reklama

Kwiaty i wspólna modlitwa pod pomnikiem. Uczczono rocznicę śmierci generała Kuklińskiego

Opublikowano:
Autor:

Kwiaty i wspólna modlitwa pod pomnikiem. Uczczono rocznicę śmierci generała Kuklińskiego  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaMija 16 lat od śmieci generała brygady Ryszarda Kuklińskiego. Zmarł 11 lutego 2004 roku. Rocznicę jego śmierci uczcili przedstawiciele władz miasta, szkół i placówek kultury. Uroczystości odbyły się pod pamiątkową tablicą – przed parafią farną w Bełchatowie. Były oczywiście kwiaty i modlitwy w intencji ojczyzny.

A oto historia Generała Brygady, Ryszarda Kuklińskiego (za belchatow.pl).

Gen. bryg. Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny robotniczej. Bardzo wcześnie stracił ojca, który zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. W trakcie okupacji jako kilkuletni chłopiec już działał w konspiracji - kolportował ulotki organizacji „Miecz i Pług”. Po wojnie podjął pracę we wrocławskiej Miejskiej Straży Ochrony Obiektów, a w wieku dwudziestu lat ukończył szkołę oficerską.
Przez całe lata 70., działając pod pseudonimem Jack Strong, przekazywał on amerykańskiemu wywiadowi strategiczne plany Układu Warszawskiego, dotyczące między innymi sowieckiej inwazji na Europę. Również on poinformował o planowanym w Polsce stanie wojennym. Przekierowywaniem tajnych dokumentów Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zajmował aż do 1981 roku. W końcu władze Polski Ludowej uznały
Kuklińskiego za zdrajcę i wydały na niego wyrok śmierci.


Po ucieczce z kraju Kukliński schronił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował jako ekspert Departamentów Obrony i Stanu. W życiu – bez względu na sytuację, w której się znajdował - kierował się przekonaniem, że „miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny – Polski”.


Generał Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Urna z jego prochami została złożona w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. O czynach Ryszarda Kuklińskiego i ich znaczeniu dla wolnej Polski pamiętają również bełchatowianie. Na tablicy, znajdującej się przy kościele przy ul. Kościuszki, widnieje bowiem napis: „Płk Ryszard Kukliński 1930-2004 – Wielkiemu Polakowi w hołdzie za podjęcie samotnej walki z komunistycznym imperium zła, w obronie demokratycznego świata”.

2 września 2016 roku prezydent Andrzej Duda, za działania na rzecz niepodległości Polski, mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego ze stopnia pułkownika na stopień generała brygady.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo