reklama
reklama

Nowe ograniczenia dla kierowców. Po mieście tylko 30 km/h?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nowe ograniczenia dla kierowców. Po mieście tylko 30 km/h?  - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPosłowie Parlamentu Europejskiego postawili sobie za cel osiągnięcie zerowej liczby ofiar śmiertelnych na drogach wspólnoty do 2050 roku. By to osiągnąć zaproponowali kilka rozwiązań — w tym zdecydowane ograniczenie dopuszczalnej prędkości, zero tolerancji dla pijanych kierowców, a nawet wprowadzenie specjalnego trybu w telefonach.
reklama

Statystyki wskazują, że każdego roku na drogach Unii Europejskiej ginie niemal 23 tys. osób, a około 120 tys. zostaje ciężko rannych. Europarlament postawił sobie za cel zmniejszenie tej niechlubnej statystyki, posłowie chcą osiągnąć zerową śmiertelność na drogach do 2050 roku.

Ograniczenie do 30 km/h — niemal jednogłośna decyzja

Parlament Europejski stwierdził, że nadmierna prędkość powoduje około 30 proc. wypadków śmiertelnych. Rozwiązaniem ma być stanowcze ograniczenie prędkości — do 30 km/h w obszarach mieszkalnych oraz tych często uczęszczanych przez pieszych i rowerzystów. Przyjęto już projekt rezolucji, za którym opowiedziała się zdecydowana większość, bo aż 615 posłów - 24 było przeciw, wstrzymało się 48.

reklama

Nowy tryb w telefonach? Ma poprawić bezpieczeństwo

Posłowie zaproponowali również wprowadzenie "trybu bezpiecznej jazdy" w urządzeniach mobilnych i elektronicznych kierowców. Miałby on ograniczyć rozpraszanie uwagi podczas jazdy samochodem. Na ten moment nie wiadomo jednak, jak dokładnie ów tryb miałby funkcjonować.

Polska daleko od unijnej średniej

Aktualne dane wskazują, że najbezpieczniejsze drogi są w Szwecji, gdzie na milion mieszkańców przypada zaledwie 18 ofiar śmiertelnych w wypadkach. Najwyższy wskaźnik śmiertelności na drogach odnotowano w Rumunii - 85 zgonów na milion mieszkańców. W Polsce wynosi on 65 - sporo odbiegamy więc od średniej, którą oszacowano na 42 ofiary na milion mieszkańców.

reklama

Na ten moment mówimy jedynie o projekcie rezolucji, jednak biorąc pod uwagę fakt, jak wielu Europosłów go poparło, trudno spodziewać się, że nie wejdzie on w życie. Nie wiadomo, jednak kiedy nowe zasady miałyby zostać wprowadzone w poszczególnych państwach członkowskich.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama