Reklama

Miliony złotych przeznaczą na pomoc w regionie. Kto może skorzystać z pożyczki?

Opublikowano:
Autor:

Miliony złotych przeznaczą na pomoc w regionie. Kto może skorzystać z pożyczki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Blisko 59 mln zł to łączna kwota, na jaką będą udzielane w województwie łódzkim pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Firmy mogą uzyskać wsparcie sięgające nawet miliona złotych, a udzielane jest ono w ramach marszałkowskiego projektu wsparcia dla przedsiębiorców.

Jak informuje bełchatowski magistrat, pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firmy, pensje pracowników czy należności u kontrahentów. Łączna kwota, na jaką udzielane będą pożyczki w naszym województwie, sięga blisko 59 mln zł.

- Z inicjatywy Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera utworzony został Projekt wsparcia Przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. W maju podpisana została umowa między Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego (ŁARR) z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), na uruchomienie pożyczek płynnościowych. Łączna kwota, na jaką mogą być one udzielone to 58 mln 823 tys. zł, z czego 8 mln 823 tys. to wkład własny ŁARR – informuje Urząd Miasta w Bełchatowie.

O pożyczkę płynnościową w ramach programu Jeremie 2 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające siedzibę w województwie łódzkim.

- Wsparcie przeznaczone jest dla firm, które z powodu epidemii koronawirusa odnotowały spadek obrotów lub przychodów, a w konsekwencji grozi im utrata płynności finansowej. Dodatkowy zastrzyk gotówki umożliwi sfinansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – informuje bełchatowski magistrat.

Maksymalna kwota, o jaką można się ubiegać, to nawet 1 mln zł. Jej wysokość nie może być jednak większa niż dwukrotność rocznych kosztów wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorcę lub 25 proc. łącznego obrotu w 2019 roku.

Pieniądze można przeznaczyć na wydatki bieżące, obrotowe lub inwestycyjne, takie jak:

  • wynagrodzenia pracowników ( w także należne składki ZUS i odprowadzane do Urzędu Skarbowego podatki),
  • koszty personelu pracującego na terenie firmy, mimo że formalnie znajdują się na liście płac podwykonawców,
  • zobowiązania publiczno-prawne przedsiębiorcy,
  • spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów uzyskania infrastruktury itp.,
  • zakup towarów i półproduktów,
  • wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działalności gospodarczej, których poniesienie było niezbędne po 31 stycznia 2020 roku.
Na spłatę pożyczki przedsiębiorca będzie miał do 6 lat. Co ważne, zaciągnięte zobowiązanie finansowe jest niskooprocentowane. W zależności od przyznanej kwoty oraz czasu spłaty wynosić będzie od 0,1 proc. w skali roku (dla pożyczki do 200 tys. z wziętej na 12 miesięcy) do 0.99 proc. w pozostałych przypadkach. Pożyczki będą zawierać opcję karencji w spłacie – do 6 miesięcy, oraz stosowanie wakacji kredytowych - raz do roku na 2 miesiące w pierwszym i drugim roku okresu spłaty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE