Reklama

Reklama

Na referendum w gminie Kluki jeszcze trochę poczekają. Pandemia i 1000 podpisów opóźnią głosowanie?

Opublikowano: czw, 25 mar 2021 14:16
Autor:

Na referendum w gminie Kluki jeszcze trochę poczekają. Pandemia i 1000 podpisów opóźnią głosowanie? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zwolennicy odwołania wójta gminy Kluki złożyli do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Tryb. wniosek o przeprowadzenie referendum. Pod dokumentem podpisało się aż 1054 mieszkańców. Teraz każdy podpis zostanie sprawdzony i to może niestety potrwać. Inicjatorzy referendum przewidują, że może ono odbyć się dopiero w czerwcu...

Reklama

Zaledwie trzy tygodnie wystarczyły przeciwnikom wójt gminy Kluki na zebranie 1054 podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. To ponad trzykrotnie więcej niż wymagano. Inicjatorzy referendum wniosek o jego organizację już złożyli do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim. Paradoksalnie ogromne poparcie dla tej inicjatywy może wydłużyć samą procedurę. Po złożeniu wniosku komisarz ma 30 dni na przygotowanie decyzji w sprawie referendum i ustalenie ewentualnego kalendarza wyborczego. W tym czasie weryfikowane będą również podpisy mieszkańców. 

- Z tego względu, że jest ich tak dużo, może potrwać to bardzo długo. Najprawdopodobniej komisarz może wykorzystać w pełni przysługujący mu czas na weryfikację wniosku i przyjdzie nam trochę poczekać - mówi Monika Kowalska, pełnomocnik inicjatorów.

Inicjatorzy referendum mają świadomość, że sytuacji nie ułatwia pandemia i wprowadzane kolejne obostrzenia. Dlatego nie łudzą się, że na głosowanie za ewentualnym odwołaniem wójta przyjdzie jeszcze poczekać. 

- Chcielibyśmy, aby referendum odbyło się w czerwcu. Wtedy, podobnie jak przed rokiem, może dojść do luzowania obostrzeń i łatwiej będzie przeprowadzić głosowanie - mówi Monika Kowalska. 

Dlaczego grupa mieszkańców chce odwołać wójta gminy Kluki? Wśród zarzutów pojawiają się m.in. nieprzemyślane i chaotyczne zarządzanie budżetem gminy. Wójtowi zarzuca się także nieudolne planowanie inwestycji m.in. to, że zaprzepaściła 350 tys. zł z Funduszu Solidarnościowego Gminy Kleszczów, które gmina musiała oddać. Na długiej liście wskazanych "grzechów" znalazły się m.in. brak współpracy z radnymi, próba podwyższenia podatków, znikome pozyskiwanie unijnych funduszy, doprowadzenie do likwidacji paczkomatu w gminie, fatalna polityka kadrowa i pogorszenie funkcjonowania gminnego urzędu.

Wójt Renata Kaczmarkiewicz w przygotowanym oświadczeniu odniosła się do zarzutów części mieszkańców. Nazwała je „kłamstwami rozpowszechnianymi przez grupkę radykałów”. Nazwała ich też ludźmi "chciwymi władzy, dla których partykularne interesy polityczne" są ważniejsze niż życie i zdrowie mieszkańców. Zaznaczyła, że od chwili, gdy od mieszkańców otrzymała mandat wójta, to "pracuje dla dobra gminy i jej rozwoju". Przyznała też, że współpraca z radnymi opozycji jest trudna, bo ci nie mają konstruktywnych propozycji dla gminy. Wskazała też wyliczenia odnośnie przeprowadzonych inwestycji. Więcej na ten temat w artykule pt. Ogromne poparcie dla referendum! Wójt odpowiada i atakuje: "to kłamstwa grupki radykałów"

Do zarzutów wójta odnieśli się organizatorzy referendum. 

- Nie jesteśmy grupką radykałów, ale mieszkańcami, którym zależy, aby w naszej gminie żyło się lepiej. Inicjatywa referendalna to nie jest plebiscyt, ale demokratyczne prawo Polaków, z którego postanowiliśmy skorzystać - mówi Monika Kowalska. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +16 / -8

  Klucok

  Zgadzam się z twoim wpisem ,tam siedzą same ,,autorytety" najpierw kandydowali z opcji obecnej Wójt, a teraz zmienili barwy. Radni co chowają się pod mianem mieszkańców. Tchórzostwo stołki do tyłków się przykleiły. Szacunek to dla Wójtowej że jeszcze z nimi rozmawiać.

  • 7 miesięcy temu | ocena +6 / -5

   florysta

   o prosze, miłościwa Pani ta nasza Wójtowa, szacunek dla niej, ze w ogóle chce być wójtem i z ludzi rozmawiać ... prawdziwa perła.

 • 7 miesięcy temu | ocena +17 / -10

  Brawo

  A kto pogoni nieudaną Radę Gminy ? Może warto zmienić nieudolnego Przewodniczącego?

 • 7 miesięcy temu | ocena +14 / -19

  Brawi

  To będzie pierwsza gmina, która pogoni nieudalnego wójta przed końcem kadencji w powiecie bełchatowskim. Szacunek.

 • 7 miesięcy temu | ocena +20 / -16

  Kulki

  Ta Pani Monika to co to za szum medialny? Oj trochę krążą o Pani i radnych ciekawe info.

  • 7 miesięcy temu | ocena +11 / -5

   Luz

   Czyli plotki krążą. A w plotki się nie wierzy

  • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -5

   swojak

   tak mocno krąży to ciekawe info , ze w Roździnie rondo ma być

   • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Roździn górom mówi nie

    Potrzebne jest. Nieopodal kapliczki będzie. To jest bardzo niebezpieczne skrzyżowanie.

 • 7 miesięcy temu | ocena +7 / -5

  Kluki

  Ciag dalszy szopki !!!

  • 7 miesięcy temu | ocena +14 / -9

   olo

   szopka to bedzie po referendum jak sie nic nie zmieni.

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -5

  bezz

  ale jak na razie można zapisywać się w kościele na szybki pochówek po mszach i świętach bo w szpitale w zapaści