Reklama

Reklama

Bełchatów straci ponad 20 milionów? To roczny budżet na inwestycje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Bełchatów straci ponad 20 milionów? To roczny budżet na inwestycje - Zdjęcie główne

foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Związek Miast Polskich bije na alarm, gminy mają stracić grube miliony. Wszystko za sprawą zmian podatkowych, jakie zakłada flagowy program PiS, czyli ''Polski Ład''. ZMP stworzył specjalną stronę, na której wskazują kwoty, o jakie uszczupli się budżet poszczególnych samorządów. Ile straci Bełchatów?

Reklama

Zjednoczona Prawica swój nowy flagowy program, czyli ''Polski Ład'' zaprezentowała w połowie maja tego roku. Zawarte w nim rozwiązania dotyczą m.in. systemu podatkowego i budzą spory niepokój wśród przedstawicieli Związku Miast Polskich. Ich zdaniem, w przeciągu najbliższych 10 lat, samorządy stracą miliardy złotych.

- Za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld – piszą w komunikacie przedstawiciele Związku Miast Polskich.

ZMP stworzyło specjalną stronę internetową natwojlkoszt.pl, na której wskazują, o ile zmniejszy się budżet poszczególnych samorządów, jeśli Polski Ład wejdzie w życie. Jak się okazuje, liczby są naprawdę ogromne. Według wyliczeń, Bełchatów w 2022 roku straci aż 22,1 mln zł. To około 10 proc. budżetu miasta i mniej więcej tyle, ile rocznie wydaje się na inwestycje. Z kolei gmina Bełchatów odnotuje wpływy mniejsze o ponad 3 mln 800 tys. zł.

Tak znaczące ubytki w samorządowych kasach wynikałyby w największej mierze z podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Spowoduje to bowiem mniejsze wpływy z PIT, a te są najważniejszym źródłem gminnych dochodów.

Krytyki w kierunku zmian proponowanych w Polskim Ładzie nie szczędzą przedstawiciele opozycji w bełchatowskim samorządzie. Arkadiusz Rożniatowski, radny miejski Koalicji Obywatelskiej jasno zaznacza, że to odbieranie pieniędzy mieszkańcom.

- Te rozwiązania mają na celu zabranie mieszkańcom pieniędzy z ich podatków, by finansować rządową propagandę – mówi radny Arkadiusz Rożniatowski – Z pewnością ktoś zaraz powie, że te pieniądze w ten czy inny sposób wrócą do samorządów. Jednak biorąc pod uwagę to, jak w ostatnich latach wyglądały rządowe dotacje dla Bełchatowa, nie możemy na to liczyć – dodaje.

Okazuje się, że zapewnienia o tym, że samorządy otrzymają dodatkowe wsparcie już się pojawiły. W zeszłym tygodniu, wiceminister finansów, Piotr Patkowski stwierdził, że resort pracuje nad regulacjami, które mają zapewnić większą stabilizację samorządowych dochodów, tak by te nie straciły tak wiele. W jego wypowiedzi zabrakło jednak konkretów, a co ważniejsze liczb, mówił jedynie, że w Ministerstwie Finansów "jest kilka pomysłów" w tym zakresie.

O to, jak rozwiązania zawarte w ''Polskim Ładzie'' wpłyną na kondycję finansową Bełchatowa, zapytaliśmy też radnych miejskich Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie nie udało nam się jednak uzyskać komentarza w tej sprawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy