W ramach Łódzkiego Klastra ICT, który skupia trzy łódzkie uczelnie, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Łódzki i Społeczną Akademię Nauk w Łodzi, a także wiele firm branży informatycznej, co roku odbywają się Łódzkie Dni Informatyki. Biorą w nich udział studenci oraz uczniowie szkół średnich zainteresowani informatyką. Mają okazję uczestniczyć w ciekawych wykładach, warsztatach i innych wydarzeniach prezentowanych przez pracowników uczelni oraz przedstawicieli firm.
Podobnie jak w latach ubiegłych, pierwszy dzień Łódzkich Dni Informatyki odbędzie się w Politechnice Łódzkiej (19.11.2024), drugi w Uniwersytecie Łódzkim (20.11.2024), a trzeci (21.11.2024) – po raz pierwszy – w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
Aktualnie dominującą tematyką podczas Łódzkich Dni Informatyki jest sztuczna inteligencja. Wynika to z gwałtownego rozwoju i ogromnego zainteresowania AI (Artificial Intelligence), jakie obserwujemy zwłaszcza od czasu, kiedy pojawił się powszechnie dostępny ChatGPT, w listopadzie 2022 r. Coraz więcej firm, nie tylko informatycznych, wykorzystuje sztuczną inteligencję i to już znacznie wcześniej. Rozwiązania AI stosowane w firmach są też prezentowane podczas Łódzkich Dni Informatyki.
AI wkracza do naszego codziennego życia i ma znaczny wpływ nie tylko na przyszłość, ale już teraz zmienia świat medycyny, transportu, edukacji, rozrywki i rynek pracy. Dotyczy to wielu branż i innowacyjnych zastosowań sztucznej inteligencji. Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz kształtowania pozytywnego wpływu AI na społeczeństwo. Ze sztucznej inteligencji będziemy nie tylko korzystać, ale z nią współpracować. Istotne są więc wszelkie działania naukowców, praktyków, jak też prawników, zmierzające do tego, by sztuczna inteligencja była godna zaufania.
Współczesny świat potrzebuje specjalistów posiadających wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji. Dlatego uczelnie oferują studia, na różnych poziomach kształcenia, przygotowujące do pracy z AI. Łódzkie Dni Informatyki są więc też okazją do poznania bezpośrednio w uczelniach możliwości studiowania na specjalnościach związanych ze sztuczną inteligencją.
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi prowadzi na kierunku Informatyka studia o specjalnościach „Sztuczna inteligencja i eksploracja danych” na 1-szym stopniu (studia inżynierskie) oraz „Sztuczna Inteligencja”, w szerokim aspekcie zastosowań, na 2-gim stopniu (studia magisterskie). Ponadto uczelnia ta przygotowuje do pracy naukowej w zakresie informatyki i w szczególności sztucznej inteligencji, oferując zajęcia w ramach seminarium doktorskiego. W Społecznej Akademii Nauk można uzyskać stopień naukowy doktora w trybie eksternistycznym.
W Społecznej Akademii Nauk działa też Studenckie Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji „SAN-AI”, którego uczestnikami są studenci Informatyki, a także uczniowie ostatnich klas szkół średnich zainteresowani studiowaniem w tej Uczelni na specjalności „Sztuczna inteligencja i eksploracja danych”. W ramach tego Koła można m.in. realizować ciekawe projekty dotyczące różnych praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji oraz pogłębiać wiedzę teoretyczną z zakresu AI. Koło to przyciąga coraz większą liczbę członków i rozszerza swoją działalność. Będzie też obecne podczas Łódzkich Dni Informatyki w listopadzie br.
Społeczna Akademia Nauk także występuje z wykładami na temat sztucznej inteligencji podczas Łódzkich Dni Informatyki. W ubiegłym roku był prezentowany wykład na temat „Od testu Turinga do generatywnej sztucznej inteligencji”. Natomiast na tegoroczne Łódzkie Dni Informatyki zaplanowano wykład pt. „Fascynujący świat sztucznej inteligencji”, który będzie przedstawiony w dniu 21 listopada br. w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
Danuta Rutkowska
Prof. dr hab. inż. Danuta Rutkowska
Prorektor ds. Nauki Społecznej Akademii Nauk.
Jest autorką licznych publikacji naukowych, tym kilku książek, z zakresu sztucznej inteligencji. Od wielu lat prowadzi zajęcia dydaktyczne o tej tematyce. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.
Komentarze (0)