcinek nowej drogi rozpocznie swój bieg od skrzyżowania z obwodnicą Kleszczowa, a zakończy w pobliżu pierwszego zjazdu na teren elektrowni przy ulicy Energetycznej w Rogowcu. Łącznie będzie miał ponad 5 kilometrów długości.

Przetargu na inwestycję jednak nie może ogłosić gmina Kleszczów, która od kilkunastu miesięcy wciąż czeka na decyzję środowiskową. Jak podkreśla Jerzy Strachocki, rzecznik prasowy urzędu gminy w Kleszczowie, bez tego dokumentu samorząd nie może niestety podejmować kolejnych kroków, które doprowadziłyby do szybkiego rozpoczęcia budowy drogi. Pierwszy to wystąpienie o wydanie zgody na realizację inwestycji drogowej (tzw. decyzja ZRID), którą musi sporządzić bełchatowskie starostwo. Decyzja ZRID obejmuje m.in. pozwolenie na budowę wraz z zatwierdzeniem planu podziału działek przeznaczonych pod drogę (chodzi o ponad 200 działek).

- Terminy kolejnych działań podejmowanych przez nas będą łatwiejsze do określenia, jeśli oczekiwany od dawna dokument w postaci decyzji środowiskowej zostanie wydany – mówi Jerzy Strachocki.

Dlaczego gmina tak długo czeka na decyzję środowiskową dla drogi przez kopalnię? Okazuje się, że na przeszkodzie inwestycji stanęło… gniazdo bociana czarnego. Ten gatunek ptaków jest pod ścisłą ochroną. RDOŚ poprosił o opinię specjalistów w sprawie ewentualnej likwidacji stref ochronnych dla tych zwierząt w tej części powiatu, bo nie były widziane tam od kilku lat. Według Nadleśnictwa Bełchatów, w przeszłości były już przypadki, gdy osobniki bociana czarnego powróciły do miejsc, w których przez dłuższy czas nie wykazywano ich obecności. Po analizach i zasięgnięciu opinii specjalistów, jednak wygląda na to, że chroniony gatunek nie przeszkodzi w realizacji inwestycji.

- W przedmiotowej sprawie planowany przebieg drogi nie został zmieniony. Występowanie na terenie gminy Kleszczów gniazda bociana czarnego zostało przeanalizowane w dokumentacji. Strefa ochronna dla bociana czarnego zostanie utrzymana, a wytyczona trasa nie będzie naruszać jej granic – mówi Arkadiusz Malec, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.

Jak zaznacza, złożona do RDOŚ w Łodzi dokumentacja, przewiduje „środki minimalizujące” oddziaływanie inwestycji na strefę ochronną bociana, co zostanie uwzględnione w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jakie to środki? Tego nie wyjaśniono.

Ostatnie obwieszczenie RDOŚ w tej sprawie opublikowano pod koniec października. Jak tłumaczy dyrektor Malec, po upływie 14 dni od publikacji wspomnianego dokumentu, rozpoczyna się siedmiodniowy termin na wypowiedzenie się stron postępowania co do zebranych dowodów, materiałów oraz zgłoszonych żądań. Do wyznaczenia terminu wydania decyzji należy także uwzględnić kolejne dni, podczas których do organu prowadzącego sprawę może wpłynąć korespondencja od stron postępowania, którą należy uwzględnić.

- Wszystkie te elementy postępowania wydłużają czas zakończenia sprawy, jednak służą zapewnieniu stronom dostępu do informacji o sprawie i możliwości wypowiedzenia się oraz wynikają z przepisów prawa – wyjaśnia dyrektor Malec.

RDOŚ poinformował, że decyzja w sprawie drogi przez wkop, zostanie wydana nie później niż do 31 grudnia 2021 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy