Reklama

Reklama

Nowe programy socjalne rozkręcą demografię w Bełchatowie? Można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nowe programy socjalne rozkręcą demografię w Bełchatowie? Można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ramach Polskiego Ładu rząd planuje kolejne programy socjalne przeznaczone dla rodzin wielodzietnych. Na drugie, trzecie i kolejne dziecko będzie można dostać nawet po 24 tys. zł. Czy poprawi to sytuację demograficzną w Bełchatowie, który w ostatnich latach "skurczył się" o 10 tys. mieszkańców?

Reklama

Dane demograficzne jak na dłoni pokazują, że program 500+ nie do końca spełnił swoją funkcję. Statystki z samego tylko Bełchatowa wskazują, że z roku na rok w mieście rodzi się coraz mniej dzieci. Zupełnie inny trend obserwujemy w przypadku zgonów, co roku umiera więcej bełchatowian.

W 2020 roku w bełchatowskim szpitalu urodziło się 831 dzieci, z czego 236 zameldowano w Bełchatowie, z kolei w 2017 roku, było to 1091 urodzeń, z czego 338 maluchów to rodowici bełchatowianie. Jeśli chodzi o zgony, w minionym roku zmarło 1208 osób, z tego 388 pochodziło właśnie z Bełchatowa – więcej malejącej liczbie mieszkańców przeczytacie TUTAJ.

Ekipa rządząca się jednak nie poddaje i zapowiada kolejne programy socjalne, które ich zdaniem mają napędzić demografię. Tym razem kasy będzie naprawdę dużo, bo na dziecko można dostać nawet 24 tys. zł.

Rodzicielski kapitał opiekuńczy – bo tak ma się nazywać nowe świadczenie socjalne, ma być wypłacane już od 2022 roku, komu przysługują pieniądze?


- Świadczenie będzie przysługiwało, kiedy urodzi się drugie dziecko, wówczas rodzice będą mogli skorzystać z tego kapitału. Będą mogli dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po 1000 zł, czy po 500 zł przez dwa lata – komentowała w programie "Money. To się liczy" Marlena Moląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.


Trzeba zaznaczyć, że świadczenie będzie dotyczyło dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia. Oczywiście, przy kolejnym potomku, kapitał będzie wypłacany ponownie. Na tym jednak nie koniec, bo pieniądze z programu... mogą zostać podwojone. Jak informuje biuro prasowe MRiPS, jeśli dziecko urodzi się w odstępie do 3 lat od poprzedniego, to rodzicom będzie przysługiwać kwota podwojona, czyli aż 24 tys. zł. Ta zasada dotyczy zarówno drugiego, trzeciego, jak i kolejnych dzieci.

Ile pieniędzy w praktyce popłynie do beneficjentów programu, jeśli Polski Ład wejdzie w życie? Załóżmy, że rodzina z dwójką dzieci decyduje się pobierać świadczenie przez rok, co miesiąc otrzyma więc 1000 zł, co daje 12 tys. zł w skali roku. Nie zapominajmy, że dalej obowiązywał będzie program 500 plus, który w przypadku dwójki potomstwa zapewni kolejne 12 tys. zł. w roku – daje nam to 24 tys. zł. Co więcej, jeśli drugie dziecko urodzi się do 3 lat po pierwszym, rodzinie będzie przysługiwało podwojenie świadczenia, w sumie otrzyma więc... 36 tys. zł.

Polski Ład to istne El Dorado dla osób, które chcą posiadać liczne potomstwo. Pozostaje jednak pytanie, z czego finansować taką pomoc. W samym tylko Bełchatowie, na program 500 plus w 2020 roku przeznaczono ponad 58 mln zł. Gdy nowe świadczenie wejdzie w życie, kwota ta może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy